И ЗА ДВЕ ТРКАЛА СЕ ПЛАЌА МНОГУ

Најскапиот мотоцикл на светот (ФОТО+ВИДЕО)

Мотоциклот „тамбурини Т12 масимо" со право го носи признанието најскап на светот, бидејќи чини неверојатно 300.000 евра. Засега се направени само два прототип кои веќе поставија рекорди. Досега моделот „хонда РЦ213В-С" создадена за мотоГП чинеше 200.000 евра.

објавено: 22 мај 2016 - 14:29

Автор на проектот е сега покојниот Масимо Тамбурин кои починал во 2014 година, а целта му била да создаде најдобро управлив, нај безопасен, најлесен и најкомпактен мотоцикл во класата на супербајк.

По неговат смрт неговите роднини и блиски ја продолжиле работата и до завршиле проектот. Во списокот на модели на кои работел Масимо има и такви како што се „дукати 916" и „мВ агуста", а „тамбурни Т12Е е врв на неговото генијално творештво.

Моделот користи засилен мотор преземен од БМВ С1000РР, кои нуди сила од 230 КС. Освен огромната цена, модело тима и значителни динамички квалитети, а вкупната тежина му е едвај 150 кг.

 

Најново во Автомобили