Автомобили

МАКЕДОНЕЦОТ СПРЕЧЕН ОД ОРГАНИЗАТОРИТЕ ДА ДОЈДЕ ДО ПОБЕДАТА

Италијанците се исплашиле од Иџе: Не сакаа да го развиорат македонското знаме!

Започна новата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија

Денес официјално започна новата, голема наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија, под...

Погледнете каков „ѕвер“ ќе вози Кристијано...

Само две недели после „трансферот на векот", од Реал Мадрид во Јувентус,...

Наредните пет Грен слема ги освојува Ѓоковиќ!

Ричард Крајичек тврди дека Рафаел Надал и Роџер Федерер ги чека долг „пост"...

Првпат „мини“ со пет врати (ФОТО)

Британскиот премиум автомобилски бренд првпат во својата историја ќе понуди модел на „мини“ со пет врати. Едноставно наречен „мини со 5 врати“, новиот суб компактен автомобил во салоните треба да се појави есенва....

„Опел“ ќе промовира 27 новитети до 2018 година

Управата на „Опел“ објави дека до 2018 година на пазарот планира да промовира 27 нови модели, што е дел од планот презентиран уште во 2012 година. Тогаш беше најавено дека до 2022 година треба да дојдат 23 нови модели и...

Германски „ѕверови“ скротувани од македонски дресери (ФОТО)

Мерцедес не е само знак за квалитет и долготрајност. Тоа е име поврзано со постојана борба за подобрување, нудење на нови технологии, одење чекор пред другите, и трасирање на нов пат по кој потоа многумина се обидуваат...

„Тојота“ останува највреден автомобилски бренд

Според истражувањето на престижната аналитичарска куќа, Милворд Браун, јапонска „Тојота“ е прогласена за моментно највреден глобален автомобилски бренд. Оценувани се вредностите во следните категории: значење на брендот...

„Киа“ ќе надмине бројка од 30 милиони продадени возила

Најстариот корејски производител на автомобили, „Киа“ до крајот на мај треба да ја надмине бројката од 30 милиони продадени возила, и тоа 52 години од претставувањето на првото возило. Од 2000 година „Киа“ делува под...

Посебни паркинг места за жени возачи

Јужна Кореја воведе посебни паркинг места само за жени, означени со розева боја, и со лик на здолниште, тврдејќи дека се работи за проект за заштита и сигурност на жените, но таквите места се нешто подолги и пошироки од...

„Пежо“ ќе прави мал СУВ на база на „2008“

Францускиот производител на автомобили „Пежо“ размислува за производство на нешто помал СУВ, со три врати, што било верзија на сегашниот кросовер 2008. Возилото наводно би требало да пристигне на пазарот во исто време...

За 10 минути продадени 100 модели на „МХ-5“ за 25 годишниот јубилеј

По повод 25 години од моделот „МХ-5“, јапонска „Мазда“ на неодамнешниот саем на автомобили во Њујорк прикажа и специјално издание на моделот, наречено „25 годишна едиција“ која се базира на се уште актуелниот модел со...

Американците се „вртат“ кон дизелот

Со фактот дека најмалку 40 нови модели, и сите со дизелски мотори ќе бидат претставени на пазарот во САД до 2016 година, ќе направат Американците да имаат најголем избор досега меѓу бројните автомобили, и полека да се...

Навигација без сателит за попрецизно возење

Стручњаци на британската воена истражува устанува во Портон и Националната лабараторија за физика тврдат дека оваа технологија може да биде во комерцијална употреба за 3 до пет години. Системот кој наместо сателит за...

Pages