| контакт | маркетинг

08.03.2018

Официјално: Македонија домаќин на Ф4 во Европската лига 2018

ОФМ и машкиот национален тим на 15 и 16 јуни ќе бидат организатори за завршницата во Европската лига 2018

Машката одбојкарска репрезентација и Одбојкарската федерација на Македонија се домаќини на финалниот турнир во Европската лига 2018. „Македонски спорт“ на почетокот на јануари ја најави кандидатурата, а сега таа доби и официјална потврда.
Македонија на 15 и 16 јуни ќе ги пречека најдобрите четири тимови од ова репрезентативно натпреварување (секако Македонија ќе биде четвртиот учесник, со директно обезбеден пласман).
Како место на одигрување се ставени Арената „Борис Трајковски“ и СРЦ „Кале“, а во зависност од буџетот со кој ќе располага организаторот ќе се знае каде ќе се одиграат натпреварите.
„Македонија и ОФМ ја добија организацијата на Ф4 турнирот во Европската лига 2018. Нашата апликација доби ‘зелено светло’ на состанокот на Бордот на ЦЕВ и на 15 и 16 јуни во Скопје ќе ги пречекаме најдобрите екипи од ова натпреварување. Како единствен противкандидат ја имавме Австрија“, не информираше генералниот секретар на ОФМ, Зоран Карановиќ.
За македонските одбојкари ова ќе биде петто учество во низа во Европската лига, а досега освоија три сребрени медали едноподруго, додека во премиерата завршија на третата позиција.Датум: 08.03.2018, 15:11
Статијата е прочитана 321 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense