| контакт | маркетинг

05.03.2018

„Два од два“ за Шутова

Двете победи во низа на стартот на пролетниот дел од сезоната ги одржуваа реални шансите за плеј-оф

По убедливиот триумф во првото пролетно коло над УГД - Студент, екипата на ОК Шутова влезе во победничка серија, откако на гостински терен ја совлада екипата на Универзитет Тетово со максимални 0:3 (12:25, 13:25, 19:25). На овој начин кичевскиот прволигаш го задржа чекорот во борба за четвртата позиција на табелата за влез во плеј-офот.
Играчки засилениот состав на Шутова се очекува победничката серија да ја продолжи.
„За само педесетина минути мечот со Универзитет од Тетово го решивме во наша корист, со победа 3:0. Во трите сета бевме доминантна екипа, а на противникот му овозможивме да освои само 44 поени. И покрај доброто издание на целиот состав, сепак со својата игра отскокнуваа Абази, Ислами, Богојоски и Куртиши. Ако и во наредните кола продолжиме со добрите игри и резултати, можеме да се надеваме и на влез во плеј-офот и борба за првото место на табелата“, изјави Башким Мехмеди, спортски директор на Шутова.
Неделава Шутова ќе учествува на меѓународниот турнир „Адем Јашари“ на Косово, настап кој на тимот ќе му помогне уште повеќе да го крене натпреварувачкото ниво во пресрет на домашните предизвици.

Текст и слика
Зоран Антоски



Датум: 05.03.2018, 18:54
Статијата е прочитана 482 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense