| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

01.03.2018


Деградирање не е решение

 


* Вардар се решава за најнепопуларна мерка да ги испраќа своите играчи да тренираат со младинците, но тоа не е решение. Ќе мора да се продава, да се заработува, да се решаваат случаите на поинаков начин


Вардар важи за нашиот најдобар клуб во земјава. Актуелен првак кој што сезонава ја направи историска со пласманот во групната фаза од Лигата на Европа, и кога се чинеше дека ќе има голема продажба на играчи после повлекувањето на нога на Стефан Спировски, сепак, се случи една голема кочница! Рачна!
Што се случува во Вардар!? Имаа во своите редови многу играчи од младинските репрезентативци кои настапуваа во Полска. Дојде и европскиот успех и настапите најпрво во Лигата на шампионите, потоа и во Лигата на Европа. Кога се чинеше дека од Вардар тријат раце и се очекуваше да заработат најмалку пет милиони тие не заработија ништо. И не само тоа, туку ги губат играчите како дрво кога ќе ги загуби своите лисја кога ќе дојде есента. А од тоа не заработуваат речиси ништо.
Најновата одлука да се „суспендираат“ Дарко Велковски и Филип Стојчевски навистина е чудна и невозможна. Што ќе направат со тоа? Ќе го натераат Велковски да го смени мислењето и да остане во Вардар, кога фудбалерот веќе има договор со Риека.


Велковски ниту во Риека, ниту Вардар

Дарко Велковски. Фудбалерот кој што имаше понуда на маса од хрватскиот тим Риека. Да го купи уште во јануари, иако неговиот договор истекува на лето и тој ќе може да си замине без денар. Од друга страна, пак, на фудбалерот му било понудено да продолжи соработка. Но, неговите мисли биле во странство. Сега Велковски ќе тренира со младинската екипа, и нема да игра за сениорите. Што значи дека нема да биде ниту во Вардар, ниту во Риека. И замислете сега „црвено-црните“ го купија за нешто повеќе од 100.000 евра, вложуваа во него во плати, и вложија некаде околу 300.000 евра во изминатите три години, а ќе заработат – нула! Тој на лето ќе си замине во Риека. Но приказната е сосема друга. Со овој потег губи и клубот, но губи и самиот играч од формата. Тој е актуелен репрезентативец, и само среќа што до јуни нема квалификациски натпревари. Во спротивно сигурно дека ќе му беше земено местото кое му е и онака загарантирано во последните неколку натпревари.

Зошто не го дадоа во јануари!?

Тука доаѓаме до клучното прашање. Зошто Вардар не го продаде Велковски во јануари кога ја имаше понудата на маса од Риека. Колку толку, а николку на лето? Навистина чудно затоа што Велковски и беше повреден, и во следните два месеци ќе паузираше. Значи Дарко остана меѓу „црвено-црните“ за само два месеци. Сега нема да игра и во тие два месеци затоа што ќе тренира со младинците, таму нема да може да игра. Што направија? Ништо. Само му ги уништија шест месеци на играчот, уништувајќи се и себе си со оваа одлука. Сезоната и онака е загубена, останува само надежта во Купот на Македонија, но и таму е на „тенок мраз“ со оглед на 1:1 од Скопје, и сега следува реванш во „жешкото“ Тетово.

Стојчевски барал поголема плата

Филип Стојчевски исто така е ставен да тренира со младинската екипа. Меѓутоа кај него ситуацијата е поинаква, затоа што тој и натаму има право да игра за младинскиот тим на Вардар со оглед дека сега наполни 19 години. Но, Стојчевски не е префрлен во младинците затоа што има право да игра за тој тим, туку поради тоа што одбил да потпише нова соработка со „црвено-црните“. Менаџери или не, тоа е сосема друга ситуација. Но, некој да се префрла во младинци затоа што одбива да потпише нова соработка е непопуларна метода. Можеби ќе се премисли самиот фудбалер во овие следни три месеци. Меѓутоа Стојчевски побарал поголема плата. Биле далеку клубот и самиот играч околу барањата, и од тука е решено тој да тренира со младинците. Иако тој беше често во првиот тим откако Чедомир Јаневски дојде на клупата, го форсираше често, но сега тој на лето ќе замине како слободен играч.

Фелипе не го пуштија за добра сума

Оние кои немаат договори ги суспендираат, а оние кои што имаат, пак, тешко ги пуштаат. Стефан Спировски замина во последен миг, исто и Бобан Николов, но не и Хуан Фелипе. Бразилецот имаше одлична сума од страна на еден турски клуб, меѓутоа Вардар рекол НЕ. Така сега имате незадоволен играч во своите редови кои што можеше да го реши своето животно прашање (платата ќе му беше тројно поголема отколку сега), а и „црвено-црните“ добро ќе заработеа (се споменува сума од 800.000 евра).
Не само сега. Фелипе и лани имаше добра понуда од руски тим, и тогаш не беше пуштен. Тој го продолжи договорот со надеж дека ќе најде подобро. И успеа во тоа, но сега не го пуштија. Навистина чудно!

Заработија „ситно“ од „хероите“

Единствено Вардар заработи нешто од Бобан Николов, од сите оние кои настапуваа на Европското првенство во Полска. И додека другите клубови добро се „офајдија“, Вардарци добија сума на пари од Видеотон за фудбалерот од средниот ред, а за другите ништо. Бесир Демири доби раскин на договорот, и отиде во Мариупол. Петар Петковски како слободен играч отиде во Работнички, Висар Муслиу преку Приштина „кидна“ во Шкендија. Игор Алексовски не брани и е во сенка на Филип Гачевски. Дарко Велковски на лето си оди без пари и Вардар ниту од него нема да заработи ништо. Не само тоа, туку Вардар играше и во Лигата на Европа, и штета што сето тоа не беше искористено за добра заработка.

Гневно наместо среќно „збогум“

Ваквата разделба со играчите на Вардар носат „гнев“ кај играчите. Што ќе се случи доколку некој играч не успее во странство, и сака да се врати во Вардар? Е, па, нема да се врати во Вардар сигурно. Ќе се врати во Работнички или во некој друг клуб, но во Вардар никако. Затоа што се случуваат вакви разделби со „гнев“. А, може да биде многу поинаку. Како вистински џентлмени да го испочитуваат мислењето и желбата на пример на Дарко Велковски, на крајот на сезоната да му дадат цвеќе за сето она што го сторил во овие години, и да му ја отворат вратата доколку нешто го предомисли да направи „кам-бек“. Но, тоа не е случај со Вардар. Во светот има многу такви примери кога играчи потпишуваат за други клубови пред истекот на договорите. Зарем и тие требаше да ги суспендираат своите „ѕвезди“?

 Датум: 01.03.2018, 10:49
Статијата е прочитана 1190 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense