| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

02.05.2017

Бугарија ќе ги „тестира“ фудбалерите до 19 години

Македонската репрезентација до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против Бугарија.


Македонската репрезентација до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против Бугарија.
Натреварите ќе се играат на тренинг центарот „Петар Милошевски“. Првиот натревар ќе се игра на 9. мај, додека втората средба е закажана за два дена подоцна.
„Во последните седум-осум натпревари покажавме карактер. Со двомечот со Бугарија продолжуваме со серијата контролни натревари. Конечно по подолго време ќе бидеме комлетни на еден натревар. Осумдесет проценти од фудбалерите на кој што сметам за квалификациите ќе бидат тука. Во тимот се враќаат Елиф Елмас и Атанасов. Поради повреда во составот нема да бидат Диме Митровски (Спортинг Лисабон) и Будим Куртим (Ујепш Дожа). Поради ова се надевам на две одлични средби, со кој ќе им се реваншираме за загубениот бод во квалифиакците во Бургас кој што не одалечи од следната фаза во тој квалификациски циклус“- изјави селекторот Вујадин Станојковиќ.

На списокот за подготвителни средби со Бугарија селекторот Вујадин Станојковиќ ги повика следните фудбалери:
Голмани: Христијан Стевковски (ФК Скопје), Благојче Иванов (ФК Металург); Одбрана: Руфати Агрон (ФК Локомотива Загреб), Митров Антонио (ФК Црвена Звезда); Филип Антовски (ФК Вардар), Тодороски Тодор (ФК Вардар), Ристовски Кирил (ФК Работнички) и Маневски Михаил (Академија Пандев); Среден ред: Бојан Миовски (ФК Брегалница, Јани Атнасов (ФК Академија Пандев), Дарко Чурлинов (ФК Келн), Фазлагиќ Енис (ФК Шкендија), Филип Стојчевски (ФК Вардар), Елиф Елмас (ФК Работнички) и Кристијан Трапановски (ФК Академија Пандев); Напад: Никола Богдановски (ФК Партизан Белград), Станковски Марио (ФК Работнички) и Колевски Бојан (ФК Вардар);

 Датум: 02.05.2017, 15:13
Статијата е прочитана 1110 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense