| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

19.02.2018

Младиот Наков ќе брани за Славија Софија

Талентираниот македонски голман се пресели во Бугарија. 18-годишниот чувар на мрежата ќе го носи дресот на бугарскиот прволигаш

Лука Наков, голманот кој што има само 18 години, стана дел од бугарскиот тим Славија Софија. Наков кој што во Бугарија оди од таборот на второлигашот Гостивар, е производ на школата на Вардар. Станува збор за талентиран чувар на мрежата кој што треба да биде иднината на македонскиот фудбал. Со него меѓу „црвено-црните“ работеше Мане Манев, тренерот на голманите на сениорскиот тим на Вардар, кој што практично е најзаслужен за развојот на овој чувар на мрежата.
Иако има само 18 години, Наков ќе тренира со првиот тим на оваа екипа, и ќе се бори да избори место меѓу диреците.

Тренираше со Волфсбург и со Лудогорец
За талентот на Наков, говори податокот дека пред две години беше на тренинзи во германскиот тим Волфсбург. Меѓутоа трансферот не се оствари поради тоа што имаше само 16 години, односно беше малолетен за трансфер. Инаку за неговите услуги беше силно заинтересиран и тимот на Лудогорец, беше на проба во овој тим, меѓутоа поради голема конкуренција, шампионот не можеше да гарантира настап во првиот тим. Затоа се одлучи за Славија Софија, но и натаму ќе биде под „будното око“ на Лудогорец кој што ќе го следи развојот на Наков и може да го ангажира во своите редови.
Наков беше дел и од сите помлади селекции на македонскиот национален тим.Датум: 19.02.2018, 18:29
Статијата е прочитана 993 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense