| контакт | маркетинг

24.02.2018

Дојде времето да се слуша гласот на спортистите

Интервју со директорот на агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски

Агенцијата за млади и спорт по подолго време повторно стана место во кое спортистите, клубовите и спортските работници можат да ја добијат соодветната поддршка. Вратите на оваа државна институација широко ги отвори новиот директор, Дарко Каевски. Иако многумина беа скептици, пред се поради неговото скромно искуство, сепак Каевски во периодот од нецели девет месеци воведе позитивни мерки, но и најави убави денови во спортот.

„Македонски спорт“ одлучи на лице место да ги дознае следните чекори на АМС, но и да добие став од директорот за одредени проблеми кои никако да се решат и тоа во спортови во кои своевремено сме биле и тоа како поуспешни...  

Речиси девет месеци ја извршувате функцијата на директор во АМС. Кој е вашиот прв впечаток за изминатиот период и дали сте задоволен од сработеното?
„Девет месеци исполнети со големи предизвици, со многу работа. Секогаш може подобро, но засега сум задоволен од оние резултати кои ги испорачуваме како Агенција за млади и спорт. Се надевам дека и во следните десет месеци кои преостануваат од 2018 година, ќе продолжиме со воведување на мерки и проекти кои ќе го помогнат спортот во Македонија“

Како ја замислувате АМС во периодот кој следи? Кои проекти претставуваат приоритет и за која работа Вие лично како директор ќе се борите?
„Првичниот план е да се изгради систем кој ќе биде сервис на сите спортисти во Македонија. Веќе имавме една заедничка средба со претседателот на Владата, на која што присуствуваа дел од поранешните и сегашни спортисти, раководители на одредени институции, дури и дел од бизнис фелата кои се подготвени или веќе инвестирале во изминатиот дел во спортот. Планираме да воспоставиме десетгодишна стратегија за спортот која ќе ги содржи сите планови или цели кои што ние како АМС и генерално како држава треба да ги постигнеме за да го подигнеме спортот на едно повисоко ниво.
Овие десет месеци планираме неколку проекти, дел од оние веќе ги спроведуваме ќе продолжиме и во иднина да ги реализираме, ќе внесеме новитети. Помагањето на 250 најдобри младински клубови ќе продолжи и во тековната 2018, 2019 и 2020 година, потоа олимписката програма која долго време ја најавуваме, базените кои ќе ги градиме со цел децата правилно да се развиваат во школската возраст. Тука се и програмите за самите федерации. Опремата е нешто дополнително, ние како АМС сакаме да ги унифицираме сите репрезентации во сите спортови да носат идентична опрема со која достојно ќе ги претставуваат боите на нашата земја...како и други проекти кои произлегуваат од самите спортисти, спортски работници, кои допираат до нас и со кои заеднички правиме стратегија“.

Наградувањето на младинските екипи од страна на Агенцијата за млади и спорт, кај одредени клубови предизвика еден вид на револот. Дел од нив сметаат дека финансиска поддршка добиле оние екипи кои веќе располагаат со сопствен буџет кои им овозможува да напредуваат многу побрзо...

„За секој спорт направивме формула за наградување на околу 250 клубови на кои им беа распределени 20 милиони денари. Формулата ја направивме ние, а пласманот го побаравме од Федерациите од претходната 2016/17 година. Целта на наградувањето на најдобрите клубови е да ги мотивираме останатите да вложуваат во младинските категории, бидејќи од самото мое доаѓање потенциравме дека токму овие генерации ќе бидат еден од главните приоритети. Само на овој начин можеме да дојдеме до врвен спорт“, вели Каевски, кој најави нова финансиска „инјекција“ во најскоро време...

„Заврши времето кога Агенцијата за млади и спорт ќе гради тениски теренчиња без никаква финансиска и реална оправданост. Доаѓа времето во кое средствата директно ќе бидат наменети за спортистите, времето во кое ќе се слуша гласот на спортистите, нивното мислење ќе биде важно во креирањето на нашата политика“, додаде Каевски.

* Повеќе прочитајте во печатеното издание на Македонски спортДатум: 24.02.2018, 10:46
Статијата е прочитана 554 пати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
19.03.2018
МИКС
повеќе >
SPORT.COM.MK 2014. сите права задржани
DEVELOPED BY Nextsense