| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

03.03.2018

Рутинирана Шкендија

Лидерот освои нови три бода со головите на Радески, Емини и Муслиу. Победена беше Победа со 3:0

Лидерот на табелата во македонската прва лига Шкендија освои нови три бода. На свој терен славеше триумф над Победа со 3:0 и ја зголеми бодовната предност во однос на најблискуот конкурент Вардар кој својот меч го игра утре против Силекс.
Шкендија доминираше на теренот, а може да се каже дека играше и со 50 отсто од силите како да се чуваше за куп натпреварот со Вардар во среда. Во првото полувреме со головите на Радески (9 минута) и Емини (36 минута) тетовските „црвено-црни“ направија предност од два гола, па беше прашање со колкав резултат ќе биде извојувана победата.
Висар Муслиу на стартот на вториот дел се најде на вистинското место за да ја турне топката во голот за 3:0, а во 51 минута Ибраими имаше голема шанса за 4:0 но не погоди од белата точка, поточно голманот на гостите го одбрани неговиот удар.
Интересно е што Шкендија не искористува трет пенал по ред. Во претходното коло на мечот со Академија Пандев не погодија Хасани и Ибраими. А овие двајца имаа многу шанси на натпреварот но не дадоа голови. Резултатот остана 3:0.
Гостинската екипа не ја водеше првиот тренер Славољуб Бубања поради суспензија, а од клупата раководеше Тони Мегленски.
Шкендија е прва со 56 бодови по 22 кола, а Победа е на осмото место со 21 бод.
Датум: 03.03.2018, 16:04
Статијата е прочитана 1459 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense