Автомобили

МАКЕДОНЕЦОТ СПРЕЧЕН ОД ОРГАНИЗАТОРИТЕ ДА ДОЈДЕ ДО ПОБЕДАТА

Италијанците се исплашиле од Иџе: Не сакаа да го развиорат македонското знаме!

Започна новата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија

Денес официјално започна новата, голема наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија, под...

Погледнете каков „ѕвер“ ќе вози Кристијано...

Само две недели после „трансферот на векот", од Реал Мадрид во Јувентус,...

Наредните пет Грен слема ги освојува Ѓоковиќ!

Ричард Крајичек тврди дека Рафаел Надал и Роџер Федерер ги чека долг „пост"...

Форд екобуст е најдобриот мал мотор во светот

Во изборот за меѓународен мотор на годината, екобуст на Форд триумфираше во класата на мотори до 1,0 литар работна зафатнина. Ова е вкупно деветто признание за иновативниот турбо бензински мотор, што воедно петта година по ред е прогласен за најдобра во класата.

Рација во Сузуки поради лажирање на податоци за потрошувачка на гориво

Јапонското Министерство за сообраќај извршило упад во седиштетот на Сузуки, откако овој производител призна дека користел неадекватни методи за тестирање на потрошувачката на гориво кај повеќе милиони свои возила....

Норвешка ќе забрани продажба на дизел и бензин од 2025 година?

Сакајќи да го намалат загадувањето на околината од издувните гасови на автомобилите, од Норвешка стигнуваат вести дека планираат да ја забранат продажбата на бензин и дизел гориво од 2025 година.

Шкода планира враќање во Северна Америка?

Во канцеларијата за патентирање и заштита на регистерските марки на САД неодамна се појавија и барањата на Шкода за некои од имињата на возила што сега ги има во понудата. Според порталот Аутогајд, ова значи дека Шкода несака никој друг да може да ги користи тие имиња, или пак се подготвува за враќање во Северна Америка, и тоа по повеќе од 50 години откако беше продаван последниот модел.

Макпетрол почна да нуди и метан

Во продажба отсега на бензинските пумпи на Макпетрол ќе може да се најде и метан, односно „компримиран природен гас". Во моментов во Македонија има четири станици за полнење на метан, на Партизанска, во Влае, на автопатот во Куманово и во кругот на ЈСП, наменета за полнење на градските автобуси.

ФВ „поправиле“ само 50.000 возила во Европа од дизелгејт аферата

Со речиси 9 милиони возила кои се најдоа во центарот на вниманието со дизелгејт аферата на Фолксваген, нивното „поправање" оди потешко од очекувањата.Засега дилерите успеале да „оспособат" само 50.000 возила, се вели во...

Вистински кросовер: Пежо 3008 го предизвикува „нисан кашкаи“ (ФОТО)

Пежо го подигна велот од новиот модел, „пежо 3008" што сега е позициониран како вистински кросовер и ќе им биде ривал на моделите како што се „нисан кашкаи" и „сеат атека".

Новиот „фокус“ доаѓа в година

Веќе шест години е на пазарот, и полека почнува да заостанува во однос на конкуренцијата во Ц сегментот, па затоа Форд во почетокот на 2017 година ќе го претстави новиот „фокус".

Моќен БиТурбо мотор со 160 КС

Новата „Опел астра" со 1,6 литарски БиТурбо дизелски мотор го карактеризира мала потрошувачка и можност за добро забрзување. Овој модел од 0 до 100 км/ч за брзува за 8,6 секунди, а меѓу забрзувањето од 80 до 120 км/ч се врши за 7,5 секунди, и продолжува се до максималните 220 км/ч.

Рено клио есенва ќе добие промени во изгледот

Примероци на возила со новиот фејслифт на петвратната верзија на „клио" се забележани во Јужна Европа каде се вршат тестирања. Се очекуваат промени во формата на капакот на моторот, фаровите и предната маска на ладилникот со стилот на по големиот модел од брендот - меган.

Pages