| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

03.03.2018

Милевски ќе „проверува“ против Работнички

Селекторот на младата селекција на селективниот камп ќе ги повика сите играчи кои во моментов имаат право за настап на во овие квалификации, но и дел од коижат да помогнат и во следниот циклус.

Македонската репрезентација до 21. година повторно се активира. Под водство на селекторот Благоја Милевски следната недела ќе биде одржан традиционалниот сега веќе селективен камп на кој нашиот кормилар ќе има можност да направи проверка со што во моментов располага, и до каде е формата на активните и потенцијалните репрезентативци.
Како и години наназад, така и оваа селеткорот Милевски ќе направи склоп од стандардни и потенцијални репрезентативци со што сака да има целосна контрола на оваа тема. Односно со оглед на фактот што во овие квалифиакции не ги имаме посакуваните резултати, Милевски е подготвен уште сега на дел одрепрезентативците да им каже збогум што се вели, и на нивно место да активира играчи кои би имале право на настап за следниот квалификацисики циклус. Во меѓувреме секако треба да се доигра и тековниот па може слободно да се каже дека У21 репрезентацијата во моментов ни е во еден меѓу простор.

ВО СРЕДА СО „РОМАНТЧАРИТЕ“

Стартот на овој селективен камп ќе се случи во вторник на 6. март, а прозивката е закажана во хотелот Александар Палас. На истата ќе се појават речиси сите повикани фудбалери со неколку исклучоци кои не добија согласност од клубовите. Ќе биде одржан еден тренинг, а веќе в среда на комплексот Петар Милошеваски ќе биде одигран пријателски меч против екипата на Работнички. Тајмингот дополнително ќе биде објавен.

БОЖИНОСКИ ДЕФИНИТИВНО, СЕ ВРАЌА Н‘СОМБО

Како новитет кој секако најмногу ќе ја заинтересира нашата јавност ќе биде голманот од португалската Пашош Фереира, Томас Божиноски. Тој позитивно одговори на поканата од нашата федерација да се појави на овој камп и за прв пат што се вели да го облече дресот на македонската репрезентација. Селекторот Милевски ќе има можност во живо да се увери во неговите квалитети. Од друга страна пак повторно е повика Калвин Н‘Сомбо кој долг период немаше клуб, но сега се врати во родната Финска, настапува и секако дека повторно е актуелен за нашиот национален состав.

РИСТОВСКИ БЕЗ, ЕТЕМИ СО ДОЗВОЛА

Бидејќи се работи за термин кој не е во планот на УЕФА, односно не е официјален за репрезентативни собири, дозвола од своите клубови за настап на овој селективен камп не доби Милан Ристовски од Ријека. Од друга страна  пак Ваљон Етеми од албанскиот Кукс во последне момент доби дозвола да се приклучи. Екс играчот на Работнички своевремено беше стандарден во младинските селекции на Македонија, а за шансата во У21 ќе мора да почека. Што се однесува до Етеми тој е играч кој беше дел од младинската школа на Ренова, а сега со успех настапува кај нашиот западен сосед.

 


 Датум: 03.03.2018, 16:52
Статијата е прочитана 875 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense