| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

26.02.2018

Тасевски: Ни се нарушува ритамот...

Силекс оваа пролет одигра само еден првенствен меч, одложени му се дуелите со Скопје и Пелистер поради лошиот терен во Кратово

ФК Силекс нема среќа. Поради снегот и вчерашниот дуел со Пелистер беше одложен, па така момците на стратегот Жикица Тасевски оваа пролет одиграа само еден меч и тоа оној во Тетово со Ренова. Претходно им беше одложен и дуелот со Скопје.
„Искрено ние и јас лично, сакавме и баравме да се игра вчера со Пелистер, и сметам дека имаше услови. Сепак официјалните лица сметаа поинаку и ние сме немоќни тука. Исто така сме немоќни и против снегот, сме немоќни против овие временски услови. Факт е дека ни се нарушува ритамот, еве и во среда нема да играме против Вардар, но што да се прави. Не можеме да влијаееме на временските  услови. Затоа пак си тренираме редовно и максимално во Кратово на теренот со вештачка трева и очекуваме да одиграме и ние некој натпревар во првенството“ ни изјави Жикица Тасевски, шефот на струката на Силекс.

Инаку кога се однесува на дуелот со Вардар од 22. коло, кој место во среда ќе се игра во недела во Скопје, треба да се каже дека во случај на триумф кратовци ќе дојдат само до бод до вториот на табелата во овој случај Вардар, и ќе ја направат битката за вицешампионската титула докрај неизвесна.
Некој ќе рече како, кога се знае дека сега Вардар има 42 а Силекс десет бодови помалку. Е па, ако кратовци го победат Вардар ќе дојдат на - 7. А треба да се знае дека Силекс има два меча за одигрување и тоа со Скопје и со Пелистер дома, во случај на победи, што е реално, ете ги кратовци рамо до рамо со се уште актуелниот првак.Датум: 26.02.2018, 20:19
Статијата е прочитана 958 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense