| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

17.02.2018

ФФМ со најголем буџет за 2018 година

Федерацијата ја усвои завршната сметка за 2017 година, а го одобри буџетот за тековната 2018 кој ќе биде најголем

Претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски потврди дека Федерацијата имала фантастична 2017 година во која се забележани многу успеси на сите полиња.
Зад нас е година во која остваривме многу. Секогаш може повеќе, секогаш сакаме повеќе и напорно се трудиме да ги реализираме нашите цели. Настапите кои ги имаше националниот тим во 2017 година е доказ дека можеме и дека ќе продолжиме напорно да работиме да го видиме на едно големо натпреварување. Покажавме дека може да биде реалност со младата репрезентација до 21 година која учествуваше на Европското првенство во Полска, како и младите селекции до 17 и до 19 години, кои за првпат заедно во една година, се пласираа во елитната рунда во квалификациите. За првпат два клуба играа во плејофот на Лига Европа, а шампионот за првпат играше  во групната фаза од ова европско натпреварување. Македонија беше горд организатор на Суперкупот на Европа. Го заокруживме и проектот во Куќата на фудбалот, капиталниот објект за Академијата на ФФМ“, изјави Ѓорѓиоски.
Федерацијата ја усвои завршната сметка за 2017 година, а го одобри буџетот за тековната 2018 кој е развоен и изнесува 10 милиони евра, што е најголем досега.
Датум: 17.02.2018, 12:33
Статијата е прочитана 1400 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense