| контакт | маркетинг
ТЕНИС

14.01.2018

Сантиметри го делеа Јотовски од финале

Најдобриот македонски тенисер испушти две меч-топки, од кои едната на несреќен начин

Томислав Јотовски својот пат на фјучрс турнирот во туниски Хамамет (награден фонд од 15.000 долари), го заврши во полуфиналето, во кое загуби од вториот носител, Германецот Џереми Јан. Годината почна добро за Јотовски, кој наредниот понеделник ќе има солиден напредок на АТП листата, но скокот ќе беше уште поголем ако го совладаше Јан, кој е повеќе од 200 места подобро пласиран од него.
Јотовски го доби првиот сет со 7-6 (со пресврт, после негатива од 2-5), а во вториот водеше со 5-2, и го загуби со 6-7. При 5-4, Јотовски имаше 40-15 и две меч-топки, но Германецот се спаси на среќен начин. Во едниот поен, топчето удрило во самиот врв на мрежата и паднало во полето на Јотовски. Тоа демотивирачки делувало за нашиот тенисер, кој го загуби вториот сет, а потоа убедливо со 1-6 и третиот.Датум: 14.01.2018, 12:37
Статијата е прочитана 1214 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.02.2018
19.02.2018
19.02.2018
19.02.2018
19.02.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense