Авто-мото

НОВАТА СЕЗОНА ЌЕ ЗАПОЧНЕ НА 10. МАРТ ВО КАТАР

Потврден Мото ГП календарот за 2019 година (ФОТО)

МАЛЕР: Лоренцо ја оперираше дланката

По повредата на зглобот, при пад на тренинг петкратниот светски првак скрши...

КАКОВ ТАТКО, ТАКОВ СИН: Мик Шумахер претставен во...

Синот на легендарниот Михаел Шумахер и официјално е член на Ферари Академија.

Мик Шумахер се договори со Ферари!

Младиот 19-годишен шампион во Формула 3, потпишал договор со италијанскиот тим...

Продолжува доминацијата на Мерцедес: Хамилтон до четврта пол-позиција

Луис Хамилтон ќе стартува од првата позиција на утрешната трка за Големата награда на Шпанија, откако денеска беше најбрз во квалификациите и ја освои својата четврта пол-позиција сезонава. Британецот на патеката „...

Розберг „леташе“ на последното загревање за квалификациите

Како е тргната сезоната во Формула 1, прашањето не е кој ќе биде шампион, туку кој ќе успее да му украде некоја трка на Луис Хамилтон. Откако доминираше на петочните тренинзи, Британецот беше запрен на третиот слободен...

Хамилтон најави нова победа: доминираше на слободните тренинзи во Шпанија

Британецот Луис Хамилтон ја продолжи доминацијата на Мерцедес во годинешниот шампионат, откако беше најбрз на денешните први слободни тренинзи пред гран-при фикендот во Шпанија, каде ќе се вози петтото гран при. На...

Стефановски во Португалија брка хет-трик

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски - Иџе викендов во Португалија ќе вози за хет-трик во групата Н од Европскиот шампионат на ридски патеки. Третата и четвртата трка од првенството се возат на...

Еклстоун потврди: Ф1-трка во Азербејџан од следната сезона

Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстоун потврди дека од идната година Азербејџан ќе има своја Ф1 трка. Трката за Големата награда на Азербејџан ќе се вози на патеката во Баку и во Ф1 календарот ќе влезе наместо трката...

Менсел: Хамилтон е близу до перфекција

Луис Хамилтон и Мерцедес по само четири трки од новата сезона во Ф1 ги најавија своите кандидатури за освојување на првите места во генералните пласмани, како за кај возачите, така и за кај конструкторските тимови....

Руското гран-при во Ф1 неизвесно поради кризата во Украина?

Руското гран-при во Формула 1, кое во октомври треба да се вози во олимписко Сочи е доведено под знак прашалник поради кризата во Украина и пред се на Крим, украинскиот полуостров кој со референдум се припои кој...

Формула 1 ќе ги укине слободните тренинзи за да ги намали трошоците?

Формула 1 би моела да ги укине слободните тренинзи секој петок пред гран-при трките во светскиот шампионат, како една од мерките за намалување на трошоците, откако Ф1-тимовите бараат решение за предвиденото намалување...

Црногорците најбрзи на Водно

Црногорецот Јован Ачимиќ со Осела БМВ беше најбрз на годинешната ридско-брзинска трка на Водно, откако триумфираше со вкупно време од 3:58,26 минути во двете возења на трката која се бодуваше за ФИА ЦЕЗ-шампионатот....

Маркез: Победата во Херез е специјална за мене

Најмладиот шампион во МотоГП, Марк Маркез денес победи на трката за ГН на Шпанија и дојде до својата четврта последователна победа во овогодинешниот шампионат. По завршувањето на трката тој беше задоволен и изјави дека...

Pages