| контакт | маркетинг

05.03.2018

Панчевски е „рапид“ мајстор

Интернационалниот мајстор Филип Панчевски, Со освоени 8 поени (7 победи и две реми) е освојувач на традиционалниот турнир во брз шах „Алкалоид 2018“

Македонски шахист, интернационалниот мајстор Филип Панчевски (член на ШК Алкалоид, триумфираше на традиционалниот отворен меѓународен турнир во рапид темпо „Алкалоид 2018“. Со освоени 8 поени (седум победи и две реми) Панчевски го предводи рекордниот број на учесници, 187 шахисти, од кои 43 со меѓународни титули. И додека Панчевски е неприкосновен на врвот, го следи група од 11 шахисти со по 7 поени, од деветте партии, кои се најдоа на делба од второ до дванаесетто место, а редоследот меѓу нив се определи согласно дополнителните критериуми, па така најдобрата тројка ја заокружуваат ВМ Лајтхам Борко (Србија) и ИМ Стојановски Дејан (ШК Алкалоид).


Најуспешните македонски шахистки, ФИДЕ Мајсторот Моника Стојковска и ЖИМ Габриела Коскоскадвете членки на ШК Алкалоид, покажаа одлична, многу борбена игра и освоија по шест поени, со кои ги освоија наградите наменети за првото и второто место во женска конкуренција.
На турнирот беа доделени и голем број специјални награди.
Наградата за најдобар ветеран над 65 години му припадна на Николов Коле, со освоени шест поени. Најдобар шахист со рејтинг до 2.199 беше ФМ Лазов Тони (јуниор, член на ШК Алкалоид и на македонската репрезентација) со освоени шест поени.

Во категоријата шахист до 1999 рејтинг поени најуспешен беше Ѓорѓевски Јанчо со освоени шест поени, додека пак во категоријата до 1.799 рејтинг поени најдобро пласиран беше Златков Антон со 5,5 поени (посебно заслужува да истакне дека е јуниор до 12 години, член на ШК Гамбит Ассеко СЕЕ).
Беа прогласени и најуспешните јуниори на турнирот. Во категориите до 10 години Николовски Кирил, кој освои 3,5 поени, до 14 години Матеј Звездакоски, со 5 поени, до 16 години Кристијан Велковски со 4,5 поени и до 18 години Филип Михов со 5 поени, сите членови на ШК Алкалоид. Во категоријата јуниори до 12 години најуспешен беше гостинот од Бугарија, Александар Ташев.
Турнирот помина во препознатливата позитивна, фер атмосфера, со признак на шаховски празник кој ги следи настаните во организација на ШК Алкалоид.Датум: 05.03.2018, 17:46
Статијата е прочитана 262 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense