ФУДБАЛ
24.04.2017
„Овој успех е и повеќе од заслужен. Се е лесно кога клубот фукнционира на највисоко ниво, на нас фудбалерите ни останува само да играме“ вели бекот на „академците“ Александар Вареловски
24.04.2017
Нашиот репрезентативец по четврти пат по ред се најде во изборот за најдобрите фудбалери, овој пат од 29. коло од швајцарската Супер Лига
24.04.2017
Како што дознава „Македонски спорт“, ФФМ ќе поведе постапка против чаирскиот клуб поради дронот на дербито со Вардар
24.04.2017
Еден од нашите најдобри судии по петти пат сезонава ќе го суди големото дерби кое ќе се игра во среда во рамките на 29. коло. Интересно е што во претходните четири средби, Вардар оствари победа на сите од нив
23.04.2017
Мечот од 29. коло меѓу скопските ривали се игра еден ден подоцна од останатите
24.04.2017
Капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос во 77 минута заработи директен црвен картон поради опасен лизгачки старт на Лео Меси при резултат 2:1 за каталонците
24.04.2017
Идејата на новите газди за градење на тим за иднината го доживеа првиот удар бидејќи еден од симболите на тој проект заминува во редовите на најголемиот ривал – Јувентус
24.04.2017
23.04.2017
Барселона славеше со 3:2 во драматичниот финиш на „Ел Класико“ на Сантијаго Бернабеу за да се искачи на првото мето на Прмиера.
23.04.2017
Арсенал и Челзи ќе играат за трофејот во најстарото куп натпреварување во Англија
повеќе >
КОШАРКА
22.04.2017
Работнички го победи МЗТ Скопје со 78:70 за да стави крај на победничката серија на македонскиот шампион, добивајќи го големото дерби во „Градски парк“
22.04.2017
Дојде денот кога МЗТ Скопје Аеродром ќе треба да гостува во „Градски парк“, салата во која загубил 43 пати, повеќе од било кое друго место на светот, и никогаш не победил со повеќе од 20 поени разлика
21.03.2017
Отстранета е можноста големото дерби на македонската кошарка утревечер да не се одигра во „Градски парк“
21.04.2017
20.04.2017
19.04.2017
18.04.2017
17.04.2017
17.04.2017
13.04.2014
13.04.2017
12.04.2017
Втора победа на Вардар против АВ Охрид, за простување од прволигашката конкуренција, овојпат со 86:78.  Момент за историја на КК Вардар се случи во финишот на последната четвртина, на една ипол минута до крајот кога на терен влезе Лука Савичевиќ, момче кое пред два месеци наполни 15 години
повеќе >
РАКОМЕТ
24.04.2017
„Сакаме финале, сакаме трофеј и поради тоа сериозно ќе пристапиме на мечот со Подравка" изјави Човиќ
24.04.2017
24.04.2017
Голманот на Вардар во саботата имаше 19 одбрани, а една од нив беше избрана и меѓу најубавите од првите четврт-финални натпревари, додека, пак тој учинок беше доволен за да го стават и во тимот на рундата
24.04.2017
Крилото на Вардар против германскиот тим го постигна најубавиот гол во првите четврт-финални средби
23.04.2017
Македонскиот првак заврши голема работа со победата на гостински терен против Флензбург и се наоѓаат пред прв историски пласман на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите
22.04.2017
Победата од 26:24 на гости кај Флензбург го постави Вардар во совршена позиција да брка Ф4 на реваншот во Скопје, но тренерот Раул Гонзалез и Алекс Душебаев се согласни, дека е завршена само половина од работата
22.04.2017
Нашиот првак со предност од плус два се враќа од тешкото гостување во Германија, и на некој начин му се одмазди на противничкиот тим за поразот пред неколку сезони
22.04.2017
Четвртиот обид да се стигне на „фајнал-форот“ во Келн од Лигата на шампионите Вардар го започнува на германско тло, попладнево (17:30 часот) на гостувањето кај Флензбург
21.04.2017
„Црвено-жолтите“ се најдоа во третата квалификациска група заедно со селекциите на Србија и Шведка, која воедно е и наш противник во баражот за СП. Третиот наш опонент ќе биде победникот од претквалификациската група А
20.04.2017
Младата женска ракометна репрезентација ги доби противниците на ЕП во Словенија, каде што ќе игра во групата Б заедно со Русија, Норвешка и Хрватска
повеќе >
ТЕНИС
23.04.2017
Рафаел Надал по 10-ти пат го освои трофејот од Мастерсот во Монте Карло, подобрувајќи го сопственииот рекорд по 6:1/6:3 победата над сонародник Алберт Рамос Вињолас
18.04.2017
Жил Симон сервираше за победа, меѓутоа Новак Ѓоковиќ беше посмирен за да стигне до 6:3/3:6/7:5 победа на Мастерсот во Монте Карло
17.04.2017
Светскиот број 1, Енди Мареј и светскиот број 2, Новак Ѓоковиќ се враќаат на тениските терени оваа недела на Мастерсот во Монте Карло, стартот на европската сезона на земја која кулминира со Францускиот опен во мај
17.04.2017
Македонскиот рекет оваа седмица се наоѓа на 200. место во поединечна конкуренција, додека во дубл е 136. тенисерка во светот
14.04.2017
Петкратната гренд слем шампионка Марија Шарапова влезе во напад на Интернационалната тениска федерација (ИТФ), велејќи дека тие не направиле доволно да ја известат дека мелдониумот е на листата на забранети супстанции
11.04.2017
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа загуби во првото коло на ВТА турнирот во Бил, Швајцарија
10.04.2017
Македонската тенисерка изгуби во последното квалификациско коло од Алиаксандра Саснович со 2:0 во сетови
08.04.2017
Нашиот тенисер со 0:2 изгуби од Настаси и поради тоа нашата Дејвис Куп селекција се наоѓа во почетна негатива против Луксембург. За останување на надежите за пласан во втората Евро-африканска зона потребна ќе биде победа на Јотовски над Тол
04.04.2017
Нашата репрезентација заврши во групата Б каде што за опоненти ќе ги има Молдавија со која тргнуваме утре, како и Исланд и Малта
04.04.2017
Четворката Јотовски, Грабул, Деари и Србљак денеска ќе ги дознае своите противници на Дејвис Куп турнирот од третата Евроафриканска зона кој се одржува во Созопол
повеќе >
АВТО-МОТО
23.04.2017
Марк Маркез триумфираше на Американското ГП во Остин петти пат едноподруго, враќајќи се во борбата за титулата, откако победникот на првите две трки од Мото ГП сезоната, Маверик Вињалес заврши во прашината со својата Јамаха
16.04.2017
Асот на Ферари, Себастијан Фетел триумфираше на Бахреин ГП трката за да стане лидер во генерален пласман пред својот голем ривал Луис Хамилтон за по три трки да се најави блескава борба за титулата
29.03.2017
„Оваа сезона ќе имам еден поинаков автомобил, каков што доликува на сите шампиони и се надевам дека ќе не служи“ се зборовите на Стефановски
26.03.2017
Маверик Вињалес покажа дека е сериозен конкурент на титулата со победа на првата трка од новата сезона во Катар, откако во својата прва трка за Јамаха го победи Андреа Довициозо во Дукати за победа
26.03.2017
„Ова беше неверојатно, трката беше одлична и можам да кажам дека ова е почеток од сонишатата за мене и Ферари“ изјави Фетел
26.03.2017
Себастијан Фетел во Ферари го победи фаворитот и освојувач на пол-позицијата, Луис Хамилтон за фантастична победа на Австралиското ГП за интересен старт на новата Ф1 сезона. Подиумот го комплетираше вториот возач на Мерцедес, Валтери Ботас
21.03.2017
Марио Исола, новиот шеф на Пирели мотоспорт, верува дека Ферари се подготвени за враќање на победите оваа сезона, откако Скудерија завршила добра работа во интегрирањето на новите регулативи и користењето на пошироките гуми
18.03.2017
Хонда остануваат „100 отсто посветени“ на иднина со Мекларен во Формула 1 и покрај тоа што ги очекува уште еден проблематичен старт на сезона, а шпекулациите велат дека англискиот тим веќе размислува да набави мотори на Мерцедес
10.03.2017
Единствениот возач во историјата кој беше шампион во Формула 1 и во Мото ГП, Англичанецот Џон Сартис почина на 83 години
07.03.2017
Фелипе Маса остана најбрз по првиот ден од вториот зимски тест во Барселона, откако на супер-меки гуми успеа да го донесе својот Вилијамс до круг од 1:19.726, за само 0.021 секунди послабо од најдоброто време на Валтери Ботас од првиот тест минатата недела
повеќе >
НАЈНОВИ ВЕСТИ
24.04.2017
24.04.2017
24.04.2017
24.04.2017
24.04.2017
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense