Автомобили

МАКЕДОНЕЦОТ СПРЕЧЕН ОД ОРГАНИЗАТОРИТЕ ДА ДОЈДЕ ДО ПОБЕДАТА

Италијанците се исплашиле од Иџе: Не сакаа да го развиорат македонското знаме!

Започна новата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија

Денес официјално започна новата, голема наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија, под...

Погледнете каков „ѕвер“ ќе вози Кристијано...

Само две недели после „трансферот на векот", од Реал Мадрид во Јувентус,...

Наредните пет Грен слема ги освојува Ѓоковиќ!

Ричард Крајичек тврди дека Рафаел Надал и Роџер Федерер ги чека долг „пост"...

Доаѓа новата Сеат ибица

Seat ги објави првите скици на петтата генерација на Ibiza, својот најпопуларен модел. Овој градски автомобил годинава прославува 30 роденден, и за овој временски период е продаден во повеќе од пет милиони примероци....

Фолксваген Груп ќе се преименува во Ауто Унион?

Според австралиското издание GoAuto, германскиот автомобилски гигант Volkswagen Group ја разгледува можноста да го промени името во Auto Union. Ваквиот потег би дозволил разликување на моделите на Volkswagen од името на...

Во Хелсинки ќе нема автомобили

Главниот град на Финска, Хелсинки, има амбициозен план да ја трансформира сегашната мрежа на градски превоз, со што нема да има потреба од користење на автомобили за движење низ градот. Хелсинки планира да воведе...

Еуроимпекс ќе продава возила и во Србија и во Црна Гора

Досега вообичаениот тренд беше македонските компании што продаваат автомобили во Македонија да бидат „трета рака“, и најчесто странски фирми беа главните дистрибутери за нови возила. Сега ситуацијата се менува, а...

Со една батерија и резервоар минале 830 км.

Електрохибридниот „Мицубиши аутлендер ПХЕВ“ постига нов рекорд во изминати километри при комбинирано движење на електричен и погон со мотор со внатрешно согорување. Сакајќи да се измери дали теоретски наведената...

„БМВ“ планира да заштеди 4 милијарди евра

Германски „БМВ“ планира значително да ги намали трошоците а според Норберт Рајтхофер, шефот на компанијата, настојувањата на компанијата се тоа да бидат меѓу три и четири милијарди евра годишно. Така би се задржала...

„ЏМ“ повикува на сервис 3,4 милиони возила

Американскиот концер „Џенерал моторс“ го зголеми бројот на автомобили што ги повикува на дополнителен сервис поради проблеми со палењето, и тоа уште 3,4 милиони возила. Досега се повикани приближно 2,6 милиони помали...

Колку се безбедни квадрициклите? Многу малку! (ФОТО + ВИДЕО)

Во Европа многу внимание се посветува на безбедноста на возилата, и оценките на Еуро НЦАП често се насока според која се водат и купувачите. Колку подобро оценки, и повеќе ѕвездички, толку и купувачите повеќе им...

Гугл ќе лансира 180 нови сателити во вселената

Со цел во иднина да има побрз пристап до интернет во сите возила, Гугл во орбитата на земјата ќе лансира 180 сателити за комплетна покриеност на земјината топка со сателитски интернет. Новите технологии што се користат...

„Ауди кју1“ доаѓа во 2016 (ФОТО)

Уште лани „Ауди“ потврди дека во текот на 2016 година ќе ја прошири понудата во семејството „Кју“, и тоа со најмал модел – „Кју 1“. Сите очекуваат официјални фотографии, а колегите од германски „Ауто Билд“ веќе...

Pages