| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

14.02.2018

Ќе „гори“ под Шара: Играат Шкендија и Вардар


Лидерот го дочекува шампионот со +8 бодови предност, со евентуален триумф Шкендија веројатно ќе си ја обезбеди титулата уште на стартот од пролетниот дел

И да сакавме не можевме да одбереме погламурозно отворање на пролетниот дел во сезоната 2017/2018. Во Тетово ќе „гори“, Шкендија го дочекува Вардар со предност од +8 бода. Во случај на победа тогаш лидерот уште по првото пролетно коло веројатно ќе си ја обезбеди титулата.
Шкендија е фаворит и поради формата, квалитетот на екипата, домашниот терен но и поради тоа што притисокот е кај Вардар. Шампионот не смее да загуби по никоја цена, дури и реми не им одговара на момците на тренерот Јаневски.

Шкендија е во налет, тандемот Буба - Бесарт е во форма. Шкендија на последните 23 првенствени мечеви постигнала барем по еден гол, на последните 16 меча како домаќин стрелала во гостинската мрежа и Шкендија на последните 18 меча по ред, постигнувала најмалку по два гола.
Од друга страна традицијата е со Вардар, и по постигнати голови но и по головите.
За Шкендија ќе игра Муслиу, довчерашниот вардарец, кај Вардар пак ќе ги нема и Николов, Хамбарзумјан, Демири, Петковски, Џигаури, Итало, играчи кои си заминаа зимава.
Вчера имаше снег во Тетово, но, ФК Шкендија вложи максимални напори за да се очисти истиот од теренот и да може да се игра мега дербито на мак - фудбалот.
Датум: 14.02.2018, 12:46
Статијата е прочитана 548 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense