| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

22.02.2018

Хасани - Ибраими, шестиот најдобар тандем во Европа

*Тандемот „Б-Б“ на лидерот, заедно има постигнато 33 голови во досегашниот дел од шампионатот. Хасани со 18 и Ибраими со 15 се убедливо на врвот на стрелците во Првата лига, но тие се и, така барем бројките говорат, шестиот најдобар тандем во Европа


ТОП - 10 ТАНДЕМИ
1. Кавани - Нејмар 23+19=42 ПСЖ (Франција)
2. Меси - Суарез 20+17=37 Барселона (Шпанија)
3. Агуеро - Стерлинг 21+15=36 Манчестер Сити (Англија)
4. Пешиќ - Павков 19+16=35 Ц. Звезда (Србија)
5. Салах - Фирмињо 22+12=34 Ливерпул (Англија)
6. ХАСАНИ - ИБРАИМИ 18+15=33 ШКЕНДИЈА (МАКЕДОНИЈА)
7. Јонас - Салвио 25+7=32 Бенфика (Португалија)
8. Марега - Абубакар 17+15=32 Порто (Португалија)
9. Кејн - Сон 23+8=31 Тотенхем (Англија)
10. Вајт - Хетли 17+14=31 Крусадерс (С. Ирска)


Не е тајна дека Шкендија во моментов е најдобриот тим во Македонија, убедливо е прва на табелата, игра најдобро, игра атрактивен и напѓачки фудбал, и сето тоа во најголема мера поради својот тандем. А тој тандем го сочинуваат Ферхан Буба Хасани и Бесарт Ибраими. Тоа е тој „Б-Б“ тандем кој е енигма за сите во нашата лига.
Е тој тандем е шестиот најдобар во Европа со 33 голови, Буба има 18 а Бесарт 15.

 

Во европскиот фудбалски крем


И со тие 33 голови тандемот на Шкендија е шести во Европа, тој е во  фудбалскиот крем на Стариот континент. Подобри тандеми се само оние на ПСЖ кој го сочинуваат Кавани и Нејмар (42 голови), на Барселона кој го сочинуваат Меси и Суарез (37), оној на Манчестер Сити а во него се Агуеро и Стерлинг (36), Пешиќ и Павков од Ц. Звезда (35) и Салах и Фирмињо од Ливерпул (34) голови. Секако дека не е мала работа твоето име да биде споменувано во Европа со најдобрите стрелци, да си рамо до рамо со Меси, Нејмар, Кавани, Агуеро и останатите светски фудбалски мегаѕвезди.


Б-Б колку цел Вардар


Кога сме кај дуото на Шкендија да кажеме дека Хасани и Ибраими имаат заедно голови речиси колку цел Вардар. Имено овие имаат 33 голови а цел Вардар само 36 голови. Интересно е тоа што Ферхан Хасани со тие постигнати 18 голови има повеќе од Барсегјан, Блажевски и Максимов заедно, кои имаат 16 голови. Па така ако овие двајца се тука некаде со цел Вардар, тогаш јасно е дека овие двајца се подобри или поефикасни од сите клубови во нашата Прва лига.

 Датум: 22.02.2018, 18:05
Статијата е прочитана 2339 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
22.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense