Автомобили

Наредните пет Грен слема ги освојува Ѓоковиќ!

Ричард Крајичек тврди дека Рафаел Надал и Роџер Федерер ги чека долг „пост"...

Шкода го промовираше возилото кое комбинира...

VISION X е првото возило со погон на сите тркала на Шкода без карданско вратило...

Нови Екто Спорт и Екто Плус бензини на Лукоил со...

Нови Екто Спорт и Екто Плус бензини со уште подобар квалитет, кои ќе ги...

Во Хелсинки ќе нема автомобили

Главниот град на Финска, Хелсинки, има амбициозен план да ја трансформира сегашната мрежа на градски превоз, со што нема да има потреба од користење на автомобили за движење низ градот. Хелсинки планира да воведе...

Еуроимпекс ќе продава возила и во Србија и во Црна Гора

Досега вообичаениот тренд беше македонските компании што продаваат автомобили во Македонија да бидат „трета рака“, и најчесто странски фирми беа главните дистрибутери за нови возила. Сега ситуацијата се менува, а...

Со една батерија и резервоар минале 830 км.

Електрохибридниот „Мицубиши аутлендер ПХЕВ“ постига нов рекорд во изминати километри при комбинирано движење на електричен и погон со мотор со внатрешно согорување. Сакајќи да се измери дали теоретски наведената...

„БМВ“ планира да заштеди 4 милијарди евра

Германски „БМВ“ планира значително да ги намали трошоците а според Норберт Рајтхофер, шефот на компанијата, настојувањата на компанијата се тоа да бидат меѓу три и четири милијарди евра годишно. Така би се задржала...

„ЏМ“ повикува на сервис 3,4 милиони возила

Американскиот концер „Џенерал моторс“ го зголеми бројот на автомобили што ги повикува на дополнителен сервис поради проблеми со палењето, и тоа уште 3,4 милиони возила. Досега се повикани приближно 2,6 милиони помали...

Колку се безбедни квадрициклите? Многу малку! (ФОТО + ВИДЕО)

Во Европа многу внимание се посветува на безбедноста на возилата, и оценките на Еуро НЦАП често се насока според која се водат и купувачите. Колку подобро оценки, и повеќе ѕвездички, толку и купувачите повеќе им...

Гугл ќе лансира 180 нови сателити во вселената

Со цел во иднина да има побрз пристап до интернет во сите возила, Гугл во орбитата на земјата ќе лансира 180 сателити за комплетна покриеност на земјината топка со сателитски интернет. Новите технологии што се користат...

„Ауди кју1“ доаѓа во 2016 (ФОТО)

Уште лани „Ауди“ потврди дека во текот на 2016 година ќе ја прошири понудата во семејството „Кју“, и тоа со најмал модел – „Кју 1“. Сите очекуваат официјални фотографии, а колегите од германски „Ауто Билд“ веќе...

Првпат „мини“ со пет врати (ФОТО)

Британскиот премиум автомобилски бренд првпат во својата историја ќе понуди модел на „мини“ со пет врати. Едноставно наречен „мини со 5 врати“, новиот суб компактен автомобил во салоните треба да се појави есенва....

„Опел“ ќе промовира 27 новитети до 2018 година

Управата на „Опел“ објави дека до 2018 година на пазарот планира да промовира 27 нови модели, што е дел од планот презентиран уште во 2012 година. Тогаш беше најавено дека до 2022 година треба да дојдат 23 нови модели и...

Pages