| контакт | маркетинг
ТЕНИС

08.03.2018

Јотовски славеше по 140-минутна драма

Македонскиот тенисер во третиот сет водеше со 4-0, па губеше со 4-5, за на крај да победи во тај-брејкот

Томислав Јотовски го совлада Бразилецот Бруно Сант`Ана со 6-3, 0-6, 7-6, во хичкоковски меч од првото коло на турнирот во хрватски Ровињ, кој се игра на земјена подлога, со награден фонд од 15.000 долари. Во третиот сет, двајцата си поигруваа со нервите на своите поддржувачи. Најпрвин Јотовски поведе со 4-0, но наместо да го докрајчи противникот, му дозволи да направи голем пресврт и да поведе со 5-4. Потоа Јотовски се спасуваше и изедначуваше на 5-5 и 6-6. Во тај-брејкот, Јотовски губеше со 4-5, но ги освои последните три поени и дојде до победата.
Сант`Ана е 452. на светската ранг листа, што е за 95. места подобро од Македонецот. Јотовски е 18-ти носител на турнирот, а сега во второто коло ќе се сретне со Зденек Колар од Чешка, кој е прв фаворит и 226-ти на АТП листата.
Во двојки, Јотовски со тандем со Горазд Србљак, играат против Хрватите Иван и Матеј Шабанови кои се први носители.Датум: 08.03.2018, 14:48
Статијата е прочитана 823 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense