| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

26.02.2018

Што ли прават во Вардар? Зошто го „загубија“ и Велковски!?

Навистина што ли прават во Вардар? Репрезентативниот стопер е преселен кај младинците, она што нашиот портал го објави како ексклузивно во саботата попладнето. Што толку погреши Дарко Велковски за вака раководството на шампионот да реагира

Дарко Велковски, еден од нашите најдобри фудбалери, актуелен репрезентативен стопер и бисер на Вардар, не е веќе во првиот тим на шампионот, туку ќе мора да тренира со младинците. Ова е одлука на раководството на клубот а соопштена му била од страна на претседателот на ФК Вардар. Тоа го велат нашите информации и „Македонски спорт“ преку својот портал ексклузивно го објави уште во саботата попладнето.
Навистина што ли се случува во Вардар? Односно што ли прават во Вардар? Ова се однесува на раководството на клубот и неговите оперативци.

Уште еден зимски кикс на најтрофејниот
Ова е уште еден кикс, се чини најголем во овој зимскиот период рок. Заминувањата на Бобан Николов, Бесир Демири, Висар Муслиу, Петар Петковски одекнаа болно кај тие што навистина го сакаат Вардар. И не само поради заминувањето на екстра младите играчи, и со Велковски сите дел од таа генерација која играше за Македонија на ЕП за младинци до 21. година. Туку и поради фактот дека за сите овие играчи Вардар успеа да ја збогати својата клупска каса со само 100.000 евра. А сите овие заедно вредат милиони. Но на секого не можеш да му дадеш памет, а на некого во Вардар очигледно е дека му треба такво нешто.

Како лесно се губат 250.000 евра
А како поинаку да се каже кога така лесно се губат 2500.000 евра за Дарко Велковски. Проблемот со Велковски е во тоа што на него договорот му истекува во јуни. Во јануари оваа зима Риека за него даваше најмалку 250.000 евра, и Дарко сакаше да оди, но Вардар не го пушти. Трансферот се расипа, нема нов договор и сега стоперот ќе си оди во јуни без Вардар да добие ни евро. Навистина чудно. Зарем не можеше да се најде заеднички јазик меѓу него и клубот? И што навистина толку погреши Дарко Велковски за да раководството на клубот вака да реагира. Секако дека можеше да дојде до договор, но кој да го прави тој договор. Јасно е дека легитимно е Вардар да си прави што сака во својот клуб. Легитимно е ако некој играч не ги почитува клупските правила или не го испочитува она што го потпишал, клубот да презема врз него санкции и мерки. Но ова нешто се повторува во неколку наврати откако во раководството на клубот дојдоа легендите на Вардар. И тие треба да и кажат на јавноста, а пред се да му објаснат на својот спознзор или газда, како тоа така лесно губат милиони евра.
Секако дека не треба да се заборави и случајот „Хамбарзумјан“, најдобриот десен бек во Лигата. И тој е преселен кај младинците, и тој ќе си оди од Вардар, ако веќе не си отишол, без клубот да добие евро како отштета.

Панчев се правда!!!
Дарко Панчев, спортскиот директор на Вардар вчера за еден портал ја  правдаше одлуката на клубот во врска со Дарко Велковски. И тоа е во ред, рековме веќе дека секој клуб си има право да си ги заштити своите интереси, но секако дека треба иконата на Вардар и мак - фудбалот да каже зошто клубот за само неколку месеци загуби милиони евра. И секако Панчев нека се присети дека и тој беше фудбалер, нека се присети на некои негови потези во текот на таа негова блескава фудбалска кариера.
Рековме дека Вардар има право да си ги брани своите интереси, но секако дека и играчот има право пак да си брани сопствените интереси. И ако проблемот беше со Велковски, тогаш Вардар и би имал право, но ако проблемот се и Муслиу, и Демири, и Петковски и останатите, е тогаш тоа е голем проблем за Вардар и луѓето кои го водат клубот или луѓето на кои им е даден да го раководат клубот.
И конечно во Вардар нека сфатат дека времињата се сменија. Никој, ама баш никој сега не игра за Вардар од љубов. Играат за парите што ги добиваат или што им се ветени. Тоа се многу пари и за наши услови. И нека знаат во Вардар дека сите тие кои во изминатите 3-4 години дојдоа во Вардар, дојдоа поради парите, а не поради што го сакаат клубот. Во денешно време, во време на професионализмот секој играч оди каде што му даваат повеќе. Така е во Вардар, во Шкендија, во Работнички така е и во останатите наши клубови. Никој не ти доаѓа во Вардар од љубов. Каде беа тие играчи, но и тие функционери во периодот од 2009 до 2011 година, кога во Вардар немаше пари за задоволување на основните потреби. 

Ќе игра ли за репрезентацијата?
Да се вратиме на Велковски. Нас од страна, како јавност и медиуми кои немаме врска со Вардар, не интересира дали Дарко Велковски е суспендиран или е само преселен кај младинците. И тоа поради фактот дека овој играч е репрезентативец. Ако е суспендиран тогаш селекторот Игор Ангеловски не може да смета не неговите услуги, а ако не е тогаш и како „младинец“ од Вардар може да игра за репрезентацијата без никаков проблем.
А во Вардар нека гледаат како по историскиот успех минатата година, во оваа остануваат без титулата, без играчите, можеби и без пехарот во Купот на Македонија за кого сонуваат од таа далечна 2007 година.Датум: 26.02.2018, 17:22
Статијата е прочитана 1810 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense