| контакт | маркетинг

01.03.2018

„Алкалоид 2018“ – отворен турнир во забрзан шах

Рекорден број на учесници, 200 шахисти од пет држави, од кои 42 со меѓународни тутули.

В сабота, 3. март, со почеток во 10 часот, во хотелот „Континентал“ во Скопје, ќе се одржи традиционалниот отворен меѓународен турнир во рапид темпо „Алкалоид 2018“.
На турнирот, своето учество до сега го пријавиле рекорден број, 200  учесници од пет држави, од кои 42 со меѓународни тутули. Прворангиран шахист на турнирот е силниот велемајстор од Хрватска Анте Шариќ, а учествуваат најдобрите македонски шахисти интернационалните мајстори Филип Панчевски и Дејан Стојановски, велемајсторите  Трајко Недев, Звонко Станојоски, Влатко Богдановски и Драгољуб Јаќимовиќ,  како и голем број млади шахисти, вклучувајќи ги најмладите репрезентативци ФИДЕ мајсторите Никола Николовски и Тони Лазов.
Вкупниот награден фонд изнесува 130.000 денари.Датум: 01.03.2018, 15:11
Статијата е прочитана 250 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense