| контакт | маркетинг
КОШАРКА

31.01.2018

МЗТ за пет години не прими толку „стотки“ како сезонава

Во првите пет сезони, на 130 средби, МЗТ само четири пат им дозволи на противниците да му дадат 100 поени, а сега има пет примени „стотки“ во 18 кола.

После поразот од Мега Бемакс од 77:106, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, изјави дека главната причина за поразите на неговиот тим е што не се навикнати да играат против агресивни одбрани. На тренинзите, играчите се однесувале како „навредени млади невести“ и не трпеле кога некој соиграч на тренинг ќе игра поцврста одбрана. Резултатите од „меките тренинзи“ се гледаат на терен во АБА лигата, а МЗТ не доминира ниту на домашна сцена.
МЗТ во АБА, сезонава има просек од 90,9 примени поени по меч. Тимот најлошо си поминува на гостувањата во Србија. Сите четири гостувања кај северниот сосед завршија со порази и троцифрен број на примени поени. Над 100 поени беа примени и во Задар. Со пет „стотки“ во својот кош само во овие 18 кола, МЗТ ја надмина бројката на примени „стотки“ севкупно во првите пет сезони од настапите во јадранското друштво. Во првите пет сезони, на 130 средби, МЗТ само четири пат им дозволи на противниците да му дадат 100 поени.
Датум: 31.01.2018, 11:52
Статијата е прочитана 421 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
18.02.2018
18.02.2018
18.02.2018
18.02.2018
18.02.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense