| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

25.02.2018


Пандев куп може да започне


Првиот дел од овој голем собир на млади фудбалери ќе се одржи од први до 4. март, а на него ќе учевствуваат 64. екипи, што од нашата земја, што од странство.

 

Долго најавуваниот Пандев куп во организација на клубот Академија Пандев, а со помош на многу пријатели и соработници на овој фудбалски колектив конечно ќе ја дочека светлината на денот. Се е подготвено за овој настан кој ќе се одржи од 1. до 4. мај во Струмица.
Ова е проект кој долго време се подготвува, а би требало да претставува ревија на млади и талентирани фудбалери што од нашата земја што од странство. Оваа идеја подолго време беше на маса и се работеше на истата, а еве конечно дојде и до реализација. Се најавува голем фудбалски самит на кој ќе учевствуваат многу екипи како наши така и од други земји и и ќе биде ова виствински фестивар на млади и талентирани спортисти.
НА ТЕРЕН ГЕНЕРАЦИЈА 2006 – 2009


Во овој прв дел од Пандев купот, за кој се планира да има и летно продолжение, ќе настапат фудбалери во генерацијата од 2006 до 2009 година. За вториот турнир кој е најавен на лето би требало да настапат и повозраасните генерации.


ПРИЈАВЕНИ 64 ЕКИПИ


Организаторот на овој тунир, Фудбалскиот клуб Академија Пандев вели дека подготовките се во самиот финиш и дека се е спремно. Најавените 64. екипи кои ќе бидат дел од овој турнир, засега се сигурни и нема ниту едно откажување.
Турнирот се игра на следните локации. Општинскиот терен со вештачка трева во Струмица, каде што младинските екипи на Академија Пандев во изминатиот период и ги играше своите мечеви од националниот шампионат, потоа теренот на Агенцијата за спорт и млади во месноста Василево, и конечно, дел од мечевите од овој турнир ќе се играат и на стадионот во Турново, популарниот „Кукуш“. Севкупно на турнирот ќе настапат околу 850 фудбалери. 


ГОСТИ ОД СРБИЈА, ХРВАТСКА, БУГАРИЈА...

Што се однесува до странските екипи тука пред се ќе издоминираат балканските соседи. Најавени се четири екипи од соседна Србија, потоа три екипи од Бугарија, како и грчкиот тим на Катерини. Од Хрватска пак ни пристигнува тимот на Осијек, кој нормално дека ќе биде еден од фаворитите на овој турнир.
ОПШТИНА СТРУМИЦА, АМС И ФФМ КАКО ПОКРОВИТЕЛИ
Целиит настан не можеше да биде остварен ако истиот не беше подпомогнат од неколку сериозни институции. Па така генерални покровители на турнирот се општина Струмица, и агенцијата за Спорт и Млади. Фудбалската федерација на Македонија исто така се јавува како спонзор и помагател на целито настан.

ОТВОРАЊЕТО НА ПЛОШТАДОТ ВО СТРУМИЦА


Целиот настан е замислен да биде едно големо доживување за сите учесници, а турнирот свечено ќе биде отворен на 1. март, со церемонија на плоштадот во Струмица со почеток во 18:30 часот. Од друга страна пак, мечевите ќе стартуваат нешто порано дента, во 11:00 часот.

 

 Датум: 25.02.2018, 10:35
Статијата е прочитана 445 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense