| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

19.02.2018

Самсоненко ветил уште посилен Вардар

На состанокот одржан пред неколку дена, сопственикот на Вардар им дал ветувања на играчите дека работите во фудбалскиот клуб ќе бидат уште подобри од сега


Можеби женскиот ракометен колектив Вардар од идната сезона ќе има сосема поинаков лик. Таму има одлив на ракометарки откако им било соопштено да си бараат нови клубови. Во ракометната екипа и натаму е неизвесно што ќе се случува, иако и таму има доста ракометари кои од идната сезона ќе имаат нови клубови. Но, затоа, пак според најавите, фудбалскиот клуб ќе биде уште посилен. Во миговите кога екипата ја направи историска оваа сезона кога настапуваше во групната фаза од Лигата на Европа, доаѓаат најави за уште подобри денови. Можеби во оваа сезона тимот нема да ја освои титулата, меѓутоа од другата сезона треба да има брзо враќање на шампионските стази.

Сопственикот на состанок со играчите

Г-нот Сергеј Самсоненко пред неколку дена имал состанок со играчите, на кои им соопштил дека нема намера да се откаже од финансирање на фудбалската екипа, дури дека ќе биде посилна, но побарал трпение од сегашните играчи кои што имаат одредени побарувања од страна на ФК Вардар. Сите се сложиле за доброто на клубот да издржат и да почекаат, со оглед дека дел од нив веќе долго време се дел од најтрофејниот македонски клуб.

Сериозни промени во кадарот

Сосема е јасно дека оваа зима Вардар претрпе одредени измени во играчкиот кадар. Си заминаа неколку стандарни првотимци како Николов, Демири, Муслиу, Итало... Добро е познато дека на лето заминува и Дарко Велковски кој што продолжува во Риека. Меѓутоа Самсоненко ветил дека играчкиот кадар ќе биде засилен и дека Вардаровиот тим ќе биде силен, и повторно ќе биде на првото место на табелата. И оваа сезона Вардар има шанси да ја освои титулата, но во моментов заостанува осум бодови од Шкендија. Во секој случај „црвено-црните“ тешко ќе се откажат од тиутлата, а ваквите најави можат да бидат само дополнителен елан и следното лето екипата одново да игра во Лигата на шампионите.


 Датум: 19.02.2018, 15:43
Статијата е прочитана 16472 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense