| контакт | маркетинг
МИКС

06.03.2018

Отворен Мавровскиот меморијал 2018

Трките се утре и в четврток

Традиционалниот 55-ти Мавровски Меморијал, свечено беше отворен денеска со положување на цвеќе на споменикот на загинатите градители кои го загубија својот живот при изградбата на електросистемот на хидроцентралата во Маврово, во чија чест се организира и самиот настан.
Отворањето започна со воведниот збор на Кочо Кираца, кој е претседател на организацискиот одбор на Мавровски Меморијал. Потоа на сцената се придружи и Медат Куртовски, градоначалникот на општина Маврово и Ростуше.
Завршницата му припадна на Дарко Каевски, директорот на Агенцијата за млади и спорт.
Со звуците на македонските зурли и тапани, забавата се одвиваше во хотелот „Бистра“.
Утре и задутре со почеток во 10 е старт на трките на 5 и 10 километри.
Се очекува учество на нордиски скијачи од Македонија, Србија, Грција, Словенија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Турција, Романија и други.Датум: 06.03.2018, 18:01
Статијата е прочитана 370 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense