| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

22.07.2017


ВАРДАРОВО 70. ЛЕТО!


„Црвено-црните“ денеска слават јубилеј. На денешен ден, пред седум децении, тргна фудбалската приказна „Вардар“


На денешен ден почна фудбалската приказна „Вардар“. Со фузија на тогашните клубови Македонија и Победа, во киното „Вардар“, се создаде нов клуб, кој стана симбол на фудбалот во Македонија и во поранешна Југославија. „Црвено-црните“ беа првиот клуб од Македонија кој играше во Европа, а потоа и во Лигата на шампионите.
Како што одминуваа годините, Вардар стануваше сѐ позначаен дел од елитниот фудбал во Југославија. Од овој клуб излегле многу познати фудбалски имиња, кои и ден-денеска се дел од фудбалот и дел од Вардар.
* Повеќе прочитајте во печатеното издание на „Македонски спорт“Датум: 22.07.2017, 11:27
Статијата е прочитана 1020 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
18.03.2018
18.03.2018
18.03.2018
18.03.2018
18.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense