| контакт | маркетинг

02.03.2017

Ферари повторно изненадија, први проблеми за Мерцедес

Кими Раиконен беше најбрз на последниот четврти ден од првиот Ф1 зимски-тест уште еднаш докажувајќи ја брзината на Ферари, додека Мерцедес првпат налетаа на технички проблеми

Во ден кој започна со тест на вештачки навлажнета патека за да се проверат новите гуми за дожд на Пирели, тимовите имаа малку време за корисно излегување на патеката. Малку тимови се решија да возат на влажната патека по паузата за ручек, со Валтери Ботас како исклучокза Мерцедес.
Макс Ферстапен беше накратко на првото место поминувајќи го најдоброто време на Раиконен од утринската сесија, но возачот на Ферари беше двапати побрз на меки гуми за да заврши со 0.897 секунди пред Ред Бул.
Мерцедес беа само осми со Ботас во првиот ден со големи проблеми за „Сребрената стрела“. Луис Хамилтон не возеше во утринската сесија поради проблеми со електриката, по што и Ботас го заврши денот со 68 круга поради тоа што инженерите на тимот „пронајдоа нешто што не им се допаѓа во податоците“.Датум: 02.03.2017, 18:26
Статијата е прочитана 352 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense