| контакт | маркетинг
ФУДБАЛ

26.02.2018

Победа бара ФФМ да воведе ВАР ситем

По повод вчерашниот натпревар Победа - Шкупи, а во кој прилепчани сметаат дека се оштетени, раководството на клубот излезе со соопштение

Фудбалскиот Клуб Победа се обраќа до фудбалската јавност во земјава по повод настаните од вчерашниот натпревар со Шкупи а на сите мечеви од почетокот на пролетната полусезона.
Со цел да нема спорни моенти на натпреварите, каков што е случајот во изминатиот период, прволигашот од Прилеп побара од ФФМ, доколку е тоа возможно, „инсталација“ на ВАР системот, кој веќе се применува во поголем број на европски шампионати.
„ФК Победа АД апелира до Фудбалската Федерација на Македонија доколку би имала средства да се заложи за имплементација на ВАР системот, со кој би се обезбедила поголема регуларност и анализа на спорните моменти но и заштита на сите фудбалски клубови од несакани или ненамерни судиски грешки.
Како клуб веруваме дека со воведувањето на оваа технолoгија ќе се избегнат непријатните ситуации, за кои ние веруваме дека нема тенденција, но сепак нанесуваат штета на клубовите и спонзорите кои инвестираат во македонскиот фудбал.
ФК Победа како клуб во овие три кола од пролетниот дел на првенството е оштетена со четири бодови. Во 19. коло на мечот со Пелистер со недосуден пенал, за кој судијата и Комесарот за делегирање се извинија, што ние како клуб го респектираме, но тоа не можеда ни ги врати загубените бодови.
Во вчерашниот меч од 21.коло со Шкупи во Битола признат е нерегуларен гол на гостинската екипа од офсајд позиција во 88-та минута. Тоа се вкупно четири бодови со кои ФК Победа би бил во горниот дел на табелата, онаму каде според квалитетот на екипата веруваме дека и ни е местото.
Се надеваме и посакуваме дека еден ваков систем и технологија на мониторирање на натпреварите во нашиот фудбал ќе придонесе за минимизирање на неправилностите на задоволство на клубовите и ќе превенира неправди од кои тие трпат големи штети. Истовремено апелираме до делителите на правдата за нивна поголема совесност и одговорност при носењето на одлуките.
СО ПОЧИТ ФК ПОБЕДА АДДатум: 26.02.2018, 16:41
Статијата е прочитана 1318 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense