| контакт | маркетинг
ТОП ВЕСТИ
СИТЕ ВЕСТИ
17.03.2018
Тоа е прв гол за нашиот репрезентативец во плеј-офот на Кипар
17.03.2018
Ал Дафра, тимот на нашиот стратег со 2:1 славеше во првенството на ОАЕ против Ал Васл
17.03.2018
Борбена игра на двете страни, но во Штип денеска немаше голови. Брегалнциа и Белаасица одиграа 0:0, а очигледно тоа им одговараше на сите.
17.023.2018

*Се играше 79. минута кога Малиќ Белули стрелаше во мрежата на Струга Трим Лум. Дербито на западот за кичевскиот тим
17.03.2018

Вардар минимално го совлада тимот на Ренова, и ја прекина серијата од пет меча без триумф во сите натпреварувања.
17.03.2018

*Поради можноста од евентуален судир меѓу „балистите“ и „шверцерите“, утрешната скопска пресметка место под Шара ќе се игра во Гостивар
17.03.2018
„Откако се подобрија условите за одигрување на фудбалски натпревар на нашиот стадион, решивме денешниот дерби меч со Струга Трим Лум да го играме на нашиот стадион“ вели Џенгис Реџепи, тренерот на кичевскиот второлигаш
17.03.2018
Денеска во 14 часот под Исарот се игра големото дерби на Истокот. Старите, лутите ривали, Брегалница и Беласица во битка
17.03.2018
Струмичанецот и член на легендарната генерација на Беласица наскоро ќе биде дел од Фудбалската Федерација
16.03.2018
Новиот тренер на Чаирчани, Зекирија Рамадан верува во потенцијалот и квалитетот на тимот кој го превзема
16.03.2018
Александар Ставрев пак ќе ја дели правдата на дуелот меѓу Шкендија и Силекс
16.03.2018
Двата фаворити единствено ќе одиграат на сопствените стадиони. Се останато ќе биде некаде под „кирија“
15.03.2018
Со неколку новитети, селекторот на младата репрезентација ќе напаѓа на мартовските квалификациски натпревари
15.03.2018
Некогашниот потпретседател на ФФМ е казнет поради тоа што ги нападнал судиите после натпреварот со Силекс
15.03.2018
Македонија е 75. светска селекција во моментов, а пласманот може да се подобри со двата натпревари кон крајот на месецов
14.0.2018
*„Посакувавме подобар реузултат но Ренова воопшто не е наивен противник“ вели капитенот на Шкендија по првите 90. минути од 1/2 финалето во Купот
14.03.2018

*„Во тврд меч со многу борба и дисциплина од двете страни, ние успеавме на гости да дојдеме до резултат кој е отворен за реваншот“ вели стратегот на Ренова
14.03.2018

Под Шара Ренова дојде до водство кое беше анулирано уште во првиот дел преку Емини. Под Тумбе Кафе, пак, Атанасов донесе предност на „академците“, а во вториот дел Маневски и Илијовски направија пресврт
14.03.2018
Чаирчани само дуелот со Скопје ќе го играат во Тетово. Дербито на истокот и дефинитивно се игра во сабота во Штип
13.03.2018
Познато име на клупата на чаирскиот прволигаш
13.03.2018
Продолжува турата наречена „Победа“ низ цела Македонија. Мечот против Работнички се игра во Струмица
13.03.2018
Лисичани триумфираа на заостанатиот натпревар во Кичево против Зајази со високи и убедливи 0:3.
13.03.2018
Откако дефинтиивно црногорецот си замина од Прилеп, негова замена е србинот,  Слободан Крчмаревиќ
13.03.2018
Утре (14 Ч) во Тетово, Шкендија и Ренова ќе го одиграат својот прв полуфинален меч од Купот на Македонија
13.03.2018
Прилепскиот прволигаш остана без тренер. Црногорецот заминува од здравствени причини.
13.03.2018
Со само еден интернационалец во тимот ќе и се спротивстават на Македонија на квалификацискиот меч кој се игра на 23. март.
13.03.2018
Голманот имаше неверојатни 11 одбрани на мечот со Гранада кој неговиот тим го доби со само еден удар кон голот на противникот
12.03.2018
12.03.2018
*До крајот на пролетниот дел прилепчани кога ќе бидат домаќини ќе играат во Охрид. Фудбалска Битола не дозволува Победа да игра под „Тумбе Кафе“
12.03.2018
Она за кое се чинеше дека е невозможна мисија по завршување на есенскиот дел, за тимот од Автокоманда сега станува реалност после резултатите на почетокот на годината
12.03.2018
Барем такви се барањата и желбите на штипјани, следниот меч против Беласица да го одиграат в сабота во вечерниот термин.
11.03.2018
Вардар на Автокоманда иако одигра со својот најдобар тим сепак одигра само 0:0 кај Скопје
11.03.2018

Продолжува неверојатната гол - серија на тетовските „црвено - црните“, од 3 мај минатата година во домашниот шампионат, екипата на Шкендија постигнува гол(ови) на секој натпревар
11.03.2018
Премиерот имаше причина за радост зошто Беласица го победи Борец со 2:0
11.03.2018
Премиерот имаше причина за радост зошто Беласица го победи Борец со 2:0
10.03.2018
После два натпревари кога играа со младинци, утре против Скопје „црвено-црните“ ќе играат со најдобриот тим кој го имаат на располагање
10.03.2018
На домашен терен тимот на Беласица беше поуспешен од Борец со 2:0, и на тој на тој начин си создаде голема предност на табелата.
10.03.2018
Екипата на Струга Трим Љум со 2:0 ја совлада Македонија ЃП и им се врати на победите по поразот од Тетекс минатото коло.
10.03.2018
Двата тетовски тима обезбедија победи во првите два меча во 23. коло од Прват алига одиграни денеска против Работнички односно Пелистер
10.03.2018
Зошто нашите претставници во Европа треба да бидат заштитени?
10.03.2018
Нема дилеми дека ова е мечот на полусезоната во Втората лига, ако не и на целата кампања. Доколку Беласица победи речиси и сигурен патник во првата лига
10.03.2018
Дербито на 23.коло се игра денеска во 14 часот на Арената во Скопје, вториот саботен меч е под Шара каде „гипсарите“ го пречекуваат Пелистер
09.03.2018
Нашиот голгетер во 82. минута од средбата зголеми на 2:0 и со тоа стави „точка“ на трите бода на својот тим
09.03.2018
Повредата на задната ложа на капитенот на Шкендија и не е така несериозна
09.03.2018
Откако ФФМ го одби барањето натпреварот меѓу Силекс и Шкупи да не се игра во Кратово поради катасторфалната состојба на теренот, екипата од Чаир излезе со реакција
09.03.2018
Велешани утре во Струмица и гостуваат на Беласица. Мечот се игра на стадионот „Младост“ со почеток во 14 часот
09.03.2018
Палермо повторно побара Трајковски и Несторовски да бидат ослободени од репрезентацијата, но неофицијално овој пат македонскиот селектор нема да излезе во пресрет
09.03.2018
Димитар Мечкаровски ќе биде главен судија на мечот кој се игра утре на „Филип Втори“. Во Кратово пак правдата ќе ја дели Александар Ставрев
09.03.2018
Шкендија и Ренова ќе ги одмерат силите во полуфиналните дуели, а Академија Пандев ќе игра со „бранителот“ Пелистер
08.03.2018
Нашиот интернационалец се најде во стартниот тим на Арау, но овојпат неговиот тим не освои бодови.
08.03.2018
Тетовци во полуфиналето од купот на Македонија за младинци денеска ждрепката им одреди да одиграат двомеч со тимот на Борец.
08.03.2018
И во вториот натпревар на нашите млади фудбалери до 15. години сме поразени. Овојпат со минимални 1:2.
08.03.2018
Нашиот интернационалец во Неџмех, успешно беше опериран на лигаментите на коленото на десната нога
08.03.2018
„Сум постигнувал повеќе хет-трика во кариерата, но, овој против Вардар е еден од оние кои засекогаш ќе го паметам“ вели Бесарт Ибраими.
08.03.2018
Интервју со Вахид Ердал - менаџерот кој го направи трансферот на Елиф Елмас во Фенербахче:„За овој трансфер клучно беше што и Фенер и Елмас сакаа да се договорат. Го следев Елиф цели осум месеци, дури потоа почнаа преговорите. Одработивме голем трансфер, сега тој треба да биде трпелив“ вели Ердал
07.03.2018
Секој наш прволигаш кој оваа сезона се натпреварува во елитната лига ќе добие неверојатна сума на пари и тоа благодарение на настапот на Вардар во Лигата на Европа
07.03.2018
Клубот од Чаир наведува дека теренот на стадионот во Кратово е во очајна состојба и дека не се задоволени основните услови за одигрување на средбата
07.03.2018
Шкендија со 4:0 го совлада Вардар во реваншот од 1/4 финалето во Купот на Македонија и има супер шанса да дојде до двојната круна
07.03.2018
Допрва, по лекарските прегледи ќе се знае дали капитенот на Шкендија и репрезентативец на Македонија, дали и колку ќе паузира
06.03.2018
*Утре во 11 часот на прес во ФФМ, селекторот Игор Ангеловски ќе го објави списокот на 19 репрезентативци на кои ќе смета за пријателските средби со Финска и Азербејџан
06.03.2018
06.03.2018
06.03.2018
*„Никогаш не сме биле поподготвени, апелирам до нашите навивачи да дојдат во што поголем број и да не бодрат на утрешниот реванш меч од 1/4 финалето во Купот, апелирам и да се воздржат од било какви провокации“ вели капитенот на Шкендија Ферхан Хасани
06.03.2018
*„Лавовите“ дури во самиот финиш на мечот успеаја да дојдат до победа над Новаци, и тоа со голот на Филип Петров
06.03.2018
Лидерот на второлигашката конкуренција Исток, тимот на Беласица со неверојатни 1:8 славеше на гостувањето кај Победа Валандово.
06.03.2018
Македонската репрезентација до 15. години неочекувано високо е поразена од спаринг партнерот на денешниот пријателски меч.
06.03.2018
Академија Пандев го смени тренерот. Панче Стојанов повеќе не е тренер на Струмичани негововото место го зазема Југослав Тренчовски.
06.03.2018
Младиот голман на Пашош Фереира е дел од тренинаг кампот на македонската У21 репрезентација, која денеска го имаше собирот,  а утре и натпреварот против Работнички.
06.03.2018
Одличниот настап на нашиот репрезентативец во дресот на Мариупол, одново го сместува меѓу најдобрите единаесет во Првата лига на Украина
06.03.2018
Натпреварот нема да се игра поради поплавениот терен во Кичево
06.03.2018
Денеска со мечевите од 15 коло стартува пролетниот дел во двете Втори лиги
06.03.2018
Ренова, Пелистер и А. Пандев го чекаат четвртиот полуфиналист, тоа ќе биде Шкендија или Вардар
05.03.2018
Флорент Османи беше стрелецот на единствениот гол  на мечот Влазерими – Гостивар, со што е отворена второлигашката полусезона во Македонија.
05.03.2018

Одличен старт на авантурата на нашиот репрезенттивец во втората лига на Швајцарија, каде се надева на одново враќање на старата форма.
05.03.2018
Нашата футсал селекција беше подобра од домаќинот, како и од репрезентацијата на Албанија.
05.03.2018
Од фотографијата можете да видите какви се условите на стадионот на ФК Влазерими, па мечот ќе се игра на теренот на ФК Напредок.
05.03.2018
Нашиот интернационалец вчера беше еден од најдобрите во дресот на украинскинскиот тим кој обезбеди триумф на домашен терен против Олимпик Доњецк.
05.03.2018
Селекцијата до 15. години утре ќе спарингува со полјаците на домашен терен.
05.03.2018
Вчерашниот пораз од Вардар, беше прв после март 2014 година на домашен терен во Првата лига
04.03.2018
Младинците на шампионот поведоа, најавија сензација но потоа работите си дојдоа на свое место. Силекс победи со 3:2. Шкупи преку Шабани во 90. спаси бод во дербито за Скопје
04.03.2018
За прв пат вардаровиот тим ќе одигра првенствен мечот со 10 младински фудбалери во првиот состав, односно играчи кои имаат под 21 година
04.03.2018
„Она што го одигра Победа во Тетово е за секаква критика. Моето останување во клубот зависи и од тоа со колку натпревари јас ќе бидам казнет“ вели тренерот на прилепчани
03.03.2018
Селекторот на младата селекција на селективниот камп ќе ги повика сите играчи кои во моментов имаат право за настап на во овие квалификации, но и дел од коижат да помогнат и во следниот циклус.
03.03.2018
Шефот на стручниот штаб на лидерот, после мечот истакна задоволство од уште едно победничко издание на неговите момци
03.03.2018
Лидерот освои нови три бода со головите на Радески, Емини и Муслиу. Победена беше Победа со 3:0
03.03.2018
Натпреварот со Силекс и следниот со Шкендија, Вардаровиот тим ќе го одигра со младинските играчи, како знак на револт од одлуката на ФФМ во случајот „младинец“
03.03.2018
Фк Шкендија утринава излезе со реакција на соопштението на ФК Вардар
03.03.2018
Поради слаба организација, блокирани скалила, недолично однесување, скандирање „УЕФА мафија“ и останато на дел од евро - натпреварите на Вардар кога беше домаќин, Дисциплинската комисија на УЕФА за само шест месеци го казни шампионот со повеќе од 100.000 евра
03.03.2018
Најсериозен кандидат за повик во националниот тим има голманот на Вардар, Филип Гачевски кој брани во голема форма сезонава
02.03.2018
Васко Дојчиновски, Комесарот за натпревари во Фудбалската Федерација на Македонија реагира со соопштени до јавноста за случајот „младинец“ и вели дека одлуката да се регистрира натпреварот меѓу Шкендија и Академија Пандев со постигнатиот резултат е во интерес на спортски остварениот резултат
02.03.2018
Од Академија Пандев се огласија со соопштение по повод одлуката на Комисијата за натпревари на ФФМ според која не беше усвоена нивната жалба
02.03.2018
Актуелниот првак со соопштение реагираше по повод денешната одлука на ФФМ за случајот „младинец“ за натпреварот Шкендија - Академија Пандев
02.03.18
За мартовските тестови во Анталија, селекторот Игор Ангеловски повика тројца играчи на лидерот
02.03.2018
„Македонски спорт“ ведмаш после натпреварот пиша дека нема случај и дека не се прекршени правилата, што ФФМ денеска го потврди
02.03.2018
Предмалку ФФМ на официјалниот сајт и официјално ја објави одлуката по жалбата на Академија Пандев
02.03.2018
Немало прекршување на правилото од правилникот за натпреварување на ФФМ. Резултатот се регистрира со постоечкиот и веќе важечкиот од регуларнтие деведесет минути одиграни во Тетово. Шкендија – Академија Пандев 1:0.
02.03.2018
Димитар Мечкаровски од Скопје е делегиран за главен судија на дребито од 22. коло
01.03.2018
01.03.2018
*Сите тројца ќе бидат во комбинација за неделниот меч со Шкупи, од друга страна стратегот Станковски не може да смета на суспендираните Божиновски и Херера, како и повредениот Најдовски
01.03.2018
01.03.2018
„Црвено-црните“ со максимално залагање посакуваат да стигнат до трите бода со Силекс, и да го заборават поразот од градскиот ривал во минатото коло
01.03.2018
Голем триумф на градското дерби помеѓу Естегал и Персеполис, одиграно пред осумдесетина илјади публика. Најденов сеуште чека на деби.
01.03.2018
Нашата репрезентација до 19. години за разлика од првиот меч овојпат не постигна гол, и одигра 0:0 против скандинавците.
01.03.2018
Екс чуварот на мрежата на Тетекс, Шкендија и Пелистер се сели во романскиот шампионат
01.03.2018
Како што најави „Македонски спорт“ Татран е новиот клуб на младиот македонски репрезентативец Кристијан Трапановски
01.03.2018
„Непознавањето на Статутот, Правилниците и останатите прописи на ФФМ никого не ослободуваат од одговорност“ им порачуваат струмичани на тетовци
01.03.2018
„Македонски спорт“ ви ги претставува претседателите на нашите прволигашки клубови. Тоа се познати и непознати фаци, ги има од неколку професии. Сепак малку од нив играле некогаш фудбал, и тоа оној професионален
01.03.2018

* Вардар се решава за најнепопуларна мерка да ги испраќа своите играчи да тренираат со младинците, но тоа не е решение. Ќе мора да се продава, да се заработува, да се решаваат случаите на поинаков начин
28.02.2018

*И покрај префлувањето во младинскиот тим на Вардар: „Ако има право да игра и ако не е повреден, Велковски ќе биде во репрезентацијата“ истакнува селекторот Игор Ангеловски
28.02.2018
Стоперот постигна гол во „голеадата“ на неговиот тим на домашен терен против тимот на Лушња, а напаѓачот ја заокружи серијата погодоци во гостинската мрежа на крајот од мечот.
28.02.2018
Искусниот србин со македонски пасош по десетина години минати во странство повторно е дел од шампионатот од каде што и тргна. Потпиша за тимот на Земун.
28.02.2018
Иван Тричковски ја започна и ја заврши серијата на голови во куп натпреварот на Кипар, каде што неговиот АЕК Ларнака со 7:0 триумфираше над тимот на Паек.
28.02.2018
Младиот играч заработил пукнатина на стапалото и ќе носи лонгета околу една недела. Повредата не е страшна, и не е загубен за главниот квалификациски турнир.
28.02.2018
27.02.2018
Она што Македонски Спорт го најави уште пред повеќе од еден месец, конечно се остварува
27.02.2018
Славија го испрати младиот македонски репрезентативец во словачкиот прволигаш за да собира искуство
27.02.2018
Поради временски услови, ФФМ реши почетокот на пролетната полусезона во двете Втори лиги да помести од сабота во четврток
27.02.2018
Поради многу спротиставени мислења, ФФМ реши одлуката по жалбата на А. Пандев да ја одложи за во петок
27.02.2017

И покрај временските неприлики, пријателскиот меч помеѓу селекциите до 19. години ќе се одигра на комплексот Петар Милошевски.
26.02.2018
Силекс оваа пролет одигра само еден првенствен меч, одложени му се дуелите со Скопје и Пелистер поради лошиот терен во Кратово
26.02.2018
Вчера на три меча од 21. коло во Првата лига судени беа дури пет пенали, но, само еден беше претворен во гол
26.02.2018
„Ја почитуваме Шкендија но правилата на ФФМ мора да се почитуваат“ велат од таборот на Академија Пандев кои денеска и официјално поднесоа жалба по повод настаните на вчерашниот меч во Тетово
26.02.2018
Навистина што ли прават во Вардар? Репрезентативниот стопер е преселен кај младинците, она што нашиот портал го објави како ексклузивно во саботата попладнето. Што толку погреши Дарко Велковски за вака раководството на шампионот да реагира
26.02.2018
По повод вчерашниот натпревар Победа - Шкупи, а во кој прилепчани сметаат дека се оштетени, раководството на клубот излезе со соопштение
26.02.2018
Нема фудбал во среда, колото ќе се игра во недела, а тоа во недела – идната недела. Лошите временски услови не дозволуваат да се играат мечевите
26.02.2018
Македонската репрезентација до 19. години треба да одигра две пријателски средби против Финска, но на кој терен. Опции се „Петар Милошевски“ но и теренот во населбата Аеродром, каде што младинските категории на ФК Вардар ги играа мечевите своевремено.
25.02.2018
На официјалниот ФБ профил на клубот од Струмица велат дека ќе бараат службена победа во Тетово поради тоа што Шкендија играла без младинец цели 16 минути
25.02.2018
Задоволство во таборот на Шкендија по победата а незадоволство кај гостите...
25.02.2018
Денеска се одржа традиционалниот турнир во Кавадарци, а освојувач е скопскиот второлигаш, со еден триумф и едно реми.
25.02.2018
Хасани и Ибраими утнаа пенали, но капитенот во 79. минута погоди за три бода и за +11 бода. Шкупи во 93. минута утна пенал за победа а во Битола Победа и Шкупи одиграа чудесен натпревар
25.02.2018
Поради влажниот терен во Кратово, денешниот дуел меѓу Силекс и Пелистер е одложен
25.02.2018

Првиот дел од овој голем собир на млади фудбалери ќе се одржи од први до 4. март, а на него ќе учевствуваат 64. екипи, што од нашата земја, што од странство.
25.02.2018
Лидерот има нерасчистени сметки со Академија Пандев, мотив повеќе ќе биде и вчерашниот пораз на Вардар од Работнички
24.02.2018
Дознаваме дека утринава од страна на раководството на клубот на Дарко Велковски му било кажано дека не е веќе во првиот тим и дека ќе мора да тренира со младинците
24.02.2018
24.02.2018
Вардар прими два брзи гола, а потоа беше немоќен да ја стигне високата предност на противникот
24.02.2018
Тренерот на Работнички задоволен од настапот на неговите фудбалери и победата над соседот Вардар
24.02.2018
„Романтичарите“ успеаја да триумфираат против „анемичниот“ Вардар кој што не успеа да се врати од негативата од првиот дел и да извади барем бод
24.02.2018
ФФМ доби понуда за пријателски мечеви во мај
23.02.2018
Нова, групна фотосесија во Градски парк пред дуелот со шампионот
23.02.2018
Во битката за третото место, денеска тимот на нашиот стратег со 1:0 го совлада Шиник
23.02.2018
Јасмин Мециновиќ и Дарко Мицевски ја живеат фудбалската бајка од Блискиот Исток играјќи за екипата на Неџмах
22.02.2018
*Тандемот „Б-Б“ на лидерот, заедно има постигнато 33 голови во досегашниот дел од шампионатот. Хасани со 18 и Ибраими со 15 се убедливо на врвот на стрелците во Првата лига, но тие се и, така барем бројките говорат, шестиот најдобар тандем во Европа
22.02.2018
21.02.2018
„Ова беше натпревар кој не беше убав за око како оној од мината среда“ вели тренерот на Вардар
21.02.2018
Шкендија водеше со голот на Ибраими, Шкендија беше подобра но Хуан Фелипе со мајсторскиот гол од слободен удар во 79. минута го спаси Вардар од пораз во првиот 1/4 финален меч во Купот на Македонија
21.02.2018
Не треба да ме брани никој, Господ ми е сведок на ден Прочка дека ја говорам вистината“ вели Марјан Секуловски, тренерот на Пелистер откако ФФМ по инцидентот во Битола против него покрена постапка
20.02.2018
Македонија У-17 одигра 0:0 со БиХ во пријателски меч, во кој нашите надежи имаа 5-6 супер шанси, комплетна иницијатива но гостите среќно се спасија од пораз
20.02.2018
Се поведува постапка против стратегот на Пелистер Марјан Секуловски кој физички го нападнал помошниот тренер на „романтичарите“ Славчо Георгиевски - Тупан
20.02.2018
Репрезентативниот напаѓач, откако му се укина суспензија, ќе се најде во стартниот состав на „романтичарите“ на соседското дерби со Вардар кое ќе се игра в сабота
20.02.2018
„Овој убедлив пораз во Велес на пријателската со Борец ни покажа дека не треба да летаме во облаци“ вели крилниот напаѓач на Брегалница
19.02.2018
„Сите во клубот потајно верувавме во себе, имаме добра екипа и одиме чекор по чекор“ вели искусниот напаѓач на Пелистер по триумфот над Работнички
19.02.2018
Талентираниот македонски голман се пресели во Бугарија. 18-годишниот чувар на мрежата ќе го носи дресот на бугарскиот прволигаш
19.02.2018
На состанокот одржан пред неколку дена, сопственикот на Вардар им дал ветувања на играчите дека работите во фудбалскиот клуб ќе бидат уште подобри од сега
19.02.2018
Лидерот на овие средби постигна 74 голови или во просек по 2.96 голови
19.02.2018
Во тимот му веруваат на Македонецот. Директорот на клубот најави дека ќе му бидат дадени одврзани раце да бира дали и колку ќе продолжи
18.02.2018
Победа и Шкупи примија по три гола од двете најдобри екипи, Работнички сензационално поразен од Пелистер а Скопје извлече реми во Турново
18.02.2018
Дуелот меѓу Шкупи и Шкендија ќе биде и дуел меѓу Илијоски и Ибраими кои заедно имаат 254 голови во Првата лига
17.02.2018
17.02.2018
17.02.2018
17.02.2018
Федерацијата ја усвои завршната сметка за 2017 година, а го одобри буџетот за тековната 2018 кој ќе биде најголем
16.02.2018
Вистината за Струмица. Карневал во изведба на Славчо Васков Пинда кој конечно објасни зошто Академија Пандев ќе игра во Турново а не на „Младост“, на стадионот каде што тој е директор
14.02.2018
Лидерот го дочекува шампионот со +8 бодови предност, со евентуален триумф Шкендија веројатно ќе си ја обезбеди титулата уште на стартот од пролетниот дел
04.02.2018
Со насмевки, со по некој даден автограм и по одлично одработените подготовки, експедицијата на Шкендија ја напушти Анталија и се врати дома
04.02.2018
Вардар со триумф над Дукла се „одјави“ од пријателските натпревари во Турција
04.02.2018
Новaкот од Камерун веќе е дел од таборот на шампионот. Се очекува промоција по враќањето во Скопје
04.02.2018
*Чудно и нереално е од Вардар младинските репрезентативци да си заминат, а клубот да не заработи речиси „ништо“. Вардарци заработија само 100.000 евра, иако во зимскиот преоден рок си заминаа многумина младински репрезентативци. Петар Петковски, Висар Муслиу, Бобан Николов, Бесир Демири не се повеќе во таборот на првакот, но тимот не виде заработка од нивните заминувања
04.02.2018
*Аргентинецот кој беше на проба во Вардар односно А. Пандев, „заглави“ во Анталија. Во моментов аргентинецот е во А. Пандев, која нема да го ангажира, Вардар не го прима назад, а Охеда нема билет за да се врати во Аргентина. „Заглавен“ во менаџерските игри, и во суровоста наречена современ фудбал
04.02.2018
*Некои играчи имаат проблем да направат еден трансфер, некои пак тоа го прават без никакви проблеми. Никој во историјата на мак - фудбалот, па и онаа подалечната, нема направено толку трансфери во својата кариера како Христијан Кировски. Тој секако дека е македонски рекордер но и светски раритет
03.02.2018
Струмичани загубија со 1:3, Брегалница пак со 3:0 го совлада третолигашот Детонит
03.02.2018
Некогашниот член на репрезентацијата се виде со некогашните соиграчи од селекцијата Попов, Грнчаров, Стојков... Црногорскиот стопер, пак, дојде да го гледа својот поранешен тим
03.02.2018
Со головите на Ибраими и Хасани, Шкендија со 2:0 ја совлада силната Габала
03.02.2018
Шампионот имаше водство од 1:0, и 2:1, меѓутоа Словачко секогаш стигнуваше. Ова е прв нерешен исход на Вардарци во Анталија
03.02.2018
Во пријателски меч Македонија ЃП одигра 1:1 со прволигашот од Прилеп
03.02.2018
Младиот играч за врска на Работнички во пролетниот дел ќе игра како позајмен играч во втората екипа на Хајдук
03.02.2018
Нигериецот се приклучи на подготовките на екипата во Анталија
03.02.2018
Академија Пандев одигра 2:2 против корејскиот Даежон во последниот тест натпревар во Анталија
03.02.2018
Дефанзивецот од Екваторијална Гвинеја ја мина пробата и потпиша договор со тимиот од Чаир
03.02.2018
Репрезентативниот голман заминува за Финска
02.02.2018
Искусниот дефанзивец се уште има болки во пределот на зглобот, па така може само да трчкара. Сите останати вредно тренираат. Утре Шкендија ќе игра со Габала во 15 часот
02.02.2018
Новиот играч за врска постигна убав гол од далечина за конечни 1:1 на денешниот натпревар
02.02.2018
Кратовци денеска во Анталија загубија од Рускиот тим Кубан Краснодар со 0:1
02.02.2018
Денеска или утре, двајцата ќе треба да се приклучат на Вардарци во Анталија, а од нивната подготвеност ќе зависи дали ќе играат на двата натпревари викендов
02.02.2018
Со ангажманот на Муслиу, есенскиот првак навистина има состав за респект
01.02.2018
01.02.2018
*Се играше судиското продолжение кога во своето деби Адис Јаховиќ го тресеше Галатасарај за 2:2. „Бомбардерот“ завчера потпиша за клубот од Коња, а вечерва влезе во игра во 57. минута на првиот меч од 1/4 финалето во Купот на Турција против Галатасарај, и го спаси својот тим од пораз
01.02.2018
01.02.2018
01.02.2018
01.02.2018
*Зоран Даноски, искусниот напаѓач е пред промоција во Победа
01.02.2018
01.02.2018 (ФОТО)
01.02.2018
01.02.2018
Енис Фазлагиќ на мечот со Динамо го импресионирал Здравко Мамиќ. Газдата на Динамо пројавил интерес и за Марјан Радески и Мевљан Мурати
01.02.2018
Афиканецот кој доаѓа од Сенегал е дел од таборот на чаирчани и одигра дел од мечот против босански Челик. Дали ќе остане и натаму дел од тимот ќе видиме наскоро.
01.02.2018
Вчера тимот од Автокоманда триумфираше во Србија кај второлигашот со 1:0. Стрелец Филип Петковски.
01.02.2018
Партизан требаше да го пречека составот на Плзен во Скопје, меѓутоа во последен момент е сменета одлуката
31.01.2018
Двајцата наши интернационалци творци на триумфот против Докса од 4:0.
31.08.2017
Пораз на чаирчани на попладневниот меч во Анталија против босанскиот тим на Челик
31.01.2018
* И додека Балотели прави трансфери и кога не игра ниту минута, Вардар и натаму чека да види пари од неговиот трансфер во Катар. Ал Гарафа, пак, вели дека играчот дошол повреден, и дека нема намера да плати. Тој од пред некој ден веќе не е член на Катарците, и се пресели во Јужна Кореја
31.08.2018

Нашиот тим имаше водство од 1:0 во првиот дел преку Велинов но израмни Тишенко на пет минути до крајот на мечот.
31.01.2018
Добар меч на кратовци против силниот белградски состав, во кој имаа шанса дури и да победат, но во последните моменти ја погодија гредата.
31.01.2018
Второлигашите спарингуваа во Дојран, а подобар лидерот на конкуренцијата Исток.
31.01.2018
На предмалку завршениот натпревар, тимот на Академија Пандев е високо поразен од косовска Приштина со 0:3.
31.01.2018
„Гипсарите“ во Охрид се поразени од Мачва, стрелци за головите за тимот од Тетово беа Нафиу и Стојановски
31.01.2018
Новото раководството на прилепскиот прволигаш успеа да го врати искусниот голман Дарко Тофилоски
31.01.2018
31.01.2018
„Ги гледав Шкендија, Вардар, А. Пандев, Работнички, ќе ги гледам и Силекс и Шкупи, секако дека ме интересира во каква форма се актуелните но и потенцијалните репрезентативци“ вели Игор Ангеловски од Анталија
31.01.2018
Се запознаа новите голгетери на Коњаспор, од нив се очекуваат многу голови
30.01.2018
Македонската фудбалерка по една полусезона во Турција, се сели во Швајцарија
30.01.2018
Претседателите на Шкендија и Динамо Загреб заедно го следеа попладневниот меч меѓу тетовските „црвено – црни“ и „модрите“ кој заврши 0:0
30.01.2018
Идеални шанси за победа не реализираа Ибраими и Емини. Свое деби имаше Висар Муслиу
30.01.2018
Кратовци во четвртиот обид во Анталија зимава ја обезбедија првата победа. Триумф над Нефчи Баку со високи 3:0
30.01.2018
Битолчани го имаа првиот тест меч зимава и загубија од екипата на Гостивар со 0:1.
30.01.2018
По многу шпекулации околу младиот стопер, еве дефинитивна инфoрмација. Висар Муслиу е нов играч на Шкендија
30.01.2018
Довчерашниот лев бек на Шкендија, се договори со прволигашот од Узбекистан на 1.5 година
30.01.2018
Нова бомба од Чаир. Репрезентативецот на Екваторијална Гвинеја доаѓа во Шкупи.
30.01.2018
Во следните 2.5 години, голгетерот ќе го носи дресот на овој тим, кој што плати обесштетување, и му даде добра плата на фудбалерот
29.01.2018
Изречени се први казни од страна на ФФМ за местенки, овојпат за натпревар од женската фудбалска лига
29.01.2018
Сите детали се веќе договорени. Јаховиќ утре ќе стави потпис на договорот на 2.5 години со Коњаспор тим кој што сака со Македонецот да обезбеди опстанок во најдобрата Лига во Турција
29.01.2018
29.01.2018
29.01.2018
*„Знам каде доаѓам, кога дознав дека Шкендија е заинтересирана за мене јас не се двоумев да дојдам во клубот против кого играв минатото лето во ЛЕ“ вели Алма Вакили
29.01.2018
Томас Божиноски: Македонија е мојата желба
29.01.2018
Шкендија со видео порака го потврди новото засилување Алма Або Вакили
29.01.2018
Екс играчот на Шкупи и Работнички е нов член на тимот на Ренова.
29.01.2018
„Едниот играч не мина лекарски прегледи и затоа потпиша, но имаме план Б и очекувам во следните денови да ни се приклучи некој нов играч“, изјави шефот на стручниот штаб на „црвено-црните“.
29.01.2018
Нашиот интернационалец може да здивне. Неговото колено не е тешко оштетено и тој наскоро ќе се врати н а терен.
29.01.2018
„Планирам, само ако здравјето ме послужи, да ја одиграм барем групната фаза во Лигата на Нации. Ќе направам напори, без разлика на годините, да помогнам колку што можам конечно Македонија да се најде на едно Европско првенство“ истакнува веројатно нашиот најдобар фудбалер во историјата
28.01.2018
Туку што заврши мечот во Охрид на кој немаше голови.
28.01.2018
Со дури пет гола во противничката мрежа домашните имаа успешна тест средба денеска.
28.01.2018
Предмалку претседателот на клубот, Славчо Васков Пинда гостуваше на локална телевизија во Струмица и ја соопшти.
28.01.2018
„Навистина сум малер, само што почнав да играм за мојот нов клуб Сепси, потешко се повредив. Операцијата бешпе успешна, сега следува пауза од нешто помалку од два месеци“ ни изјави напаѓачот
27.01.2018
Напаѓачот во еден од првите свои мечеви за тимот на Сепси се повреди и не се знае колку ќе одсуствува.
27.10.2017
Играчот за врска потпиша за Фљамуртати од Тирана но не заигра за овој клуб, туку се врати во Тетово.
27.01.2018
Чаирчани не примија, но не ни постигнаа гол на вториот подготвителен меч во Анталија.
27.01.2018
Тимот на Скопје, претпладнево со 0:2, го совлада Борец во Велес.
27.01.2018
27.01.2018
На првиот пријателски меч зимава, штипјани ремизираа со третоглигашот Кит – Го
27.01.2018
Иако нашиот тим имаше десетина стопроцентни шанси сепак противникот од слободен удар дојде до водство и победи.
27.01.2018
*Второлигашот го одигра првиот пријателски меч зимава загуби од косовска Дрита Гњилане.
27.01.2018
Вардар загуби од украинскиот Черноморец со 1:0 со контроверзен погодок
27.01.2018
Гоце Седлоски во новата сезона на Летонија ќе го предводи тимот на ФК Рига.Договорот Седлоски го потпиша на 1+1 година.Веднаш по потписот на соработката следуваше промоција. Летонскиот клуб му посака добредојде на македонскиот тренер
27.01.2018
Од приложената графика убаво се гледа во каков клуб Седлоски е нов стратег, кој дојде на местото на познатиот Славиша Стојановиќ
27.01.2018
Украинскиот тим со сомнителен гол стигна до триумфот над нашиот првак кој што не реализираше удар од белата точка преку Исени
27.01.2018
Богатиот летонски клуб игра во Лигата на Европа, а финансиер е познат руски тајкун
26.01.2018
Кратовци доживеаа пораз од 2:1, а погодокот за минимален пораз го постигна Тимов
26.01.2018
Кешла од Азербејџан со 1:0 ги совлада „романтичарите“
26.01.2018
Екс стратегот на Работнички во следниот период ќе го води тимот од Првата лига во Црна Гора
26.01.2018
Со головите на Жуниор, Радески, Ибраими и Шефити, тетовци убедливо триумфираа над тимот од Украина
26.01.2018
Предмалку заврши мечот во Охрид кој „гипсарите“ го добија со 5:0.
26.01.2018
Алма Вакили, левиот офанзивен бек од Нигерија кој на тетовци им правеше големи проблеми на мечот од ЛЕ, веројатно ќе дојде под Шара
26.01.2018
*Дознаваме дека десниот бек имал расправија со тренерот Јаневски на висок тон, по што се вратил во Скопје
25.01.2018
*Тренерот на Шкендија Ќатип Османи му дава шанса на младиот Енис Фазлагиќ, и тој добро се снаоѓа во средниот ред. Ардијан Цуцули има повреда на зглобот и го чека пауза од десетина денови
25.01.2018
25.01.2018
Аргентинецот кој беше на проба во Вардар, се приклучи на Академија Пандев
25.01.2018
*Разговор со новиот фудбалер на унгарскиот прволигаш кој што после одличната година, направи трансфер во странство:„Ме чека битка за титулата и во новиот клуб“ вели Бобан Николов
25.01.2018
*Ништо од најавениот трансфер на искусниот напаѓач во прволигашот од Казахстан
25.01.2018
Шкендија раскина со Абдурахими и Асани
25.01.2018
25.01.2018
Поради повреда Велковски ги напушти подготовките во Анталија и се врати во Скопје.
25.01.2016
Чаирчани одиграа 0:0 против квалитетниот состав на Карабах
25.01.2018
Теренот на Градскиот стадион во Штип е во ужасна состојба. Комисијата од ФФМ беше денеска во Штип и предложи решенија како истиот да се санира.
25.01.2018
Напаѓачот од Црна Гора е нов играч на прилепчани.
25.01.2018
Тренерот кој го водеше клубот и во минатото, ќе го замени Љупчо Димитковски.
25.01.2018
Две пријателски средби на нашата најдобра селекција кои ќе се одиграат на неутрален терен во Анталија
25.01.2018
Дијамантот за турските медиуми ги потврдува написите на „Македонски спорт“ од минатата зима
25.01.2018
Нови раководни структури во Прилеп кој ветуваат подобри денови за клубот
25.01.2016
Леард Садриу, стопер од Косово е новата аквизиција на есенскиот првак
25.01.2018
И дефинитивно Аргентинецот Лукас Охеда нема да биде засилување за „црвено - црните“
24.01.2018
Познат е распоредот на натшреварите во четвртата група од сегментот „Д“
24.01.2018
Нашиот тим преку Серџио поведе по половина час, но азербејџанците направија комплетен пресврт
24.01.2018
Иако струмичани имаа водство, сепак, на крајот доживеаа пораз од 4:1. Втора негаттива на Академија Пандев на подготовките во Анталија
24.10.2018
Со голот на Фатјон Јусуфи, „гипсарите“ подобри од Победа со 1:0 на пријателскиот меч во Охрид.
24.01.2018
„Ќе решава пресметката со Ерменија, но мораме да бидеме мотивирани и сконцентрирани против Лихтенштајн и Гибралтар“ е реакцијата на селекторот по ждрепката во Лозана
24.01.2018
Ждрепката сакаше да се паднеме во втората група, токму со Ерменија селекцијата која селекторот Ангеловски не ја посакуваше
24.01.2018
Михајло Јакимоски ќе го има првото интернационално искуство откако потпиша за исландскиот тим Фрам.
24.01.2018
Денеска во 12 часот ќе се одржи ждрепката за Лига на Нации, желбите се што полесна група за да немаме проблеми да се пласираме на првото место
23.01.2018
Ирена Јакимоска е само привремено решение, имено се чека на Небојша Стојковиќ кој во блиска иднина ќе биде првиот човек на клубот
23.01.2018
Голот за триумф го постигна младиот Бериша во 60. минута
23.01.2018
Напаѓачот ја промени средината но не и шампионатот. И натаму ќе настапува во Шпанија.
23.01.2018
На подготовките во Сандански, Бугарија, штипјани веќе договорија два силни тест меча. Се преговара и за трет.
23.01.2018
Македонскиот интернационалец за медиуми во Австралија изјави дека малку фалело да прекине да игра поради австралиските клубови каде што настапувал.
23.01.2018

*Точно во 12 часот ќе се одржи ждрепката, мечевите стартуваат во септември. Ние од првата група во сегментот „Д“, сме во очекување на  тоа кои ќе ни бидат противниците во ова натпреварување
23.01.2018
23.01.2018
Во последен момент пропадна трансферот на Бразилецот во таборот на шампионот
22.01.2018
Денеска тимот на Шкупи пристигна во базата во Турција, а таму ги пречека екипата на Грасхоперс и екс играчот на Шкендија Џелбрим Таипи.
22.01.2018

*Откако и дефинитивно заздрави од повредата, Стефан Костов вредно работи на подготовките и секако дека ќе биде еден од најважните „шрафови“ во тимот на Ренова во пролетниот дел
22.01.2018
Флорент Османи на пролет ќе го носи дресот на Гостивар. Тука се и голманот Бајрами како и екс играчот на Шкупи, Фатмир Арифи.
22.01.2018

*Селекторот Игор Ангеловски пред ждрепката за Лигата на нации во  среда со свој став:„Немам некои посебни желби, противниците не се наивни но, еве би сакал во нашата група да не се паднат Ерменија и Косово“.
22.01.2018
Петар Канзуров за прв пат ќе се испроба како интернационалец, во втората лига на Малта.
22.01.2018
Хуан Фелипе беше најавен за денеска дека ќе дојде во Анталија, додека Марментини и натаму не се приклучил на тренинзите
22.01.2018
Тетовци загубија од Цирих со 1:2 во својата прва контрола во Анталија. Трет меч оваа зима на некоја наша екипа во Анталија и трет пораз
22.01.2018
Чаирчани утринава заминаа во познатиот туристичко - спортски центар во Турција, каде покрај вообичаените тренинзи ќе одиграат неколку пријателски средби со силни противници. Во експедицијата се и новаците Илијоски, Вујчиќ, Љамчевски, Броја...
22.01.2018
Ривалите за висок пласман во пролетниот дел, предмалку со ист авион заминаа во Анталија, каде ќе ја одработат најважната фаза од зимските подготовки. Тренерите на двата тима Станковски и Тасевски, заедно со своите соработници, но и дел од играчите имаа што да си кажат на скопскиот аеродром пред полетувањето
22.01.2018
Никола Ѓорѓев, еден од најнадежните македонски фудбалери ќе биде на проба во австрискиот клуб, пред да биде донесена одлука дали ќе биде ангажиран
21.01.2018
Утре во 13 часот, есенскиот првак ќе ја отвори серијата пријателски мечеви во Анталија. Спаринг партнер ќе биде екипата на Цирих, еден од најдобрите клубови во Швајцарија. Инаку Шкендија во одлична атмосфера ги одработи првите тренинзи во Анталија
21.01.2018
Академија Пандев го загуби првиот контролен натпревар во Анталија од рускиот второлигаш Енисеј со 1:0
21.08.2018
Екс играчот на Работнички во моментов е во Германија каде што се обидува да обезбеди ангажман во германскиот второлигаш.
21.08.2018
Предмалку во Велес заврши пријателскито натпревар помеѓу Борец и Работнички. Триумф на  скопјани од 0:3.
21.01.2018
За половина час утре изутрина на нашиот најголем аеродром ќе се појават екипите на Шкупи,  Работнички и Силекс.
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2018

Досегашниот играч на Вардар е нов член на „Романтичарите“
20.01.2018

За нешто повеќе од еден час, Вардар ја игра првата пријателска средба на подготовките во Анталија.
20.01.2018

Тренерот на Твенте има очигледен проблем со нашиот интернационалец кој е во немилост на својот претпоставен.
20.01.2018

Нема веќе дилеми, нашиот интернационалец во следниот период ќе настапува во полскиот шампионат.
20.01.2018

* Италијанската финансиска полиција ја истражува продажбата на Интер на Ерик Тохир во 2013 година
20.01.2018
20.01.2018
20.01.2017
Бразилецот дојде во Анталија, но промоцијата ќе се случи за неколку дена
19.01.2018
Шкендија, Вардар, Работнички по 13 пат, Силекс, Академија Пандев и Шкупи, се клубовите кои веќе заминаа во Анталија, или допрва тоа ќе го сторат во следните денови. Ќе играат голем број пријателски натпревари со познати противници, најчесто со екипи од истокот
19.01.2018
Доскорашниот фудбалер на Вардар се пресели во Украина
19.01.2018
„Има опција од 27 јануари до 5 февруари да престојуваме во Охрид. Би одиграле пријателски со Ренова, Струга Трим Лум и други екипи од околината на Охрид и Струга“ ни изјави спортскиот директор на „пелистерци“ Менде Степановски
19.01.2018
Откако синоќа и официјално беше промовиран во дресот на тимот од Унгарија, екс - вардарецот денеска го одработи и првиот тренинг со својот нов тим во Бенидром (Шпанија), каде тимот од Секешфехервар е на подготовки
19.01.2018
„Доведовме тоа што го сакаме, недостига можеби уште едно име во нападот па да кажеме дека сме завршиле со зимскиот преоден рок“ вели тренерот на „романтичарите“ Горан Станковски
19.01.2018
„Силва потпиша на една година со Ренова, тој утринава го одработи првиот тренинг. Емран Рамадани не е повеќе наш играч, тој си замина“ ни изјави Влатко Костов
19.01.2018
На списокот патници за подготовките во Турција и овојпат ги нема Бесарт Абдурахими и Џелил Асани, нема да патува ниту повредениот Ербин Зејнулаи
19.01.2018
„Кариоката“ веќе се приклучи на подготовките на шампионот во Анталија
18.01.2018
Вечерва и официјално фудбалерот од средниот ред стана дел од унгарскиот вицепрвак
18.01.2018
Предмалку на стадионот во Ѓорче Петров, Шкупи и Дрита Гњилане одиграа 1:1.
18.01.2018
Во Дебар Маало се пофалија со новата гарнитура дресови, кои имаат различен дизајн од колку досега.
18.01.2018
*Комисијата за спорт на општина Штип на вчерашната седница одлучи на ФК Брегалница за новата сезона да и се доделат 150.000 евра
18.01.2018
Македонија сега се наоѓа на 73. место, за разлика од декемвриската ранг листа на која бевме три места подолу односно 76.
17.01.2018
Последни од сите наши прволигашки клубови, битолчани под водство на новиот тренер Марјан Секуловски денеска означија старт на зимските подготовки
17.01.2018
Утре во 13:30 часот, на теренот со вештачка трева во Ѓорче, чаирчани ќе ги стартуваа пријателските средби оваа зима
17.01.2018
Стратегот на Шкендија со анализа за одработените тренинзи во Охрид и првиот контролен меч со Победа на кој тетовци славеа со 2:0
17.08.2018
Нашиот поранешен селектор одисејата во Ал Дафра ја започна со пораз во рамките на Президент купот на ОАЕ
17.08.2018
Старт на подготовките и во Штип со неколку новитети во составот.
17.01.2018
Напаѓачот постигна четири гола за пријателската против словенечкиот тим Бриње, а Китановски поради глупост доби укор од тренерот Томислав Ивковиќ.
17.08.2018

Напаѓачот веќе се договори со романците и е претставен како нов член на клубот.
17.01.2017
Голгетерот на Лахти пред преселба во Романија
17.01.2018
По пристигнувањето во Турција, вардаровите фудбалери веднаш се фатија за работа и одработија тренинг.
16.01.2018
Репрезентативецот на Македонија се договори во наредните 3.5 години да го носи дресот на прволигашот од Унгарија. Вардар добива 100.000 евра отштета. Најавено е утре да биде официјалната промоција
16.01.2018
Симпатизерите на Тетекс, оние најверните кои се секогаш со клубот решија јавно да проговорат околу моменталната ситуација во Тетекс и неколкуте отворени прашања на кои се чека одговор
16.01.2018
„Од денеска и официјално не сум повеќе член на Вардар. Се договоривме на обострано задоволство да ја прекинеме соработката. Во наредните три дена ќе решам каде ќе ја продолжам кариерата“ изјави за „Македонски спорт“ Бесир Демири
16.08.2018
Работнички официјално ги претстави како нови засилувања Гезим Красниќи, Николче Шаркоски, Игор Крмар и Бујамин Асани
16.08.2018
Долгогодишниот капитен на штипска Брегалница прави трансфер во вечниот ривал, во таборот на струмичка Беласица.
16.01.2018
Есенскиот првак со 2:0 славеше над Победа во првиот „тест“. Стрелци на головите беа Жуниор и Емини
16.01.2018
Младинскиот репрезентативец заминува од Вардар и има опција да се пресели на Автокоманда или Струмица.
16.01.2018
Неофицијално дознаваме дека извршниот директор на Вардар Самоил Симев си поднел оставка
16.01.2018
Двајцата фудбалери само го потврдуваат своето заминување од таборот на „црвено-црните“
15.01.2018
Македонија ЃП продолжува да се засилува, денеска ѓорчепетровци ги договорија голманот Димовски и напаѓачот Симеон Христов
15.01.2018
Илијоски уште на првиот „тест“ за Шкупи успеа да ја затресе мрежата на својот нов клуб
15.08.2018
Иако своеврмено во Охрид доаѓаше половина српска лига, како и албански прволигаши, а да не говориме за нашите, сега во овој туристички центар речиси и да нема фудбалски колективи кои се на подготовки.
15.01.2018
Играчот од средниот ред на завршни преговори со унгарскиот тим. На денешниот тренинг го немаше и Висар Муслиу кој што исто така е на излезна врата
15.01.2018
Стоперот има неколку понуди од Унгарија и од Кипар
15.01.2018
15.01.2018
*Нов десен бек во Дебар Маало. Србинот веќе е во Скопје, тренира со тимот и чека промоција.
15.01.2017
Во следните неколку часа, играчот од средниот ред ќе биде официјално промовиран во унгарскиот тим
14.01.2018
Серијалот пријателски мечеви тимот на тренерот Славољуб Бубања ќе го започне во вторник, и тоа против Шкендија
14.01.2018
Станува збор за офанзивен играч од средниот ред кој има 23 години
14.01.2018
Талентираниот стопер на Работнички доби повик од Фудбалската Федерација на Албанија да игра за нејзината млада селекција
13.01.2018
*Младиот играч на Шкендија има скршеница на прстот на левата нога
13.01.2018

*Искусниот стопер кој доаѓа од Партизани Тирана ќе биде големо засилување за „романтичарите“
13.01.2018
Искусниот стратег направи „кам-бек“ во „Емиратите“
13.01.2018
Досегашниот играч на Ренова, Филип Петковски на пролет ќе игра на Автокоманда
13.01.2018
Ризикот е голем за Палермо ако го продаде Илија Несторовски. На „вага„“ се ставаат бројките
13.01.2017
Шампионот на Хрватска го посакува во своите редови Дарко Велковски, преговорите се во тек и голема е веројатноста тој да стави потпис. Вардар добива 250.000 евра отштета, а за Велковски 20.000 евра месечно
12.01.2018
Според тоа во каква атмосфера се работи покрај Охридското езеро, можеме да заклучиме дека на играчите на есенскиот првак им годи Охрид. Со нетрпение се чека вторник, кога конечно Шкендија ќе го одигра својот прв пријателски меч и тоа против Победа
12.01.2018
Струмица подготвува сензационални трансфери. Бесарт Абдурахими и Дамјан Шишковски би можеле да потпишат за Академија Пандев
12.01.2018
Медиумите во Турција известуваат дека менаџерот на Адис Јаховиќ и Мехмет Сепил, газдата на Гезтепе успеале да се договорат
12.01.2018
Покрај Здравков, ослободени од обврските кон „сините“ се и Петар Јаневски и Борис Иванов
12.01.2018
Продолжува „бежанијата“ од второлигашот од Велес. Најновото заминување е она на Александар Пановски кој е во преговори со два наши прволигаши
12.01.2018
Сега веќе екс стоперот на Беласица е нов фудбалер на Трепча
12.01.2018
Леонард Жута и во следниот период ќе го носи дресот на шампионот на Хрватска
11.01.2018
На 16 јануари момците на стратегот Ќатип Османи ќе ги одмерат силите со прилепчани
11.01.2018
Како што е решено на седницата на УО на ФФМ, Собранието на кое главна точка на дневен ред ќе бидат финансиите, ќе се одржи на 17 февруари (сабота)
11.10.2018
*Во моментов напаѓачот се наоѓа во Анталија каде води разговори со тимот од Казахстан
11.01.2018
Чаирчани во само два часа се пофалија со два екстра играчи. Нов играч на Шкупи е Баже Илијовски
11.01.2018
На социјалните мрежи фудбалерот објавил грчка песна за Македонија, и на крајот стори реченицата „Македонија е Грчка“
11.01.2018
Антонио Митрев замина во тим кој му гарантира минутажа во моментов, нешто што е најбитно за младиот репрезентативец на Македонија.
11.01.2018
Играчот за врска е второт големо засилување за чаирчани по Благојче Љамчевски.
11.01.2018
Фудбалерите на Шкендија веќе два дена тренираат во Охрид, сепак во центарот на вниманието е „кариоката“ со својот нов „стајлинг“
11.01.2018
Офанзивецот е веќе во Полска и се очекува да потпише договор со тамошниот прволигаш.
11.01.2018
Дефанзивецот ја направи трансфер со кој го менува клубот но не и шампионатот.
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
10.01.2018
Секако дека конекцијата е Чеде Јаневски кој го „замолил“ својот пријател од деновите кога и двајцата беа во редовите на „црвено - белите“ од Пиреја, да биде присутен во клубот кога играчите се прегледуваат
10.01.2018
Засега три новитети на „Младост“. Голман, стопер и офанзивец
10.01.2018
*Капитенот на У-21 на Косово и официјално е нов фудбалер на Шкупи
10.01.2018
10.01.2016
Шкендија и Шкупи се договорија младите играчи на есенскиот првак да бидат позајмени во Чаир и во пролетниот дел
10.01.2018
Двајцата стандардни првотимци ја раскинаа соработката со прволигашот од Прилеп. Истото го направи и Бурхан Мустафов
10.01.2018
Според ФФМ сите останати прволигаши аплицирале за добивање УЕФА лиценца за сезоната 2018/2019
09.01.2018
09.01.2018
Со месечна плата од 7.000 евра, барем така се шпекулира, нашиот селектор е далеку под оние негови колеги од Хрватска, Словенија, Србија, Црна Гора, БиХ, Албанија
09.01.2018
*Тренерот Ќатип Османи не ги стави на листа овие двајца играчи, тоа значи дека и дефинитивно не смета на нив во пролетниот дел
09.01.2018
Левиот бек на Вардар би можел да направи трансфер во Украина
09.01.2018
„Но тоа не значи дека ако до мене дојде понуда нема да разговараме за евентуален трансфер на нашиот Адис Јаховиќ“ истакнува Мехмет Сепил, газдата на Гезтепе
09.01.2018
Вардар со новаците и предводени од тренерот Чеде Јаневски, денеска ги стартуваше подготовките. Вардарци велат дека целта е двојната круна
09.01.2018
„Без разлика што имаме бодовна негатива ние мора максимално да се подготвиме, затоа што Вардар секогаш оди на трофеј“ – изјави Чедомир Јаневски на стартот на подготовките на Вардар
09.01.2018
„Триото“ од Пелистер и дефинитивно во следните три години ќе игра за Вардар
08.01.2018
Шампионот ќе го ангажира младиот голман како замена за Пачовски, а Тошевски, Попзлатанов и Цветаноски се очекува да се појават на првата прозивка на екипата
08.01.2018
Место да остане во Пелистер и да биде технички директор, искусниот чувар на меражата се пресели во Струмица
08.01.2018
*Термини за одигрување на контролни мечеви се 12 и 16 јануари, но само ако се најдат адекватни противници
08.01.2017
Вардарци од утре во својот тренинг камп, стартуваат со зимските подготовки
08.01.2017
Досегашниот играч на Победа и официјално потпиша за Ренова, а доаѓа и Фернандо Силва од Пелистер
08.01.2018
„Гипсарите“ преговараат и со екс напаѓачот на Пелистер
08.01.2018
Ристе Митревски и клубот од Израел го официјализираа трансферот кој се најавуваше веќе неколку недели. По Работнички, Металург, Сараево и Истра, Хапоел Хаифа е новата „станица“ на стоперот
08.01.2018
Дејан Цветаноски, искусниот напаѓач потпиша за Ренова
18.01.2018
Десниот бек на Силекс во преговори е со прволигашот од Албанија и веројатно ќе си замине од Кратово
07.01.2018
Селекторот Игор Ангеловски на 24 јануари во живо ќе проследи со кого Македонија ќе се падне во Лигата на Нации. Мрме потоа на 27 јануари заминува во Анталија
07.01.2018
Тимот на Победа меѓу последнтие ќе ги стартува зимските подготовки. Прилепчани ќе одмораат уште неколку дена, а тренерот Славољуб Бубања ја закажа прозивката за десети јануари
07.01.2018
Во понеделник екипата се собира и ќе биде на лекарски прегледи, а во вторник е првиот тренинг на екипата
07.01.2018
Објективно во старата 2017 година на фудбалски план работите како да тргнаа во посакувана насока. Секако дека не е се идеално, но сепак имаше причини за задоволство. Како ќе биде во новата? Па нека биде нај, нај што се вели. За она што нашите ѕвезди очекуваат, „Македонски спорт“ ви презентира низ еден сатиричен начин
06.01.2018
Денеска на тренинзите се приклучува Стенио Жуниор, тука се и Ферхан Хасани и Бесарт Ибраими
06.01.2018
„Лавовите“ на 1 февруари заминуваат во Охрид на подготовки, а на 7 истиот месец се среќаваа со Јавор
06.01.2018
ОРКА Холдинг, Пелистерка АД Скопје, ЗК Пелагонија и Жито Битола се јавија со соопштение во кое обвинуваат дека општината има долгови кон Пелистер 100.000 евра
06.01.2017
*Деновиве на стадионот во Битола ќе почне изградба на двете монтажни трибини зад головите, нешто налик на „Младост“ во Струмица. Проект вреден 500.000 евра кој преку ФФМ е донација на УЕФА
06.01.2018
По заминувањето на Антолиќ во Легија, нашиот репрезентативец е главен во редовите на хрватскиот гигант
06.01.2018
Двајца наши бекови се пред трансфер во клубови од Албанија
05.01.2018
Фудбалерите на есенскиот првак со насмевки и во супер атмосфера ги одработуваат првите тренинзи со топка. Се е во функција на она што ја чека Шкендија во пролетниот дел, а тоа е задржување на првото место на табелата
05.01.2018
Фисник Зука, сега веќе екс бекот на Шкупи е промовиран во нов фудбалер на Фљамуртари
05.01.2018
Првите две нови имиња се Александер Борха од Работнички и Стефан Коцев од Локомотива
05.01.2018
Клубот од Бејрут се пофали со засилувањето од Македонија. Потпис за овој клуб на 18 месеци стави и Дарко Мицевски. И двајцата утре дебираат за Неџмех на гостувањето кај Ал Шабаб
05.01.2018
Старт на подготовките и во Градски Парк. Работнички со новитетот Буњамин Асани ги започна зимските подготовки.
05.01.2018
Вардарци идната недела почнуваат со подготовките, а екипата засега официјално не се засили со ниту еден играч
05.01.2018
Турски Фанатик во денешниот број на насловната страница го има нашиот Адис Јаховиќ во улога на суперхерој
04.01.2018
Тренерот Горан Станковски утре во 13 часот ќе означи старт на зимските подготовки
04.01.2018
Нормално е најдобриот, првиот стрелец во Лигата но и капитенот и на есенскиот првак да биде највреден играч според Трансфермаркт. Вредноста на Ферхан Буба Хасани скокна на 1.000.000 евра. Меѓу првите 25 играчи во нашата лига Вардар учествува со 11 играчи, Шкендија со 8, Работнички со 3, Академија Пандев со двајца и Пелистер со еден
04.01.2018
Есенскиот првак од 9 до 16 јануари ќе се подготвува покрај Охридското езеро
04.01.2018
Според планираното, денеска тимот на Шкупи ги започна зимските подоготки. Се работи во балон, наскоро и на теренот во Ѓорче Петров.
04.01.2018

Иако имаше договор и за во иднина, сепак, Бојан Најденов реши да си замине од Египет и да ја продолжи неговата кариера на некое друго место.
04.01.2018
Медиумите во Турција наголемо пишуваат дека голгетерот би можел да направи трансфер од Гезтепе во шампионот на Турција
04.01.2018
Искусниот напаѓач прави кам-бек во старото јато и ќе помогне во Штип да се врати прволигашкиот статус.
04.01.2018
Македонскиот младински репрезентативец од сега ќе настапува во Србија, за тимот на Раднички Пирот.
03.01.2018
Нови имиња во редовите на есенскиот првак се и голманот Селадин Мустафи и играчот за врска Сабит Биљали
03.01.2017
Откако го напушти Лахти со кого имаше фантастична сезона, „бомбардерот“ Марко Симоновски има три одлични понуди
03.01.2018
Наместо во Шкупи, Асани замина во Работнички. Новиот играч на „романтичарите“ го потврди претседателот на овој клуб, Драган Поповски
03.01.2018
„Им благодарам на луѓето од шампионот на Албанија за довербата, се надевам дека пред нас се големи работи“ истакна на денешната промоција Ндерим Неџипи
03.01.2018
Стоперот кој имаше богата фудбалска кариера, „детето“ на битолските „зелени“ е новиот директор на Пелистер
03.12.2018
Академија Пандев прва ја започнаа зимската тренинг офанзива на вештачкото игралиште во Струмица.
03.01.2018
Секако дека спортска личност на годината е „газдата“ на Вардар, кој што со ракометот го вивна „црвено - црниот“ клуб кон врвот во Европа, а благодарение на него фудбалскиот тим испиша историја
03.01.2018
Екипата од Чаир стартува со своите подготовки утре, а ќе тренира на стадионот во Ѓорче Петров. Веќе се прецизира и планот за престојот во Анталија
03.01.2018
Стоперот ја менува Истра за Сславен Белупо. Добрите игри го препорачаа во тимот каде што во моментов игра Мирко Ивановски.
02.01.2018
Солунскиот тим посакува во своите редови да го донесе македонскиот стопер
02.01.2018
Младиот фудбалер пред неколку дена го стави потписот на договорот со тимот од Виго, како потврда на она што го најави „Македонски спорт“
02.01.2018
Бујамин Асани е првиот новитет на Чаир по влегувањето на новиот финансиер
02.01.2018
Утре со почеток од 13:00 односно 12:00 часот, двата тима ќе ги започнат зимските годинешни подготовки
02.01.2018
„По трансферот на нашиот најдобар фудбалер во Фљамуртари, секако дека Ренова ќе реагира и ќе се обиде да ангажира квалитетна замена за Гафури“ вели Влатко Костов, стратегот на „гипсарите“
01.01.2018
Стоперот договори трансфер во првиот ден од Новата Година
31.12.2017
„Имав зад себе одлична година. Најпрво освоив титула, потоа успешно со Вардар игравме во Европа, дојде и трансферот во Ференцварош. Играв во репрезентацијата која ја има најуспешната година, и потоа дојде и наградата за најдобар играч во изминатата сезона во македонскиот шампионат“
31.12.2017
Арената „Филип Втори“ на 8 август беше домаќин на Супер Купот, на мечот меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Спортска манифестација од највисоко ниво, Македонија се покажа како вистински домаќин на Инфантино, Чеферин, Роналдо, Мурињо, Перез, Мурињо, Зидан, Фергусон и уште многу, многу други. На едно место толку многу мега - ѕвезди, навистина секоја чест за ФФМ и за Македонија. Се останато во мак - фудбалот како да беше во втор план, иако оваа историска 2017 година ќе ја паметиме по многу нешта, по многу успеси
30.12.2017
Оваа измината година ќе ми биде засекогаш врежана во мислите. Во оваа 2017 година кариерата ја одведов на едно сосема поинакво ниво, а следната сакам уште повеќе да напредувам – вели Енис Барди за Македонски Спорт
30.12.2017
Офанзивниот фудбалер на страничните позиции, е на добар пат да потпише со португалскиот тим
29.12.2017
Голгетерот доколку прифати нов договор, ќе биде фудбалер со најголеми примања од 750.000 евра годишно
29.12.2017
„Црвено-црните“ ги почнуваат подготовките на 07. јануари, а од 16.01 до 05.02. ќе биде во Анталија
29.12.2017
Заврши традиционалниот турнир во мал фудбал во Прилеп, на кој триумфираше екипата на Марфил.
29.12.2017
Тренерот на екипата се реши да не го земе десниот бек за мечот од Лига Купот на Португалија
28.12.2017
Aрѓент Гафури - Меси се пресели во Фљамуртари а Емир Сахити - Меси си замина од Работнички
28.12.2017
Тројцата играчи во пролетната полусезона нема да бидат дел од тимот од Велес. Се планираат нови имиња, а исттие ќе бидат познатни деновиве.
28.12.2017
Иако не е во плановите на тренерот Ќатип Османи, напаѓачот би можел до јуни да биде член на есенскиот првак
28.12.2017
Џенгис Реџепи останува во селекцијата, и ќе го води тимот од Косово
28.12.2017
Двајцата во моментов според трансфермаркт се играчите кои се највредни македонски играчи во фудбалскиот свет
28.12.2017
По обостран договор, напаѓачот повеќе не е дел од тимот од Чаир. Заминува или во Албанија или во Косово.
27.12.2017
Од Кавадарци се пофалија дека новата управа на клубот на чело со претседателот Масларков, смогна сили и ги исплати заостанатите долгови кон играчите. Нов тренер, по Нова година
27.12.2017
Продолжува да се зголемува македонската колонија во овој албански тим
27.12.2017
Најмногу голови, најдобра во процент на успешност во победи, само во процент на освоени бодови Шкендија е втора, во се останато четата на стратегот Ќатип Османи е најуспешна и подобра од сите есенски прваци на Балканот. Шкендија е пред Динамо, Лудогорец, Ц. Звезда, Марибор, Клуж и сите останати екипи во 11 земји од овој дел на Европа
27.12.2017
Клубот од Чаир веќе ги прави првите потези водени од новиот спонзор. Потпишан договор за  опрема од брендот „Капа“
27.12.2017
Израелскиот тим и официјално го ангажираше македонскиот стопер
27.12.2017
Голгетерот на Гезтепе постигна 24 гола во изминатите 12 месеци, и е прв меѓу Македонците
27.12.2017
Искусниот играч за врска блиску е до трансфер во Шкупи
27.12.2017
Само што почна да се подготвува за утрешниот натпревар со Салернитана, Несторовски утринава „закачил“ вирус, и веројатно нема да биде во комбинација
26.12.2017
ФК Шкупи заминува во јануари на подготовки во еден од најубавите хотели во Анталија
26.12.2017
Новиот голем спонзор на ФК Шкупи ветува стабилизирање на клубот, а наскоро и вложувања кои ќе бидат од рангот на Вардар и Шкендија. Шефкет Демири е човекот кој ќе го врати клубот од Чаир на старите патеки
26.12.2017
Искусниот стратег е нов тренер на второлигашот од Радовиш
26.12.2017
Висар Беџети, претседателот на тетовскиот клуб завчера во Истанбул имаше средба со првиот човек на Гезтепе Мехмет Сепил. Притоа Беџети, на еден од најбогатите бизнисмени во Турција му подари и дрес на Шкендија
25.12.2017
Сумата е некаде околу 400.000 евра, а на денешниот состанок на клубовите со челниците на Федерацијата беше разговарано за тоа на кој начин ќе се распределат средствата од „Солидарниот фонд“
25.12.2017
Цифрите од блиску 40.000 евра за користење на „Арената“ за европски натпревари се превисоки, особено ако се има во предвид што добиваат клубовите. Тие пари не можат да ги „извадат“
25.12.2017
Раководните структури на општина Битола, бараат чиста сметка во ФК Пелистер, од финансиска смисла, и не се откажуваат од клубот, како што тоа многумина го сторија досега
25.12.2017
Македонскиот национален тим во јануари треба да биде на 73 позиција
25.12.2017
На денешниот состанок на раководните структури на ФК Победа, би требало да биде сменет досегашниот претседател на клубот, Гоце Ингилизов и да се постави нов прв човек на клубот. Клубот има голем проблем, должи преку 100.000 евра по најразличен основ, а сметката е блокирана поради побарувања од фирми
25.12.2017
Досега се познати само два клуба со кои Вардар ќе ги одмери силите на подготовките во Анталија, допрва ќе се преговара за уште два меча
24.12.2017
Голот на Јаховиќ беше 14-ти оваа есен во Турицја, со што го стигна Бафатеми Гомис на врвот на листата на стрелците кое го дели и со Јилмаз од Трабзонспор
24.12.2017
Од белата точка, мирно Македонецот го совлада Муслера за водство на Гезтепе
24.12.2017
*Најдобар фудбалер за 2017 година е Хасани, тренер Османи  а стрелец Ибраими
24.12.2017
Стоперот од Албанија повеќе не е дел од тимот од Градски парк. Тој е шестиот играч кој си заминува од тимот на Работнички.
24.12.2017
Четири бразилски интернационалци кои во минатото беа дел од Вардар, повторно облекоа „црвено-црн“ дрес
24.12.2017
*Иако имав проблеми со повреди, сега сум фит и настапувам за Карлсруе. Досега не ми е пружана шанса да настапувам за македонскиот национален тим, но има  желба за тоа – вели Денис Стошиќ, момчето кое е по потекло од Куманово.
23.12.2017
Репрезентативниот голман можно е да остане во нашата лига
23.12.2017
Во Турција се оди на 20 јануари, ќе се одиграат и четири пријателски мечеви
23.12.2017
Немања Вучиќ во моментов е фудбалер на ФК Земун, станува збор за млад офанзивен лев бек кој би требало да биде замена за Бесир Демири кој е пред заминување
22.12.2017
Голманот на НСА Софија и македонска интернационалка, Викторија Донева е добитник на наградата спортист на годината во избор на спортската академија Васил Левски
22.12.2017
По сите настани и случувања во ФК Победа, по разните шпекулации, се огласија од клубот прекува својата официјална фејсбук страна
22.12.2017
Во вторник, на официјална прес конференција ќе се објави новиот спонзор на чаирчани, а потоа ќе следува и роденденска забава по повод 90. роденден на клубот
21.12.2017
Македонецот погоди во 9. минута, но Чезена успеа да израмни и на крајот натпреварот да заврши нерешено
21.12.2017
Дел од Вардаровите првотимци се најдоа во улогата на „Дедо Мраз“ и поделија подароци на учениците од ова училиште
21.12.2017
Искусниот стратег си замина од Струга, а второлигашот наскоро ќе назначи нов шеф на стручен штаб.
21.12.2017
Дејан Блажевски доби продолжување на договорот со актуелниот шампион
21.12.2017
Младинските екипи на Интер, Џенова, Партизан, Лудогорец и многу други, во март и август ќе земат учество на спектакуларниот турнир кој ќе се одржи во Струмица „Пандев Куп“ во организација на ФК Академија Пандев
21.12.2017
Бразилецот пропуштил само полувреме од Купот со Локомотива, и 12 минути кога бил заменет на дуел со Скопје
21.12.2017
21.12.2017
Нашиот национален тим без поместувања на најновиот ранкинг на ФИФА
20.12.2017
Во Прилеп работите не се како што треба, па затоа и играчите си бараат чаре што се вели. Дел од нив се на линија со ФК Скопје каде што работите се далеку појасни во моментов
20.12.2017
Дознаваме дека Емир Сахити но и Работнички, ќе прифатат една од понудите кои деновиве пристигнале на негова адреса
20.12.2017
Општина Битола вели дека тоа што е нејзина обврска кон ФК Пелистер дека е подмиерно. Останато е на акционерите кои мора да одлучат што со клубот понатаму
20.12.2017
Вардарци во оваа сезона до сега настапија на 33 официјални натпревари. Тоа е четири меча повеќе и од европскиот првак Реал Мадрид кој што играше и Супер-Куп на Европа, и се бореше за светската титула
20.12.2017
Грузиецот и Бразилецот повеќе не се дел од македонскиот шампион
20.12.2017
Кристијан Тошевски, Јован Попзлатанов и Матеј Цветаноски, најверојатно, во зимскиот преоден рок ќе ги засилат редовите на „црвено-црните“ во обидот да се стигне до титулата
20.12.2017
Според бројките и статистиката, „Македонски спорт“ смета дека Ферхан Хасани од Шкендија е играчот на есенскиот дел, додека стратегот на есенскиот првак Ќатип Османи е најдобриот тренер 
20.12.2017
19.12.2017
Албион Авдијај и Арјан Чолаку би можеле да дојдат во Тетово
19.12.2017
Дарко Велковски сеуште е најмладиот играч кој настапил во рамките од Лигата на Европа. Неговото деби беше на мечот против Транс Нарва 2011 година, а тогаш играчот на Работнички имаше 16. години и 58 дена.
19.12.2017
Што навистина се случува со некогаш гигантите на мак - фудбалот, Пелистер и Победа. Од таборот на „зелените“ се бара спас преку социјалните мрежи, додека во Победа пак ситуацијата е статус кво, но во полоша варијанта
18.12.2017
„Кога гласаат колегите тренери и капитените за тебе, тогаш тоа чуство е посебно. Затоа од мое име и од името на Ферхан Хасани им благодарам на сите кои учествуваа во оваа анкета“ вели стратегот на Шкендија кој беше избран за најдобар тренер во анкетата на „Македонски спорт“
18.12.2017
Струмичани ќе престојуваат во прекрасен комплекс за време на подготовките во Анталија
18.12.2017
Кој сега раководи со ФК Победа? Се случува административен хаос во редовите на прилепскиот клуб. Луѓето кои сакаат да и помогнат на Победа, не можат да ги добијат печатите
18.12.2017
Второлигашот од Штип го назначи младиот стратег кој има А лиценца за нов тренер кој напролет ќе ја води Брегалница
18.12.2017
Мирко Ивановски со два гола против Локомотива Загреб, предмалку му донесе бод на Славен Белупо на домашен терен.
18.12.2017
Никола Секулов и неговиот Јувентус ја освоија есенската титула во домашниот шампионат на Италија, и тоа на најдобар можен начин. Со триумф над градсиот ривал Торино
18.12.2017
Ова е одлуката на Дисциплинската комисија за случувањата на вечното дерби меѓу Вардар и Пелистер. Шкендија пак заработи санкција од 750 евра
18.12.2017
Клубот од Градски парк има намера осетно да се засили, покрај Илијоски има шанси да се вратат и Штефан Вујчиќ и Марјан Алтипармаковски
18.12.2017
Нашиот репрезентативец дефинитивно ја прекинува позајмицата во Твенте, и се враќа во матичниот Грасхоперс. Дали тами ќе игра напролет сеуште не се знае
17.12.2017
Претседателот на Шкендија г. Висар Беџети, попладнево беше гостин на првите луѓе на еден од најголемите клубови во Швајцарија
17.12.2017
Немам што да замерам, одлично се држевме. Веќе трет меч покажуваат момците дека можат да се носат со актуелниот шампион на Македонија.
17.12.2017
Заслужено отидовме понатаму, во меч во кој играчите беа стопроцентнто подготвени. На четири меча имаме три победи и едно реми – изјави Чедомир Јаневски по триумфот над Шкупи во купот.
17.12.2017
Со головите на Николов и Максимов, шампионот во реванш мечот од 1/8 финалето во Купот го победи Шкупи со 2:0 и со вкупни 3:1 се пласира во следната фаза каде го чека Шкендија
17.12.2017
Чаирскиот тим на „неутрален“ терен во Ѓорче Петров има прилика да го елиминира првакот од Купот кој што го нема „видено“ трофејот цели 10 години. Вардар ќе мора да постигне гол ако сака да избегне елиминација
17.12.2017
Веднаш по натпреварот помеѓу Динамо и Истра, играчите на „модрите“ се солидаризираа за своите колеги од Пула
17.12.2017

*На подготовките во Анталија кои ќе се одвиваат од 22 јануари, покрај азербејџанскиот тим, „романтичарите“ ќе ги одмерат силите и со Динамо Санкт Петербург
16.12.2017
Се е подготвено зимава, Шкупи да го добие толку посакуваниот спонзор кој клубот ќе го врати на шампионските патеки
16.12.2017
Зимава кратовци ќе ја поминат во Турција
16.12.2017
Брегалница сака да го склопи некогашниот тим од „свои деца“ за напролет да биде уште посилна
16.12.2017
Некогашниот голман на репрезентацијата на иста фотографија со Клосе, Кел, Метцелдер...
16.12.2017
„Романтичарите“ и „Академците“ се засилуваат од редовите на Пелистер
16.12.2017
Фудбалските работници од Битола ќе се обеди9нат во име на клубот
16.12.2017
Како и секоја година и оваа „Македонски спорт“ спроведе анкета во која тренерите и капитените на прволигашите ги бираат најдобрите во есенскиот дел од сезоната 2017/18
15.12.2017
Станува збор за стоперот Арменд Тачи. Нема да биде изненадување ако Шкендија го договори во зимскиот преоден рок
15.12.2017
Проекциите велат дека на декемвриската листа Македонија ќе го задржи 76 место
15.12.2017
Македонските младински селекции со само една победа се враќаат од Кипар.
15.12.2017
До 11 февруари нашите тимови ќе може да купуваат фудбалери
15.12.2017
Ерменецот Вардан Погосјан не е повеќе фудбалер на клубот од Градски парк
15.12.2017
Македонецот остана во Валенсија и  не отпатува на ова гостување
14.12.2017
„Без разлика дали ќе ја прифатам понудата на косовскиот Кек, јас останувам и натаму помошник на селекторот Игор Ангеловски“ ни изјави Џенгис Реџепи
14.12.2017
Фенербахче размислува во јануари да го позајми својот талент на друг тим
14.12.2017
Двајцата крилни играчи спогодбено ги разкинаа договорите и си заминуваат од Дебар маало.
14.12.2017
Чаирскиот тим го пријави овој терен за играње на натпреварот, откако јасно беше дека на „Чаир“ нема услови за играње после борбата на кал во првенствениот меч
14.12.2017
Ивица Јовановски повеќе не е на чело на „штофарите“. Во следните неколку дена ќе се назначи нов шеф на стручен штаб.
14.12.2017
Тимот од Сицилија во јануарскиот преоден рок има план да го продаде својот најдобар голгетер, и затоа уште од сега најде негов наследник
14.12.2017
Фенербахче размислува во јануари да го позајми својот талент на друг тим
14.12.2017
Младинскиот состав на Шкендија е актуелен шампион, а и есенва ја заврши како најдобар клуб во Македонија. Ниту кадетите не заостануваат и се лидери во својата конкуренција
13.12.2017
Искусниот голгетер пред кам - бек во Грција
13.12.2017
Штефан Вујчиќ по 15 јануари е слободен играч, засега е најблиску  до трансфер во Фљамуртари
13.12.2017
Голот на Ерменецот во вториот дел донесе триумф на Вардар над Работнички во последниот првенствен натпревар од оваа полусезона
13.12.2017
Шампионот со 1:0 го доби Работнички во 60. соседско дерби
13.12.2017
Штипскиот второлигаш најавува промени, а започна, секако, со нова управа
13.12.2017
Судијата Јосип Бартон од 30 јануари до 10 февруари, ќе ја дели правдата на ЕП во Словенија
13.12.2017
Младиот 17-годишен Алекс Талески ќе биде новото име во таборот на шампионот во овој преоден рок. Игра во среден ред и беше дел од неколку австралиски клубови
13.12.2017
Единствено три бода вршат работа за Вардар во денешната пресметка со ривалот од другата страна на стадионот
12.12.2017
Mакедонецот посакува титулата во Серија А да патува во Неапол
12.12.2017
Избраниците на Марио Вујовиќ предмалку триумфираа на гостински терен кај Кипар со конечни 4:3
12.12.2017
Дознаваме дека на одличниот играч за врска му истекува договорот на 15 јануари а Шкендија нема намера да му го продолжи
11.12.2017
Левиот бек на Вардар е пред „кам-бек“ во моменталниот лидер на табелата во македонскиот шампионат
11.12.2017
Миле Масларков, прославеното ракометно име застана на чело на ФК Тиквеш и ветува далеку подобри денови за фудбалот во Кавадарци. Ќе има и нов тренер, по заминувањето на Крстески најблиску до клупата е Димитковски
11.12.2017
Покрај Остоја Стјепановиќ, Работнички против Вардар ќе мора да одигра и без капитенот Душко Трајчевски.
11.12.2017
Стотиот меч за Вардар одбележан со два гола и меч одигран на левата бековска позиција
11.12.2017
Според нашите пресметки, „црвено-црните“ ќе добијат некаде околу 4.5 милиони евра, најголема сума што еден наш клуб ја добил од натпреварувањата на УЕФА
11.12.2017

„Јас сум дете на Шкендија и ќе излажам ако речам дека за овие пет години не ми недостигаа овој клуб, навивачите“, вели Ќатип Османи во интервјуто за клупскиот сајт на есенскиот првак
10.12.2017
Со дел од своите легенди кои што некогаш настапувале во струмичката гордост, тимот го прослави овој јубилеј
10.12.2017
Вардаровиот стратег е свесен дека тимот не може да се воигра како што сака, затоа што премногу се менува и се ротира во составот
10.12.2017
10.12.2017
Во својот 100 настап за Вардар, интернационалецот од Ерменија постигна два супер голови за победа од 3:1 над тимот од Струмица. Сега разликата во однос на Шкендија е 11 бодови
10.12.2017
Младиот фудбалер пред трансфер во Турција
09.12.2017
Големи се шансите по пауза од 18 месеци, одличниот напаѓач да се врати во Градски парк
09.12.2017
Успешната европска „бајка“ на „црвено-црните“ ги пласираше сезонава да бидат пред некои големи гиганти, но не го подобрија драстично својот коефициент
09.12.2017
Голманот ги смени плановите, ќе одигра уште еден меч за „романтичарите“
09.12.2017
Во Шкупи веруваат дека ќе успеат да го оспособат својот стадион за реванш куп- дуелот против Вардар
09.12.2017
Напролет кратовци ќе сметаат на младиот фудбалер
08.12.2017
Додека многуте тимови се веќе на пауза, Вардарци продолжуваат во пеколен ритам и се подготвуваат за следните три меча
08.12.2017
Начелно е договорено тетовските „црвено-црни“, на подготовките во Aнталија, да ги одмерат силите со „модрите“ од Загреб
08.12.2017
Дознаваме дека стратегот на Фљамуртари се распрашувал и за Ардијан Цуцули, на кого му беше тренер во Шкендија и Партизани Тирана
08.12.2017
Иако имаше најави дека шампионот двете заостанати средби ќе ги игра во Ѓорче, сепак одлучено е да се играат на „Филип Втори“
08.12.2017
„Во следниот период ќе биде интересна битката со Бесарт Ибраими, кому засега му бегам 10 гола. Не се откажувам така лесно од мојот рекорд“, вели Илијоски, кој допрва треба да реши каде ќе ја продолжи кариерата
08.12.2017
Бразилците, Бугарите и „скопјаните“ во пакет заминаа од Битола. Следуваат тешки денови за битолскиот состав, кој, според сите случувања, оди директно во Втората лига
08.12.2017
Бројките кажуваат дека Вардар е најслабиот тим во групната фаза од сите 48 клубови
07.12.2017
Во последниот меч од Л групата во Лигата на Европа, Вардар одигра 1:1 со Розенборг
07.12.2017
Добра игра на нашиот шампион по првите 45. минути со Розенборг, поведе со 1:0 со голот на Итало но Бентнер од пенал во последните секунди израмнува
07.12.2017
Познат стартниот состав со кој Вардар ќе му се спротистави на Розенборг
07.12.2017
На нашата репрезентација и е дадено местото на фаворит во групната фаза од Лигата на нации
07.12.2017
Даниел Миловановиќ е нов член на италијанскиот четвртолигаш Масесе. Му посакуваме многу успех на младиот играч во својара птва интернационална авантура
07.12.2017
*Левиот бек на тетовци е пред излезна врата од таборот на есенскиот првак. На проба е хрватот Матија Шпичиќ, екс играч на Висла Краков
07.12.2017

*„Јас сум веќе во Црна Гора, сакам да останам во Победа, но, сепак, мора да се подобрат некои работи. Прилеп заслужува добар тим, не сум сретнал град и жители кои повеќе го сакаат фудбалот“, вели Славољуб Бубања
07.12.2017

*Раководството на Шкупи добило укажување од ФФМ дека за куп-реваншот со Вардар на 17 декември треба да си побара алтернативен терен
07.12.2017

* Чуварот на мрежата на „црвено-црните“ зимава прави трансфер во Чемпионшип. Англичаните сериозно заинтересирани за голманот на шампионот
07.12.2017
* Вардар вечерва (21:05 Ч) го пречекува Розенборг, на шестиот меч од групата Л во ЛЕ. „На нивни терен, несреќно бевме поразени, иако ги надигравме, имавме шанси. Сега е време да им вратиме“, вели Бобан Николов
06.12.2017
„Мала е разликата меѓу двете екипи, но ние сакаме со победа да ја завршиме сезоната“ истакна на пресот Кјаре Ингебригтсен, тренерот на Розенборг
06.12.2017
„Ова ни е последен натпревар во групата и затоа да истрчаме на терен и да одиграме храбро со цел да дојдеме до тие први бодови“ вели стратегот на Вардар
06.12.2017
Одлично е што играме на домашен терен. Македонија покажа квалитет, тоа ќе треба да го докажеме и овојпат. Противниците се силни но тоа е само мотив за нас
06.12.2017
Проблемите, главно, ги има на десната бековска позиција. Таму нема ниту еден на располагање затоа што Брдаровски е повреден, Хамбарѕумјан ем е повреден ем е суспендиран, а Тодороски не е пријавен. На левата страна го има само Демири, со оглед дека Глишиќ е повреден, а Попов нема право за настап
06.12.2017
Бо битката каде да се игра квалификацискиот турнир од елитната фаза ја „победивме“ Англија. Имаме историска шанса за успех и пласман на ЕП.
06.12.2017
И репрезентацијата на Македонија до 17 години ги доби противниците за во елитната фаза
06.12.0217
Нашите млади фудбалери во елитната рудна од квалификациите добија силна но и група во која нема да играат споредна улога
05.12.2017
Напаѓачот на Шкупи постигна ефектен гол од 30 метри и стави печат на триумфот над Вардар
05.12.2017
Вардар в четврток го игра последниот меч од групната фаза од Лигата на Европа
05.12.2017
Сениорскиот репрезентативец го раскина договорот со Пелистер и заминува од Битола
05.12.2017
Лукас Гоијано, напаѓачот на Пелистер продолжува во Албанија
05.12.2017
Вчера во Мадрид почина еден од најголемите некогашни спонзори во мак - фудбалот. Денеска е погребан во неговото Ѓорче во Скопје
05.12.2017
Супериорно, моќно, доминантно, таков беше стилот на Шкендија во изминатите 18 кола. Дури 15 победи, едно реми и само два пораза, со рекордни 46 освоени бода
04.12.2017
Тој делеше правда на дуелот Гент - Шкендија (2:1), а судеше и на неколку натпревари на младите селекции кои што забележаа два порази и едно „реми“
04.12.2017
Базата и овојпат ќе биде хотелот „Миркл Ресорт“, каде што „романтичарите“ ќе се подготвуваат десет денови
04.12.2017
По мечот во кој ФК Скопје очигледно имаше многу примедби на судењето на Александар Ставрев, од клубот излегоа со мини соопштение во кое се вели дека клубот сериозно размислува да се откаже од понатамошен настап во првата фудбалска лига
04.12.2017
За повеќе од пола клубови, заврши полусезоната. Четири тима продолжуваат да тренираат и да се подготвуваат за престојните натпревари
04.12.2017
Мечот Е од Г групата во ЛЕ, а се игра в четврток во Бер Шева со почеток од 21:05 часот
03.12.2017
Вечерва во МНТ, Фудбалската Федерација на Македонија ги награди најдобрите за изминатата сезона
03.12.2017
„Ова беше успешна година за мене, и оваа награда ми е мотив да работам уште повеќе за поголем успех“, изјави Барди
03.12.2017
03.12.2017
Со прекрасните голови од далечина на Бајрами и Стојкоски кој го даде веројатно голот на сезоната, Шкупи со 2:0 успеа да го победи шампионот во каллта на Чаир. Шкендија го прегази и Пелистер, Работнички убедлив со „пиратите“
03.12.2017
Скандалозно, иако се најавуваше намалување на цените за користење на Арената, Вардар и Работнички мора да го платат играњето на „Филип Втори“ по новите цени
03.12.0217
Нашиот младински репрезентативец со 16. години веќе е дел од вториот тим на Каен што им успеало само на легенди на тимот како Галас, Рафаел Гереро и Томас Лемар
02.12.2017
Тоа е сумата која Бразилецот ја побарал од тетовскиот клуб за неговиот потпис. Тоа се околу 20.000 евра месечно, со ова ќе биде третиот најплатен играч на есенскиот првак, пред него ќе бидат само Хасани и Ибраими
01.12.2017
Шкендија го „краде“ Хуан Фелипе Алвес Рибеиро (29), најдобриот фудбалер на Вардар. Нашите информации велат дека има интерес од двете страни за реализирање на овој голем трансфер за наши услови
01.12.2017
Македонскиот интернационалец деновиве беше во Штип каде што беше гости на новото раководство на ФК Брегалница.
01.12.2017
Струмичкиот фудбалски гигант ФК Беласица на 10. декември ќе слави 95. години од своето постоење
01.12.2017
Марјан Ецкоски ќе го суди дербито меѓу Шкупи и Вардар
01.12.2017
Муарем Муарем е желбата на Шкендија. Со оглед дека Муки е слободен играч, нема да има проблем за да се реализира трансферот
30.11.2017
*Ова е последната „непозната“ која беше решена по седницата на УО на ФФМ која се одржа во текот на денешниот ден
30.11.2017
Во првиот меч од 1/8 финалниот двобој на скопските екипи во Купот на Македонија, Вардар и Шкупи одиграа 1:1. Шкупи поведе со голот на Јашаровски а израмни Барсегјан кој во 59. минута постигна необичен па и среќен гол
30.11.2017
Фенербахче, барем така пишуваат медиумите во Турција, се подготвува „дијамантот“ да го прати на позајмица во некој друг клуб
30.11.2017
Остварени се првите контакти, допрва следуваат преговорите, па така, можно е во зимскиот преоден рок Марјан Радески да се пресели во хрватскиот гигант
29.11.2017
29.11.2017
*Попладнево на куп мечот со Истра, капитенот на Динамо Загреб беше стрелец на третиот гол за својот тим
29.11.2017
Дисциплинската Комисија на ФФМ ги казни кавадарчани со минус три бода за играње без младинец но и со минус еден бод зошто младинската екипа на овој тим немала доволно настапи
29.11.2017
„Гипсарите“ и покрај негативата од 1:0, сепак, на крајот со 1:2, успеаа да славата во реванш четфвртфиналето од купот и да заминат во следната фаза. Академија Пандев рутински, Пелистер и Победа одиграа 2:2
29.11.2017
Во Третата лига - Центар најдобар тим по првата полусезона е Вардар Неготино
28.11.2017
Хасани, Ибраими, Емини и Лукас ќе биде напаѓачката четворка на тетовските „црвено-црни“ за вториот дел од сезоната
28.11.2017
Неофицијално дознаваме дека раководството на Вардар му има кажано на Бесир Демири дека не смета на неговите услуги во следниот период
28.11.2017
Хасани, Ибраими, Емини и Лукас ќе биде напаѓачката четворка на тетовските „црвено-црни“ за вториот дел од сезоната
28.11.2017
*Екс стратегот на Работнички е еден од најсериозните кандидати за тренер на најголемиот клуб во Црна Гора
28.11.2017
Напаѓачот како да не е во плановите на стратегот на Шкендија
28.11.2017
Напаѓачот на Силекс, Димитар Иванов мораше да замине на операвија затоа што коленото подолго време му правеше проблеми
28.11.2017
Теренот на Могила е поплавен, па затоа реваншот од 1/4 финалето во Купот на Македонија место во Прилеп, утре се игра во Битола
27.11.2017
ФФМ покрена постапка против двата „црвено - црни“ клуба и тоа поради односот на нивните навивачи во Тетово и во Струмица
27.11.2017
Терминот 16 декември е крајно лош за селекторот Игор Ангеловски па така по неколку дневно размислување логично беше да не се прифати поканата на Емиратите
26.11.2017
26.11.2017
26.11.2017
Стрелецот на вториот гол за Шкупи денеска против Пелистер е еден од најмладите стрелц во историјата на мак – фудбалот со 16. години и два месеци.
26.11.2017
Со головите на Максимов и Стојков, шампионот на „Младост“ со 2:0 ги совлада „пандевци“. Пресврти во Кратово и во Битола
26.11.2017
Есенскиот првак на Македонија во просек има по 3.05 голови досега, сепак тоа е доволно за четврто место во Европа во просек по ефикасност
25.11.2017
Сите домашни екипи триумфираа во источната Втора лига. Беласица остана на врвот, и сега по „киксот“ на Борец бега четири бода пред стартот на пролетниот дел
25.11.2017
Ниту еден од водечките три не победи, но кичевскиот тим со „ремито“ против Еуромилк, стигна до првото место и ќе презими на него
25.11.2017
Тетовските „црвено-црни“ ја демолираа Ренова и веќе се недостижни на првото место на табелата по првиот дел
25.11.2017
Пред мечот со Ренова навивачите на Шкендија со пиротехника и клупски знамиња го одбележаа 25. роденден
25.11.2017
Со бод, Шкендија и официјално ќе ја заврши есенската полусезона на првото место на табелата. Спектаклот ќе биде надополнет со прославата на 25. роденден на „балистите“
25.11.2017
Како што неофицијално дознаваме пред неколку денови пристигнала понуда од страна на Федерацијата на Обединетите Арапски Емирати за одигрување на пријателски натпревар
24.11.2017
На мечот со Ренова, на Шкендија ѝ треба само еден бод за да ја дочека пролетта на врвот од табелата. Ако на двете последни средби со „гипсарите“ и со Пелистер освои најмалку три бода, тогаш ќе биде најдобриот есенски првак во последните неколку години
24.11.2017
Ждрепката сакаше Марјан Ецкоски од Охрид да суди на дербито во Струмица
24.11.2017
Првиот голман на битолчани повеќе не е дел од Пелистер, доби спогодбен раскин на договор
24.11.2017
И по 5. коло само нашиот претставник во Лигата на Европа нема освоено ниту бод. Шансата се вика Розенборг, шанса која не смее да се испушти
24.11.2017
Набргу играчите на Брегалница би требало да ги добијат сите заостанати плати. Такво е ветувањето на новото раководство
23.11.2017
Се играше 90+3. минута кога Дејан Блажевски постигна прекрасен гол на „Крестовски“ стадионот
23.11.2017

Ако ги споредиме двата меча против истиот противник секако дека сум презадоволен од она што вечерва го одигравме - изјави по мечот со Зенит, тренерот на Вардар,Чедомир Јаневски.
23.11.2017
Зенит на полувреме води со 2:0, очаен Вардар, можеше да биде и 3:0 но Гачевски му одбрани пенал на Ѕјуба
23.11.2017
Иако репрезентативниот стопер беше најавен како стартер, Јаневски се реши да му даде шанса на искусниот дефанзивец
23.11.2017
„Бомбардерот“ на Шкендија до крајот на сезоната може да биде најдобар стрелец во историјата на Првата лига, му недостигаат уште 13 голови. Ибраими има 117 голови а Илијоски е рекордер со 130
23.11.2017
Пред околу две години, на сцена стапи фудбалската опозиција во името на Обединети за фудбалот. Како што минуваше времето така се менуваа и нејзините ставови во однос на тоа кој би требало да го замени Илчо Ѓорѓиоски
23.11.2017
*Репрезентацијата до 18 години славеше со 1:0 над врсниците од Турција на пријателски меч одигран попладнево во Скопје
23.11.2017
*Најавите од Санкт Петербург велат дека поларните временски условинема да се осетат на најубавиот стадион во Европа кој е затворен и со греење. Се очекува и добра посета на „Крестовски“
23.11.2017
22.11.2017
Со цел да се зачува теренот на ултрамодерниот „Крестовски“ стадионот за утрешниот меч кој почнува во 19 часот, фудбалерите на Вардар тренираа на „Петровски“, стариот стадион на Зенит во Санкт Петербург
22.11.2017
Стратегот на Вардар во пресрет на утрешниот дуел со Зенит истакна дека неговите момци ќе го дадат својот максимум
22.11.2017
Денеска на стадионот на Автокоманда екипите на Скопје и Шкупи одиграа 0:0 во заостанатиот меч од 15. коло кој требаше да се одигра во четвртокот
22.11.2017
Тренерот на Зенит најави неколку измени во тимот за утрешниот меч од 5. коло во „Л“ групата во ЛЕ
22.11.2017

Човекот кој десет години беше на чело на Федерацијата, посакува одново да го води мак - фубдлаот. Групата што е за промени во Федерацијата, веќе неколку месеци е растрчана низ Македонија. Целта е да го врати Харалампие Хаџи - Ристески на чело на ФФМ
21.11.2017
Со голот на Марко Ѓоргиевски само го намаливме резултатот на 2:1 во финишот на мечот
21.11.2017
ФК Вардар ќе се предаде на Дисциплинска која треба да реши дали ќе има парична казна за шампионот
21.11.2017
Кристијан Стојкоски, офанзивецот на Шкупи според „Македонски спорт“ е играчот на 16. коло во македонската Прва фудбалска лига
21.11.2017
Навивачите на Шкендија ќе го прослават јубилејот на 27. ноември со концерт во спортската сала во Тетово, а дополнително ќе се одлучи дали тоа ќе биде против Ренова или пак против Пелистер кога станува збор за натпреварите
20.11.2017
„Имам конци на усните. Среќа збите и носот ми се здрави“, вели голманот на Вардар
20.11.2017
Денеска македонскиот репрезентативец го продолжи договорот со АЕК за уште 2.5 години
20.11.2017
Хасани со хет-трик, еден гол на Бејтулаи и неколку шанси за поубедлива победа. Тоа е епилогот од мечот меѓу Шкендија и Скопје кој заврши со 4:0
20.11.2017
20.11.2017
По голот примен во судиското продолжение, Академија Пандев има примедби на арбитражата, односно на непотребно одолжениот меч.
19.11.2017
Со голот на Муслиу шампионот го победи Пелистер со 1:0
19.11.2017
Во 18 часот сите погледи ќе бидат вперени кон Националната Арена каде што се среќаваат вечните ривали. Се подготвува „фешта“ на најголемиот стадион и роденденско славје на „Комити“
19.11.2017
Лидерот со 4:0 го победи Скопје со хет-трик на Буба Хасани, Шкупи со 4:1 славеше над Ренова. Серџио во 94. минута погоди за 1:1 во Струмица
19.11.2017
Судува го симна Жалгирис од тронот во директен дуел на двата тима по кој падна одлуката. Битолчанецот го подигна големиот пехар
19.11.2017
Поранешниот предводник на Македонија, би можел повторно со селекторска функција
19.11.2017
„Да, точно е дека Тренерската организација ги предложи Спировски, Ибраими и Хасани за играч на сезоната, но сметам дека најдобар избор е тоа што го прави „Македонски спорт“, кога за вашиот весник најдобрите ги избираат капитените и тренерите“, вели Ѓоре Јовановски, претседателот на Тренерската организација
18.11.2017
Иако се очекуваше сигурни три бода на Беласица, сепак, одиграа без голови против Осогово
18.11.2017
Македонија ЃП беше подобар противник и ги совлада „млекарите“ со 3:0 на денешниот дуел во Ѓорче Петров
18.11.2017
Германски фанови од Минхен, се во посета на нашата земја и се присутни на натпреварот од Втората лига во Ѓорче Петров каде што Македонија ЃП игра против Еуромилк
17.11.2017
Ќе беше уште подобро Вардар и Пелистер да се бореа за врвот на табелата. Со тоа, неделното дерби што ќе се игра во вечерен термин ќе беше уште поголем спектакл
17.11.2017
Македонецот погоди за победа на гостувањето кај Рудеш. Стигна до пет гола сезонава во хрватската лига
17.11.2017
*По триумфот над Победа со 4:0, клубот од Градски парк и дефинитивно излезе од тешката криза. Време е за насмевки, честитки...
17.11.2017
Гипсарите реагираат на делењето на правдата за оваа сезона сметајќи дека се на многу меча оштетени
17.11.2017
Кој дуел треба да се игра под рефлектори ако не е Вардар - Пелистер тоа!? ФФМ, МВР, клубови... Не ве бива ниту за едноставни работи!
17.11.2017
Вчера играчите се согласија да се вратат на теренот. Градот со ребаланс на буџетот ќе му помогне на клубот и во него ќе се слеат нешто помалку од 30.000 евра
16.11.2017
Тренерот на Џенова повторно заедно со Македонецот откако беа заедно на „работа“ во Лацио во миговите кога Пандев беше пред заминување од римскиот тим
16.11.2017
16.11.2017
16.11.2017
16.11.2017
Стратегот на Вардар даде свое видување од триумфот над Ренова во Тетово
16.11.2017
Дваесет голови на четири мечeви, и триумф на Вардар, Академија Пандев, Шкендија и Работнички
16.11.2017
Не може осумнаесетгодишно момче, колку и да е талентирано и перспективно, да игра за три репрезентации и, згора на сѐ, да биде главна алка. Таквиот начин на експлоатирање на Елиф Елмас не може да ни донесе ништо добро
16.11.2017
Муарем Муарем и Душан Савиќ не се повеќе членови на клубот од Казахстан
15.11.2017
Уште еден пропуст околу тоа кој заслужи да ја понесе наградата „13 ноември“. ФФМ, како еден од главните организатори на спортскиот настан на деценијата, секако требаше да добие признание
15.11.2017
Oд пред три дена, селекторот Игор Ангеловски почна да ги одработува вторите две години од договорот со ФФМ
15.11.2017
В недела, мечот на арената меѓу Вардар и Пелистер ќе се игра од 18 часот
14.11.2017
*Традицијата продолжува кога станува збор за доделување на признанијата во макфудбалот
14.11.2017
Нова очајна партија на нашата млада репрезентација до 21 година, уште еден пораз за четата на селекторот Милевски
14.11.2017
Македонската репрезентација до 19 години без милост го прегази и Лихтенштајн
14.11.2017
Шампионот на Казахстан подолго време го скенирал „бомбардерот“ на Вардар, можно е и да го ангажира во зимскиот преоден рок
13.11.2017
*Пелистер ќе мора без својот капитен. Поради болест, Баже Илијоски не ќе може да игра за „зелените“ до крајот на есенскиот дел
13.11.2017

*Газдата на Палермо не го крие своето задоволство откако Несторовски го продолжи договорот
11.11.2017
„Среќен сум и задоволен од новиот договор“, истакнува Несторовски по потписот на новиот договор
12.11.2017
„Со Норвешка игравме со поразлична формација од минатите натпревари, и тоа се покажа како добро“, вели Пандев.
12.11.2017
Дефанзивецот е роден во Радовиш, но целата своја досегашна кариера ја минува во Финска
12.11.2017
Вицепремирот на Владата на Р. Македонија, по триумфот над Брегалница, влезе во соблекувалната на велешани и им ја честиташе победата на своите фудбалери
12.11.2017
Македонија У19 веќе се пласираше во следната фаза, па тројцата првотимци заминуваат во таборот на У21 за мечот против Австрија во вторник
11.11.2017
Поранешен чувар на мрежата на славниот италијански тим, можно е да ја засили голманската позиција во моменталниот лидер на табелата
11.11.2017
„Од она малку време колку бев на терен го дадов максимумот, а тоа ми се врати со гол“ вели Кире Маркоски, стрелецот на вториот гол за Македонија
11.11.2017
Со головите на нашиот капитен во 43.минута и Кире Маркоски во 90+2 минута, Македонија со 2:0 во пријателски меч ја совлада Норвешка за ставање печат на извонредната 2017 година на репрезентативен план
11.11.2017
Успеавме да го прочитаме селекторот Ангеловски и да ги погодиме стартните 11-мина за дуелот со Норвешка кој ќе започне во 18:30 часот. Буба Хасани го нема ниту на клупата, а дознаваме дека се работи за ситна повреда. Во нападот ги имаме Пандев, Трајковски и Алиоски. Ристевски, Велковски и Зајков ќе ја сочинуваат последната линија пред голот на Димитриевски.
11.11.2017
Ангеловски малку ќе отстапи од својата формација и затоа мора да менува во сите линии. Во нападот ќе биде тројката Алиоски, Трајковски и Пандев
11.11.2017
Каланоски со гол во 90. Минута му донесе три бода на Борец на гостувањето кај Брега