| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

01.03.2018

Бизнисмени, адвокати, директори, пратеници...

„Македонски спорт“ ви ги претставува претседателите на нашите прволигашки клубови. Тоа се познати и непознати фаци, ги има од неколку професии. Сепак малку од нив играле некогаш фудбал, и тоа оној професионален

„Македонски спорт“ се реши на своите читатели да им ги претстави претседателите на нашите фудбалски клубови или оние кои  се на чело и кои раководат или би требало да раководат со нив.
И меѓу нив има познати и непознати лица за пошироката јавноста. Ги има од неколку професии, како директори во фирмите кои вложуваат во клубовите, потоа адвокати, некогашни фудбалери, пратеници па и тренери. Но, малку од ни играле фудбал, тука мислиме на професионални играчи, сепак да си добар и успешен претседател не е важно дали си бил некогаш фудбалер или не.

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КЛУБОВИТЕ
ШКЕНДИЈА: ВИСАР БЕЏЕТИ (ДИРЕКТОР ВО „ЕКОЛОГ“)
ВАРДАР: МИРКО СПАСЕСКИ (ЕКС ФУДБАЛЕР)
СИЛЕКС: СТОЈАН МИЛАНОВ (ПРАТЕНИК)
РАБОТНИЧКИ: ДРАГАН ПОПОВСКИ (АДВОКАТ)
ШКУПИ: СУАД АЛИИ (ПРИВАТЕН БИЗНИС)
А. ПАНДЕВ: ИЛИЈА МАТЕНИЧАРОВ (ТРЕНЕР)
РЕНОВА: КЕНАН ИДРИЗИ (ДИРЕКТОР ВО „РЕНОВА“)
ПОБЕДА: ИРЕНА ЈАКИМОСКА (СОПСТВЕНИК НА „КОМФИ  АНГЕЛ“)
ПЕЛИСТЕР: ???
СКОПЈЕ: ИГОР ТАСЕВСКИ (ПРИВАТЕН БИЗНИС)

Беџети како човек од „Еколог“

Ајде да тргнеме по ред, и тоа по моменталните места на табелата во Првата лига.
Висар Беџети е претседател на Шкендија од јуни 2017 година. Тој е четвртиот претседател на лидерот на табелата и еден од нашите најголеми клубови. Инаку овој Беџети е третиот Беџети од како „Еколог“ односно Лазим Дестани во јули 2013 година реши да го презеде клубот.
И на Висар засега одлично му оди. Прв потег како претседател на Шкендија му беше да го врати Ќатип Османи за тренер на екипата и тоа се покажа како супер потег. Во негово време Шкендија имаше дуел со Милан, играше во плеј -офот во лигата на УЕФА, моментално е прв на табелата и е многу блиску Шкендија со Висар Беџети  освои двојна круна. Резултатите велат дека, барем засега, Висар Беџети е најуспешниот претседател на ФК Шкендија од 2013 година па наваму, а ако ја освои двојната круна е тогаш ќе биде најуспешниот во историјата на клубот.
Инаку Висар Беџети е вработен во „Еколог“ и е еден од водечките луѓе во таа фирма на Лазим Дестани.

Спасески е екс фудбалер на Вардар

Мирко Спасески, актуелниот претседател на ФК Вардар е на тоа место од 2015 година. Се работи за човек кој што имаше долга фудбалска кариера во Вардар, освојувал титули и бил капитен на нашиот најголем клуб. Инаку Спасески пред да дојде во клубот, поточно да се врати, беше сопственик на весник а потоа и помошен уредник во истиот. На Спасески ова не му е прва функција во клубот. Пред 15 години тој беше и директор во ФК Вардар, беше вработен во клубот како маркетинг менаџер, цел живот е во клубот и околу него. Покрај Спасески во раководството на клубот се и Дарко Панчев и Илија Најдоски, легенди на мак - фудбалот. Тука е и Самоил Симев кој е релативно непознат во фудбалските „води“.

Поповски покажа како се води клуб

Драган Поповски е претседател и газда на ФК Работнички од јуни 2008 година па наваму. Значи во јуни, еден од нашите најпознати адвокати ќе прави јубилеј - десет години на чело на клубот од Градски парк. Инаку тој во младоста долги години беше фудбалер на „романтичарите“, еден од најдобрите во својата генерација. И во овие десет години Поповски покажа како се води клуб во Македонија. Позната е онаа приказна во Македонија во која се говори дека само Попе знае како да заработува од фудбалот. И така треба, тоа го можат само успешните луѓе и успешните претседатели. Тој во 2008 година наследи бренд, но, без никакви услови, без тим, без клуб што се вели. И многу бргу го врати, односно го постави Работнички при врвот на мак - фудбалот. Освојува титули, купови, игра во Европа и двапати влегува во плеј - офот во Лигата на Европа. Сега Работнички е нашиот втор најтрофеен клуб, сите заслуги одат на адреса на Поповски неговиот раководен тим во клубот од Градски парк во изминатите десет години. Да повториме тој покрај тоа што е претседател е и сопственик и финансиер на Работнички.

Миланов пратеник, Алии со приватен бизнис

Претседател на ФК Силекс е Стојан Миланов, актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија од страна на Социјалистичката партија. Тоа е клубот на Ѕинго, тоа е партијата на Ѕинго. Во минатото, барем во блиското минато, ФК Силекс долги години беше предводен од Власте Савевски. Сепак мора да се каже дека на клубот од Кратово   долго време се слушаше зборот на Добре Иванов.
Омер Буњаку, еден од водачите на навивачката група „шверцери“ до пред некој месец беше и претседател на ФК Шкупи. Но со доаѓањето на новите спонзори, Буњаку  поставен на местото спортски директор а Суад Алии за претседател на клубот. Алии се занимава со приватен бизнис и неговите релации со чаирчани се цврсти и долгогодишни.

Матеничаров - од тренер до претседател

Илија Матеничаров е претседател на ФК Академија Пандев. Поради успешната работа во изминатата година, го внесе клубот во елитната лига, ФФМ за 2017 година му додели награда за фудбалски работник на годината. Матеничаров е тренер, еден од најдобрите во Македонија. Тој е творецот на онаа супер генерација на Беласица, на Пандев, Стојков, Попов, Балдовалиев, Масев и другите. Неговите блиски врски со Горан Пандев доведоа до тоа тој да раководи со клубот од Струмица. И засега на Илија Матеничаров одлично му оди, знае Пандев кого да постави на чело на својот клуб.

Семејството Идризи

Кенан Идризи долго време е претедател на ФК Ренова. Уште од нејзиното постоење. Тој е еден од газдите на фирмата „Ренова“ и нормално е тој да биде и прв човек на клубот. Инаку од фудбалски аспект тој беше долго време и втор човек на Фудбалската Федерација на Македонија во времето кога претседател беше Хари Хаџи - Ристески. Идризи во свое време може да се пофали дека клубот од Џепчиште, освоил една титула во првенството и еден Куп на Македонија. Секако дека покрај неговиот збор во клубот најмногу се слуша зборот на неговиот брат Шефки Идризи кој е прв во фирмата „Ренова“.

Јакимоска „главна“ во Прилеп, Тасевски на „Автокоманда“

Ирена Јакимоска од пред еден месец е претседател на ФК Победа, поточно како привремен се додека на чело на клубот од Прилеп дојде Небојша Стојковиќ, некогашен играч на прилепчани. Инаку Јакимоска веднаш посака да прави „револуција“ во мак - фудбалот. Прво изјави дека нејзиниот клуб бара судиските грешки ФФМ да им плати парично на клубовите а потоа и да се воведе ВАР системот. Е тоа тешко дека во оваа ситуација ќе се оствари. Инаку Јакимоска е газдарица на фирмата „Комфи - Агнгел“, еден од главните акционери на ФК Победа, онаа „новата“ Победа.
Игор Тасевски е претседател пак на клубот од Автокоманда. И тоа е долго време. Како што велат нашите информации, Тасевски се занимава со приватен бизнис.Датум: 01.03.2018, 11:10
Статијата е прочитана 2371 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense