| контакт | маркетинг
МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛ

08.03.2018

Серија А станува како Премиер лигата

Боксинг деј, скратен летен и зимски преоден рок, нови термини за натпреварите...


Од наредната сезона највисокиот ранг на натпреварување на Апенините, Серија А нема да биде ист како досега. Ќе има промени во распоредот, ќе бидат воведени натпревари на Боксинг деј по принципот на Премиер лигата, што значи дека покрај лудница во најсилната англиска лига фудбалските љубители ќе уживаат во лудница во елитната италијанска лига. Меѓу најважните работи е кратење на двата преодни рокови за трансфери на фудбалери.
„Идната сезона Серија А ќе почне на 19 август, додека италијанскиот Суперкуп ќе се игра седум дена порано, на се уште непозната локација. Наредната година, ќе имаме две кола кои ќе се играат во текот на неделата, 26 септември и 3 април, а ќе ја примениме формалата на Боксинг деј, па последните натпревари од првиот дел на сезоната ќе се играат на 22, 26 и 30 декември, додека вториот дел ќе почна на 20 јануари. Колото кое е планирано за 13 јануари ќе биде посветено на Купот на Италија, кој исто така ќе доживее промени. Најдобрите клубови нема да имаат обезбедено предност од домашен терен, туку тоа ќе биде одлучено со ждрепка“, изјави претседателот на Олимпискиот комитет Џовани Малаго.
„Исто така направивме промени што се однесува и до трансферните рокови. Летниот преоден рок ќе завршува на 18 август, 24 часа пред почетокот на сезоната. Ќе биде скратен и јануарскиот преоден рок, односно ќе трае до 19 јануари“, додаде Малаго.
Со овие промени италијанската Серија А многу ќе наликува на Премиер лигата, а да потсетиме дека Англичаните први изгласаа скратување на летниот преоден рок, но Италијанците отидоа чекор понапред со тоа што го скратија и јануарскиот преоден рок.

ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЈА ТРАНСФОРМИРА ЛИГАТА
Причината за оваа трансформација лежи во телевизиските права. Телевизијата ги диктира термините, а клубовите мораат да се согласат на тоа поради тоа што имаат и финансиски бенефиции. Како што е познато правата за италијанската Серија А ги откупи каталонска мултимедиска компанија „Медиапро“ за 1,05 милијарди евра, минималната сума што беше поставена од раководните луѓе на лигата. Нивната понуда беше за 220 милиони евра повисока од локалните Скај Италија и Медиасет кои во минатите години здружено ги држеа правата на пренос на натпреварите од Серија А. Но оваа година, Медиасет која се бори со финансиски тешкотии не сакаше да понуди над 200 милиони евра, а Скај излезе со „смешна“ понуда од 630 милиони евра. Па дури и здружени понудата не допираше до минимумот што го бараа челниците.
А освен трансформација на системот на натпреварување, ќе бидат променети и сатниците и ќе се играат натпревари од петок па до понеделник. На пример во сабота е воведен термин од 15 часот за потребите на азискиот пазар.

„КОЛАЧОТ“ ПОДЕДНАКВО ЌЕ СЕ ДЕЛИ
Што се однесува до финансискиот дел што им припаѓа на клубовите, Јувентус нема повеќе да биде привилегиран како шампион на Италија. Парчињата од финансискиот „колач“ ќе бидат поделени подеднакво меѓу тимовите и ќе се зголеми на 50 отсто што е значително зголемување во однос на досегашниот договор (10 отсто). Од таа гледна точка Јувентус, Интер, Рома, Лацио и Наполи ќе бидат најголеми губитници од ситуацијата затоа што ќе им биде намалени бонусите од телевизиските права. Како споредба Јувентус ќе добие 17 милиони евра помалку, Рома 11 милиони...
Од друга страна клубиви како Аталанта, Џенова и Торино ќе имаат одлична заработувачка. На пример Аталанта ќе добие дополнителни 25 милиони евра по сезона, Сампдорија 24 милиони, Џенова 20 милиони...

 


 Датум: 08.03.2018, 17:40
Статијата е прочитана 1352 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense