| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

03.03.2018

УЕФА ГО „ОДРА“ ВАРДАР СО 107.000 ЕВРА

Поради слаба организација, блокирани скалила, недолично однесување, скандирање „УЕФА мафија“ и останато на дел од евро - натпреварите на Вардар кога беше домаќин, Дисциплинската комисија на УЕФА за само шест месеци го казни шампионот со повеќе од 100.000 евра

УЕФА и дефинитивно нема милост кон клубовите кои ќе ги прекршат нејзините правила и прописи, секако и строгите норми. Е таков е случајот со Вардар, нашиот шампион кој во во 2017 година го постигна не само својот најголем европски успех туку беше првиот клуб од Македонија кој успеа да влезе во групната фаза од Лигата на Европа. Но, од разни причини, УЕФА буквално го „одра“ Вардар со цели 107.000 евра парична казна.

СО МАЛМЕ ВО СТРУМИЦА 55.000 ЕВРА...

Се почна со натпреварот во Струмица и тоа од второто квалификациско коло во Лигата на Шампионите. Дисциплинската комисија на УЕФА го казни Вардар со драконска парична казна од 55.000 евра. И тоа поради слабата организација, блокираните скалила на стадионот „Младост“ во Струмица, недоличното однесување на навивачите како и повиците „УЕФА мафија“ од страна на фновите на Вардар. Клубот си ја плати казната но во меѓувреме и упати апел до своите фанови во следните натпревар да ги почитуваат правилата на однесување.

... СО КОПЕНХАГЕН ВО СКОПЈЕ 22.000 ЕВРА...

И тоа беше бадијала, зошто на следниот меч кога Вардар беше домаќин, а тоа беше во 3. квалификациско коло во Лигата на Шампионите и тоа против Копенхаген слична слика, овојпат на трибините на Арената „Филип Втори“ во Скопје. Имено поради исто така слаба организација, употребена пиротехника и исто така блокираните скалила, по пријава на делагот на тој натпревар, УЕФА го санкционира Вардар со 22.000 евра. И оваа казна секако дека Вардар си ја плати без поговор.

... И СО РОЗЕНБОРГ ВО ГРУПНАТА ФАЗА 30.000 ЕВРА

Во групната фаза во Лигата на Европа, на првите два меча дома со Зенит и со Реал Сосиедад, Вардар загуби катастрофално но од друга страна клубот беше задоволен и тоа поради фактот што немаше никакви проблеми и УЕФА немаше зошто да изрече парнична казна. Затоа пак на последниот меч, со Розенборг дома одигран во декември на Арената „Филип Втори“ кој заврши 1:1 и беше освоен историскиот бод, УЕФА поради слабата организација и употребата на пиротехника, под слаба организација имаше повеќе работи, го казни Вардар со цели 30.000 евра. Казната УЕФА ја објави пред неколку денови.
Се на се Вардар „искешира“ вкупно повеќе од 100.000 евра, или поточно 107.000 евра. Досега не се случило некој наш клуб да плати толкава парична казна.

 Датум: 03.03.2018, 10:12
Статијата е прочитана 2555 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense