| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

05.04.2017

ФФМ на чело со Ѓорѓиоски на 41. редовен конгрес на УЕФА

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија Илчо Ѓорѓиоски, потпретседателот на Федерацијата Мухамед Сејдини и генералниот секретар на ФФМ Филип Поповски учествуваат во работата на 41. Редовен конгрес на Европската фудбалска федерација (УЕФА) во Хелсинки, престолнината на Финска

На седницата на Извршниот комитет на УЕФА одлучено е финалето од Лигата на Европа во циклусот од 2018. до 2021. да се игра во иста седмица како и финалето од Лигата на шампионите, почнувајќи од 29. мај 2019. година.
Договорени се и стратешки одлуки за развој на футсалот, при што Европските првенства од 2022. година ќе се одржуваат на секои четири години со 16 рептрезентации, наместо на секој две години со 12 репрезентации.Европското првенство за жени од 2019. година ќе се одржува на секој две години, како и Европското првенство за репрезентации до 19 години.
Извршниот комитет на УЕФА ја потврди одлуката дека Европското првенство за репрезентации до 21 година ќе се одржи од 16. до 30. јуни во Италија.Датум: 05.04.2017, 13:19
Статијата е прочитана 739 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
17.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense