| контакт | маркетинг

13.03.2017

МЗТ со пораз се прости од АБА-лигата

МЗТ Скопје загуби со 63:69 од црногорскиот Морнар во последниот меч од АБА-лигата оваа сезона, завршувајќи го регионалното натпреварување на претпоследното 13. место со 8 победи и 18 порази

Двата тима имаа лош натпревар, а покрај најавите на МЗТ дека ќе оди на победа, тоа не се оствари, по големата разлиак која ја имаа гостите во првото полувреме. Македонскиот шампион имаше подобро второ полувреме и задоцнет финиш, но тоа беше недоволно. Ѓорѓе Дреновац со 21 поен беше единствен двоцифрен играч кај „сино-белите“, на другата страна Џонс запиша 20 поени.
По завршување на петтата сезона во јадранската лигата, МЗТ Скопје веќе в четврток ја започнува одбраната на титулата во домашното првенство, за противник во првото коло го има тимот на Фени Индустри.
Својата петта сезона во АБА-лигата, МЗТ Скопје ја заврши на 13. место на табелата. Во последниот меч од јадранското натпреварување, македонскиот тим по вторпат сезонава е поразен од Морнар, овој пат со 63-69

МЗТ СКОПЈЕ - МОРНАР 63-69 (16-18, 15-17, 10-21, 22-13)Датум: 13.03.2017, 19:50
Статијата е прочитана 680 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
25.03.2017
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense