| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

23.02.2018

Бејрут се тресе од фудбал

Јасмин Мециновиќ и Дарко Мицевски ја живеат фудбалската бајка од Блискиот Исток играјќи за екипата на Неџмах

Каде бе во Либан!? Нема кој не им го постави ова прашање на Јасмин Мециновиќ и Дарко Мицевски кога двајцата фудбалери на почетокот од оваа 2018 година одлучија да го облечат дресот на Неџмај. Двајцата наши фудбалери можеби и ризикуваа но еве по два месеци минато на Блискиот исток ја кажуваат фудбалската бајка која им се случува во Бејрут и настапите за екипата на Неџмах.
„Играв во Молдавија, Норвешка, Унгарија и Малезија но вакво нешто до сега не сум доживеал. Секако во позитивна смила, фудбалска приказна на која малкумина веруваат, но тоа е вистината. Да се играат дерби натпревари пред 40.000 публика, да зборува целиот град за фудбал...!? Е тоа сега ни се случува на мене и на Мицевски. Се чувтвуваме како фудбалери. Ова што го има во Либан мислам дека никогаш ќе го нема во Македонија. Толку да се сака клубот, да се живее за екипата кога се игра натпревар а посебно кога се дуелите со големиот ривал Ал Ахед“, се зборовите на Јасмин Мециновиќ од Бејрут во неговиот рапорт за случувањата таму.

И Пеле играл за Неџмах
Мециновиќ од Мелака од Малезија слета во Бејрут а со него во пакет и Дарко Мицевски од Динамо Минск. Двајцата се во Либан по препорака на Александар Бајевски.
„За нашиот клуб во минатото настапувал  и славниот Пеле. Бејрут се тресе од фудбал затоа што побликата тука со големи емоции доаѓа на натпреварите. Пред извесно време победивме со 1:0 со гол во 93 минута. Мислев дека стадионот ќе се сруши“, напоменува Дарко Мицевски кој во бнеделата при победата од 4:0 го постигна и првенецот во дресот на Неџмах.

* Повеќе читајте во печатеното издание на „Македонски спорт“
Датум: 23.02.2018, 10:00
Статијата е прочитана 1936 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense